DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21628920,38%
İstanbul
26°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Kocaer Çelik Türkiye’nin en çok ihracat yapan 61’nci şirketi oldu
99 okunma

Kocaer Çelik Türkiye’nin en çok ihracat yapan 61’nci şirketi oldu

ABONE OL
24/06/2023 15:16
Kocaer Çelik Türkiye’nin en çok ihracat yapan 61’nci şirketi oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

60 yılı aşkın tecrübe ve birikimi ile Türkiye’nin en büyük sanayi şirketleri arasında yer alan Kocaer Çelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2022” listesine göre en çok ihracat gerçekleştiren 61’nci şirketi oldu. Dünya ekonomisinde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen sürdürülebilir büyüme stratejileri doğrultusunda başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirten Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer, “Katma değerli ürünlerimiz ve güçlü yurt dışı dağıtım ağlarımızla, küresel rekabet gücümüzü ve ihracatımızı daha da artıracağımıza ve karlı büyüme performansımızı sürdüreceğimize inanıyoruz” dedi.
Türkiye’de ve Avrupa’da, çelik profil üretimi, servis merkezi ve galvaniz kaplama işlemlerini entegre bir yapıda gerçekleştiren öncü şirketlerden Kocaer Çelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2022” araştırmasında geçen yıla göre 11 sıra yükselerek en çok ihracat yapan 61’nci şirket oldu.
Son 5 yıldır Ege Bölgesi’nin demir çelik sektöründeki en büyük ihracatçısı konumunda da yer alan Kocaer Çelik, yurt dışı dağıtım kanalları Kocaer Steel UK ve Kocaer Steel Ireland ile yüksek katma değerli ürünlerini Birleşik Krallık’taki depolarından müşterilerine en kısa sürede ulaştırıyor. Amerika, İtalya, İsrail, Peru, Kolombiya ve Fas’taki yurt dışı satış temsilcilikleriyle altı kıtada 140 ülkeye ulaşan şirket, yüksek katma değerli ürünleriyle ihracatta ülke ekonomisine sağladığı faydayı her geçen gün artırıyor. Kocaer Çelik, yurt dışı dağıtım kanallarını farklı ülkelerde genişleterek çelik profil sektöründe ihracat odaklı global oyuncu rolünü güçlendirmeyi hedefliyor.
“Karlılığımızı artırmaya devam edeceğiz”
Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer, dünya genelinde artan enerji maliyetleri, dalgalı seyir izleyen hurda ve cevher fiyatları ve gerileyen ham çelik üretimine rağmen 2022 yılında güçlü bir büyüme gösterdiklerini belirtti. Kocaer, “Dünya ekonomisinde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen sürdürülebilir büyüme stratejimiz doğrultusunda başarılı sonuçlar elde etmeye devam ediyoruz. Yurt dışı satışlarımızı bir önceki yıla göre %146 gibi ciddi bir oranda yükselterek 7,2 milyar TL değerinde ihracat gerçekleştirdik. Böylece toplam satış gelirlerimizi bir önceki yıla göre %123 artırarak 9,42 milyar TL’ye çıkardık. Net karımızı ise %458 oranında artırarak 755,7 milyon TL’ye yükselttik. Elde ettiğimiz bu güçlü sonuçları 2023 yılının ilk çeyreğinde de sürdürmeyi başardık. Karlılığımızı artırmamızda yatırımlarımız, katma değerli ürünlerimiz ve yurt dışı dağıtım kanalımız etkili oldu. Dünyada üretimi zor ve kısıtlı olan katma değerli ürünlerimizin payını Ür-Ge çalışmalarımız ve yeni yatırımlarımızla her geçen gün artırıyoruz. Bu doğrultuda kısa süre önce A2 fabrikamızda katma değerli ürünlere yönelik, son teknolojiye uygun makine ve teçhizat yatırımlarımızı tamamladık ve seri üretime başladık. Yenilenebilir enerji başta olmak üzere verimliliği artıracak ve maliyetlerimizi düşürecek yatırımlarımıza da devam ediyoruz. Yurt dışı dağıtım ağımız ile de müşterilerimize kaliteli ve hızlı hizmet sağlıyoruz. Katma değerli ürünlerimiz, güçlü yurt dışı dağıtım ağımız, yenilenebilir enerji üretimimiz ve her alanda sürdürülebilirlik çalışmalarımızla önümüzdeki dönemde de küresel rekabet gücümüzü ve ihracatımızı daha da artıracağımıza, karlı büyüme performansımızı sürdüreceğimize inanıyoruz” dedi.
12 binin üzerinde ürün portföyü içerisinde üretimi zor ve kısıtlı katma değerli ürünler
Avrupa’nın ve Türkiye’nin, çelik profil üretimi, servis merkezi ve galvaniz kaplama işlemlerini entegre bir yapıda gerçekleştiren öncü şirketlerinden Kocaer Çelik, 60’a yakın farklı kimyasal kompozisyon içeren kalitede ve 12 binin üzerinde çeşitli cins, ebat ve kalınlıklarda katma değerli ürünler üreten şirket, başta enerji nakil hattı çelikleri, güneş enerjisi çelikleri ve madencilik sektörleri olmak üzere yapısal çelikler, ulaşım, makine imalat, tarım, gemi inşa ve savunma sanayilerindeki müşterilerinin farklı talep ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş ürünleri yüksek kalite ve son kullanıma hazır şekilde sunuyor. Dünyada üretimi zor ve kısıtlı olan özel ürünlere odaklanan şirket, 2021 yılında satış hacmindeki payı %33,1 olan katma değerli ürün satışını 2022’de %42’ye çıkardı. Şirket, kısa süre önce A2 fabrikasının renovasyon yatırımını tamamlayarak seri üretime geçmesi ile birlikte stratejik iş planlarında bulunan yeni katma değerli ürünleri portföyüne eklemek adına somut adımlar atmaya devam ediyor. 3 yıl içerisinde satış hacmindeki katma değerli ürün payını %75 seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

24 MW’lık Jeotermal Enerji Santrali yatırımı
Ege Bölgesi’nin en büyük çatı üzeri Güneş Enerji Santrali’nden birine sahip olan Kocaer Çelik, 15 milyon kWh/yıl kurulu güce sahip GES ile tükettiği elektrik enerjisinin %33’ünü kendi ürettiği yenilenebilir enerjiden karşılıyor. Üretimdeki enerji ihtiyacını tamamen temiz ve yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı planlayan şirket, enerjide bağımsız hale gelerek uluslararası rekabette önemli bir avantaj sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda yatırımlarına devam eden Kocaer Çelik, Aydın Kuyucak’ta yaklaşık 120 MW’lık güneş enerjisine eşdeğer 24 MW’lık Jeotermal Enerji Santrali (JES) yatırımı için fizibilite çalışmalarına başladı.

Developed using darktable 4.0.0

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r