DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2167477-0,05%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sofrada Bardak Nereye Konur?
460 okunma

Sofrada Bardak Nereye Konur?

ABONE OL
01/07/2023 17:50
Sofrada Bardak Nereye Konur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sofrada bardak nereye yerleştirilir, sıralaması ne olmalıdır ve hangi bardak nerede olmalı, birlikte bakalım.

Misafirleriniz için en sevdiğiniz porselen yemek takımınızı çıkarttınız, çatal kaşık bıçak takımınızı parlattınız ve kristal gibi ışıldayan bardak takımlarınızı hazır hale getirdiniz. Menünüzde ise çorbadan aperatife, salatadan ana yemeğe, tatlıdan içeceğe birbirinden benzersiz ve lezzetli tatlar bulunuyor. Peki sıra sofra düzeninizi oluşturmaya geldiğindehangi bardak nereye konur, biliyor musunuz? Gelin şimdi bu mükemmel sofra hayalinizi gerçekleştirmek ve konuklarınıza unutamayacakları bir davet vermek için sofrada bardak nereye yerleştirilir, sıralaması ne olmalıdır ve hangi bardak nerede olmalı, birlikte bakalım.

Sofrada Bardaklar Neye Göre Konumlanır?

Masada bardak nereye konur sorusunun cevabına detaylı olarak değinmeden önce bardakları masaya yerleştirmenin üç farklı yöntemi olduğunu vurgulamakta fayda var. Bardaklarınızı konuğun ne içeceğine göre, boyutlarına göre veya içeceklerin servis edileceği sıraya göre olmak üzere üç farklı şekilde düzenleyebilirsiniz. Herhangi bir bardağı yerleştirmeden önce yemek boyunca hangi içeceklerin sunulacağını da bilmeniz gerekir. Gayri resmi bir sofra kurarken bir su bardağı koymakla yetiniriz, ancak daha özel günlerde bu sayının artmasına ve başta şarap kadehleri olmak üzere farklı bardak çeşitlerinin devreye girmesine tanıklık ederiz.

Sofrada Bardaklar Hangi Sırayla Yerleştirilir?

1.Su Kadehi (Meşrubat Bardağı): Su bardakları ele en yakın konuma, yemek bıçağının ucunun yaklaşık 2,5 cm yukarısına yerleştirilir.

2. Şarap Kadehi: Şarap bardakları, şarap servisine uygun sırayla masaya yerleştirilir. Normalde basit bir yemekte sadece tek bir tür şarap servis edilir ve şarap kadehinin masaya yerleştirilme şekli önemli değildir. Ancak çok çeşitli şarabın sunulacağı ve deneneceği bir yemekte uygun şarap kadehi elinize en yakın şekilde yerleştirilir.

3. Sherry Kadehi: Sherry kadehi, likör benzeri aromatik alkollü içeceklerin servis edilmesi için kullanılan ve genellikle şarap kadehlerinden bir boy küçük olarak üretilen kadeh çeşitleridir. Kalabalık olmayan bir masada Sherry kadehi, beyaz şarap kadehinin sağ tarafında yer alır. Ancak masadaki alan kalabalık olduğunda Sherry kadehi beyaz şarap kadehinin sol önüne yerleştirilir.

4. Beyaz Şarap Kadehi: Beyaz şarap kadehi üçgen veya elmas şeklinde bir düzenlemede kendine yer bulur. Üçgen düzenlemede Sherry kadehi masaya konulduğunda beyaz şarap kadehi Sherry kadehinin sol üst köşesine konumlanır. Masanın üzerine Sherry kadehi koyulmamışsa, beyaz şarap kadehi kırmızı şarap kadehinin sağ alt kısmına yerleştirilir. Elmas aranjmanda beyaz şarap kadehi, kırmızı şarap kadehinin sol alt köşesine konumlandırılır.

5. Kırmızı Şarap Kadehi: Kırmızı şarap kadehi de bir üçgen veya elmas aranjmanda kendine yer bulabilir. Üçgen aranjmanda kırmızı şarap kadehi, beyaz şarap kadehinin sol üst köşesine, genellikle kaşığın yukarısına yerleştirilir. Elmas aranjmanda kırmızı şarap kadehi, beyaz şarap kadehinin sağ üst köşesine konumlandırılır.

6. Likör Kadehi: Alan dar olduğunda likör kadehi, su kadehinin sağ arka tarafına açılıdır. Aksi takdirde, doğrudan su kadehinin sağına yerleştirilir.

7. Şampanya Kadehi: Şampanya servis edilen tek şarap olduğunda, şampanya kadehi su kadehinin sağındaki masaya yerleştirilir. Şampanya belirli bir yemeğe eşlik etmek için servis ediliyorsa kullanım sırasına göre masaya yerleştirilir.

8. Meyve Suyu Bardağı: Meyve suyu ilk öğün olarak servis edilecekse servisin tam ortasına, küçük bir alt tabak ile birlikte sunulur. Meyve suyu yemeğe eşlik edecekse bardak doğrudan aranjmanın sağ üst köşesinde kendine yer bulur.

Her Bardak Farklı Olmak Zorunda mı?

Bu gibi ayrıntılı bir bardak gösterimi, genellikle resmi restoranlar veya resmi etkinlikler gibi daha özel durumlarda yapılır. Ayrıca masanıza koyacağınız eşya sayısına dikkat etmeniz de önemlidir, zira sunum gereçleri, bardaklar, suplalar ve süs eşyaları, masayı gereğinden fazla kalabalık gösterebilir. Bu yüzden yemek için gerekli olanları tam olarak koyduğunuzdan emin olmanız ve kullanılmayacak olan bardakları gereksiz yere masaya koymamanız önemlidir. Özel bir davet için sofra kurarken bu dört bardakla başlayabilirsiniz: Su, kırmızı şarap, beyaz şarap ve şampanya kadehi. Bu aranjman, sofranızı gereğinden dolu göstermeden yeterince şıklık katacak kadar idealdir. Buna ek olarak birkaç çeşit içecek sunuyorsanız, masayı daha fazla bardakla doldurmak yerine içeceklerin servis edildiği anda masayı düzenleyebilir ve ilgili bardakları servis anında masaya getirebilirsiniz. Sofrada bardak yerleştirmenin katı bir kural yoktur. Örneğin, kullanılacakları sıraya göre yerleştirmeyi seçebilir veya boyutlarına göre de bir konumlandırma tercih edebilirsiniz. Bardakları düz bir sıra halinde, tabağa çapraz olarak ya da küçük bir kavis şeklinde yerleştirebilirsiniz, sadece tabağın önünde boşluk bırakmak için onları tabağın sağına doğru yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Bardaklarınızı temiz ve tekdüze görünmesini ve hepsinin aynı tarza, tasarıma ve renge sahip olmasını da istemeniz oldukça doğal. Bardaklarınızın tek tip ve birbiriyle uyumlu görünmesi için masaya aynı stilde bardak takımları koyduğunuzdan emin olun. Örneğin tatil sezonu geldiğinde kutlamaların çoğu evde yapılır. Ev sahibi olarak amacımızın misafirlerimizi rahat ettirmek olduğunu unutmamalıyız, bu nedenle bu tarz kutlama anlarında bardakları rastgele yerleştirmek muhtemelen iyi bir fikir değildir. Masanın üzerinde çok fazla bardak olması, sofranın mutlaka daha şık görünmesini sağlayan bir faktör olmak zorunda değildir, aksine çok kalabalık görünebilir ve misafirlerinizi rahatsız edebilir. Sofra protokollerine ve resmiyet kurallarına çok fazla takılmadan şık ve düzenli görünen bir sofra kurmanın bir yolunu bulduğunuz anda her şey yoluna girecektir; böylelikle gerekli bardakları ölçülerine veya sırasına göre ayarlayabilir, temel yemek görgü kurallarına, olumlu ve saygılı bir ev sahibi profilinize de sadık kalarak harika davetler ve kutlamalar organize edebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r