DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2164196-0,21%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kocaer Çelik’ten Jeotermal Enerji Santrali yatırımı
249 okunma

Kocaer Çelik’ten Jeotermal Enerji Santrali yatırımı

ABONE OL
05/07/2023 08:21
Kocaer Çelik’ten Jeotermal Enerji Santrali yatırımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsana ve doğaya saygı felsefesiyle geleceğe daha yaşanılabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen Kocaer Çelik, Aydın Kuyucak’ta yaklaşık 120 MW’lık güneş enerjisine eşdeğer 24 MW’lık Jeotermal Enerji Santrali (JES) yatırımı için fizibilite çalışmalarına başladı. Şirket, tükettiği enerjinin tamamını kendi ürettiği yenilenebilir enerjiden karşılamayı ve enerjide bağımsız hale gelmeyi hedefliyor.

Bugün 560 milyon doların üzerinde cirosu ve 435 milyon dolar ihracat tutarı ile Türkiye’nin en büyük sanayi şirketleri ve çelik profil ihracatçıları arasında yer alan Kocaer Çelik, İzmir Aliağa’da toplam 280.000 m2 alanda 800.000 ton/yıl kapasiteli 3 Çelik Profil Fabrikası, 100.000 ton/yıl kapasiteli Galvaniz Fabrikası, 120.000 ton/yıl kapasiteli Çelik Servis Merkezi ve 15 milyon kWh/yıl kapasiteli yenilenebilir enerji üretim tesisi (GES) ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Yeşil enerji, sürdürülebilir üretim ve tüketim stratejisi doğrultusunda yenilenebilir enerji yatırımlarına devam eden Kocaer Çelik, Aydın Kuyucak’ın Horsunlu-Ortakçı Köyü’nde toplam 10.844 hektarlık alana sahip Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Su sahası ve işletme ruhsatı aldı.  Şirket, ruhsat sahasında birinci faz olarak 24 MW’lık Jeotermal Enerji Santrali (JES) yatırımı için fizibilite çalışmalarına başladı.

“Yenilenebilir enerji kaynaklarımızı çeşitlendireceğiz”

Tükettikleri elektrik enerjisinin tamamını kendi ürettikleri yenilenebilir enerjiden karşılamayı hedeflediklerini belirten Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer, “Enerji ve iklim kriziyle mücadele edebilmek için yenilenebilir enerji yatırımları stratejik önem taşıyor. İçinde bulunduğumuz konjonktür de enerjide bağımsızlığın önemini bir kez daha gösterdi. Ege Bölgesi’nin en büyük çatı üzeri GES’lerinden birine sahibiz.  Hali hazırda tükettiğimiz elektrik enerjisinin %33’ünü kendi ürettiğimiz temiz enerjiden karşılıyoruz. Stratejik büyüme alanı olarak seçtiğimiz enerji sektöründe, temiz enerji üretim kaynaklarımızı jeotermal enerji ile çeşitlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu amaçla yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımızı tek çatı altında toplayarak daha etkin yönetimini sağlamak amacıyla %99’u Kocaer Çelik A.Ş.’nin iştiraki olan Kocaer Enerji A.Ş. adıyla yeni bir şirket yapılanmasını gerçekleştiriyoruz. Horsunlu Jeotermal Santral birinci faz yatırımlarımızın tamamlanmasının ardından kendi ihtiyacımızın tamamını karşılamamızın yanı sıra büyük bir kapasiteye ulaşmayı planlıyor ve bu kapasiteyi de ulusal elektrik dağıtım sisteminde değerlendirmeyi hedefliyoruz. Fizibilite ve yatırımların tamamlanmasının ardından, yaklaşık 120 MW’lık güneş enerjisine eşdeğer 24 MW’lık Jeotermal Enerji Santralimiz (JES) ile elektrik tüketimimizin %100’ünü yenilenebilir kaynaklar ile karşılayacağız. Bu yatırımımız ile elektrik kaynaklı sera gazı emisyonlarımızı yenilenebilir enerji üretimlerimiz ile sıfırlayacağız. Elektrik kaynaklı emisyonlarda karbon nötr hedefimizi gerçekleştirirken, enerjide bağımsız hale gelerek uluslararası rekabette de önemli bir avantaj kazanmamıza yol açacaktır. Aynı zamanda bu yatırımla ülkemizin yenilenebilir enerji üretimine de değer katacağız” dedi.

Sürdürülebilirlikte sektörünün öncü markası

Döngüsel ekonomi modeli kapsamında üretim ve tüketim alanında çalışmalarına hız kesmeden devam eden ve sektörde öncü rol oynayan Kocaer Çelik, uluslararası platformlarda aldığı sertifikalarla da bu başarısını taçlandırıyor. Sürdürülebilirlik Akademisi ortaklığı ile bağımsız denetçi kuruluş Bureau Veritas tarafından yapılan; çevre, enerji, sera gazı, su, iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin de aralarında bulunduğu 12 farklı kategoride Green Check – Yeşil Kontrol Belgesi denetiminden geçen Kocaer Çelik en üst seviye olan Green Check Gold sertifikasını Demir Çelik sektöründe alan ilk şirket oldu. Şirket aynı zamanda tasarımdan işletme aşamasına kadar tüm süreçlerde sürdürülebilir stratejiler ve verimliliğin ön planda tutulduğu Galvaniz Fabrikası ile de Amerika Yeşil Binalar Derneği (USGBC) tarafından verilen LEED Gold sertifikasına layık görüldü. Kocaer Çelik Galvaniz Fabrikası Türkiye’de bu sertifikaya sahip sektörünün ilk ve tek şirketi oldu.

Developed using darktable 4.0.0

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r