DOLAR 32,1765 -0.22%
EURO 34,9981 0%
ALTIN 2.433,150,63
BITCOIN 22526381,79%
İstanbul
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Masdaf, Türkiye’nin Orman Yangınlarıyla Mücadelesini Destekliyor
158 okunma

Masdaf, Türkiye’nin Orman Yangınlarıyla Mücadelesini Destekliyor

ABONE OL
30/06/2023 09:49
Masdaf, Türkiye’nin Orman Yangınlarıyla Mücadelesini Destekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, iklim krizi nedeniyle sıcak ve kurak bir yazla karşı karşıya. Bu durum normalden daha fazla sayıda orman yangını olasılığını beraberinde getiriyor. Üstelik artık orman yangınları, eskisinden daha uzun sürüyor.

Türkiye, orman yangınları nedeniyle 2021 yılında 27 bin hektar, 2022 yılında ise 14 bin hektar yeşil alanını kaybetti.

Ekosistemi bozan ve biyoçeşitliliği tehdit eden orman yangınlarına erken müdahale; yangınları kontrol altına almak, canlıları kurtarmak, biyoçeşitliliği korumak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak açısından hayati önem taşıyor.

Peki orman yangınlarına erken müdahale kapsamında neler yapmak gerekiyor? İşte detaylar…

Kavurucu sıcaklar kapıda, ormanlarımız için tehlike çanları çalıyor. Etkisini her geçen yıl daha fazla hissettiğimiz iklim krizi nedeniyle aşırı sıcak ve kuru olan hava, adeta orman yangınlarına davetiye çıkarıyor. Üstelik artık orman yangınları, eskisinden dahauzun sürüyor. Bu nedenle de kolay kolay kontrol altına alınamıyor. Türkiye, orman yangınları nedeniyle 2021 yılında 27 bin hektar, 2022 yılında ise 14 bin hektar yeşil alanını kaybetti.

Orman yangınlarının yaklaşık yüzde 40’ı ise insanların dikkatsizliğinden dolayı yani yapılan piknikler, yakılan ateşler, sigara izmaritleri gibi nedenlerden dolayı çıkabiliyor.

İtfaiye olay yerine ulaşmadan yapılan müdahale önemli

Ekosistemi bozan ve biyoçeşitliliği tehdit eden orman yangınlarına erken müdahale; yangınları kontrol altına almak, canlıları kurtarmak, biyoçeşitliliği korumak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için hayati önem taşıyor. Bu konuda yeterince başarılı olabilmek için de toplumu, yerel yönetimleri yani belediyeleri ve Orman Genel Müdürlüğü’nün koruma ve güvenlik görevlilerini yeterince bilinçlendirmek gerekiyor. Çünkü bazen henüz itfaiye ekibi olay yerine ulaşmadan yangına müdahale etmek, yangının kısa sürede kontrol altına alınmasında önemli rol oynuyor.

Yangınların yoğun olarak yaşandığı yerlerde yangına erken müdahale imkânı sunan yangın pompaları bulundurmak ve bu konuda belediye ve Orman Genel Müdürlüğü’nün koruma ve güvenlik görevlilerine gerekli eğitimleri vermek gerekiyor. Hatta yangın anında hızlıca aktif hale getirilmesi gereken bu sistemlerin belirli periyotlarla çalıştırılıp, test edilmesi de oldukça önemli.

Yangın pompaları, erken müdahalede etkili çözüm sunuyor

Yarım asırdır Türkiye’de pompa sektörüne öncülük eden Masdaf, orman yangınlarıyla mücadelede etkili çözümler sunan “yangın pompa”larının önemine dikkat çekti.

“Türkiye sıcak ve kurak geçmesi beklenen bir yazla karşı karşıya, bu da normalden daha fazla sayıda orman yangını olasılığını beraberinde getiriyor” diyen Masdaf Pazarlama Müdürü Nihan Göksal, ekosistemi olumsuz etkileyen orman yangınlarına itfaiye ekipleri, olay yerine ulaşmadan önce yangın pompaları ile müdahale edilerek, yangının; ormana, insana ve çevreye olan etkilerinin azaltılabileceğini belirtti:

“Bu yaz ormanlarımız yanmasın. Yangınlar, bilinçli kişiler ve yangın söndürme sistemleri yani yangın pompaları ile genişlemeden söndürülebilir, yeter ki erken müdahale edilsin.Masdaf olarak, dünyada en çok tercih edilen NFPA (National Protection Association) ve UL/FM standartlarına uygun olarak geliştirdiğimiz “ Yangın Pompalarımız” ile ormanlarda ki sulu yangın söndürme sistemlerinin basınçlandırılmasını sağlayarak, yangınla mücadelede etkili sistem çözümü sunuyoruz. Böylece itfaiye ekipleri, olay yerine ulaşmadan önce yangın pompaları ile yangına müdahale edilmesini ve yangının kontrol altına alınmasını sağlıyoruz. Ancak her yangın pompası ile etkili bir müdahale söz konusu olmayabilir. Ürünlerin doğru seçilmesi ve standartların doğru uygulanması gerekiyor. Tabi pompayı kullanacak kişilerin eğitimli olması da oldukça önemli”dedi.

Masdaf hakkında

1977 yılında suyun ve enerjinin etkin kullanılması ve bu sayede yaşam kaynaklarının korunması ilkesiyle ve yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan Masdaf, enerji verimliliği sağlayan, çevreci ve inovatif “pompa teknolojileri” üretmektedir.

Pompa sektörünün öncü markası Masdaf, 40 bin metrekare alan üzerine kurulan Düzce fabrikası ile 12 bin metrekare alan üzerine kurulan Tuzla fabrikasında; endüstriyel proseslerde, sulama, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, gemi sanayinde, atık su transferinde, yangın söndürme işlemlerinde, petro-kimya sanayinde, tarımsal sulamada ve daha birçok alanda kullanılmak üzere santrifüj pompa imalatı yapmaktadır.

Masdaf, Türkiye genelinde ki yaygın bayi ve servis ağıyla, pompa teknolojileri alanında en iyi hizmeti, en kısa zamanda sunmayı misyon edinmiştir.

ERP direktiflerine uygun olarak geliştirilen, yüksek verimli pompa sistemlerini 70’ten fazla ülkeye ihraç eden Masdaf, bu ülkelerde kurduğu distribütörlük ve servis ağıyla da Türkiye’nin global markası olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r