DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21640820,33%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

20:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

SUPSAN MAKİNE REVİZYON SÜREÇLERİNİ YERLİLEŞTİRDİ
103 okunma

SUPSAN MAKİNE REVİZYON SÜREÇLERİNİ YERLİLEŞTİRDİ

ABONE OL
24/06/2023 16:06
SUPSAN MAKİNE REVİZYON SÜREÇLERİNİ YERLİLEŞTİRDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en büyük supap üreticisi Supsan, ürün portföyünü yeni projelerle genişletmenin yanı sıra döngüsel ekonomiye ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayarak yılda 6 ton çelik gövdeyi yeniden kullanıyor. Şirket, makine revizyon sürecinde, üretim hattında ihtiyaç duyduğu makineleri, yurtdışından almak yerine ekonomik ömrünü dolduran makinelere yeni bir hayat kazandırıyor. 

Borusan Grup şirketlerinden Supsan, iklim, insan ve inovasyon başlıklarında yürüttüğü sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında döngüsel ekonomiye katkı sağlayan makinelere yeni bir hayat kazandırdığı örnek projesiyle fark yarattı. Makine parkında bulunan ekonomik ömrünü dolduran makineleri yenileyerek üretim hattında kullanmaya başlayan şirket, 6 ton çelik, 1.5 megavat saat enerji tasarruf sağladı ve 1.3 ton sera gazının salımını önledi. Süreçte start-up’lara çalışarak girişimcilik ekosistemine de katkı sağlayan şirket, yerli komponent ve yerli teknoloji üretici firmaların geliştirilmesine destek oldu. 

Makine yatırımında dışa bağımlılığını azaltıyor

Supsan olarak tüm faaliyetlerinin sürdürülebilir olmasına çalıştıklarını ve tüm iş süreçlerini sürdürülebilirlik stratejisi ekseninde gözden geçirdiklerini belirten Supsan Genel Müdürü Atınç Ocak, “Eski makinelerin geri dönüştürülerek, ikinci bir ekonomik ömür kazandırma projemiz ile hedefimiz döngüsel ekonomiye katkı sağlamak ve dışa bağımlı olan yeni makine yatırımlarını ortadan kaldırmak oldu. Bu doğrultuda eski makine gövdelerini alt parçalarına ayırdık ve yeni nesil hidrolik, mekanik ve elektronik sistemleri adapte ederek onlara yeni yaşam döngüsü kazandırdık. Yılda 3 makine revizyonu ile 6 ton çelik gövdeyi yeniden kullanıma kazandırıyoruz” dedi. 

Yerli üretime destek veriyor

Üretim hatlarında kullanılacak makinelerin yerli üretim olmadığının altını çizen ve bu konuda Türk girişimcilik ekosistemini ve yerli üretimi desteklemeyi kendilerine amaç edindiklerini belirten Ocak, “Endüstriyel üretimde, makine ithalatı yerine yerli üretimin ekonomide cari açığın azaltılmasına yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bu noktada ana işimiz olan supap üretimi dışında geliştirdiğimiz bu proje ile elektrik, elektronik, mekanik gibi sistemler üzerine uzman bir ekip oluşturduk. Türk girişimcilerden destek aldık. Teknik revizyonlar sonucunda ekonomik ömrünü dolduran makineleri, İSG, çevresel etki ve teknik olarak günümüz teknolojik şartlarına uygun hale getirdik. Kendi makine ihtiyacımızı dışa bağımlı olmadan karşıladık. Her anlamda tasarruf sağladığımız projemiz, şirketimizde sürdürülebilirlik kültürünün olgunlaştırılmasına katkı sağlıyor ve teknolojilerimizi günün gerektirdiği seviyelere yükseltiyor” değerlendirmesinde bulundu.  

Doğadan ilham alıp, geleceğe ilham veriyor

Borusan Holding ve Grup şirketleri sürdürülebilirliği iş süreçlerinin temel taşı olarak görüp kapsayıcı bir şekilde ele alırken iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında çalışmalarını yürütüyor. Sürdürülebilirliği, paydaş temelli bir yapılanma olarak gören ve doğayı iş süreçlerine katarak, tüm yaşam için “fayda” üretmek adına çalışan Borusan, dünyadan ilham alıyor, geleceğe ilham veriyor.

Supsan Hakkında

Borusan Grup şirketlerinden Supsan, 1970 yılından itibaren Eaton SRL lisansı ile her türlü içten yanmalı motorlar için motor supabı üretmektedir. Avrupa, Amerika ve diğer ülkelerin önde gelen otomobil firmalarına OEM hizmeti vermektedir. Kendi alanında Türkiye’nin en büyük üreticisi olan Supsan, Tij ve Turbo üretimi de gerçekleştirmektedir. Ayrıca Supsan, kalitesi ile yedek parça segmentine de 50 farklı ürün gamı sunmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r