DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21611520,11%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

20:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kocaer Çelik 2023’ün ilk yarısında net karını %138 oranında artırarak 769,4 milyon TL’ye yükseltti
138 okunma

Kocaer Çelik 2023’ün ilk yarısında net karını %138 oranında artırarak 769,4 milyon TL’ye yükseltti

ABONE OL
11/08/2023 14:01
Kocaer Çelik 2023’ün ilk yarısında net karını %138 oranında artırarak 769,4 milyon TL’ye yükseltti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

60 yılı aşkın tecrübe ve birikimi ile Türkiye’nin en büyük sanayi şirketleri ve çelik profil ihracatçıları arasında yer alan Kocaer Çelik, 2023 yılının ilk yarısında toplam net karını geçen yılın aynı dönemine göre %138 oranında artırarak 322,9 milyon TL’den 769,4 milyon TL’ye yükseltti. 

Türkiye’de ve Avrupa’da, çelik profil imalatı, servis merkezi ve galvaniz kaplama işlemlerini entegre bir yapıda gerçekleştiren öncü şirketlerden Kocaer Çelik, 2023 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, demir çelik sektöründe bozulan dengeler, ihracatta gözlenen büyük gerileme, enerji ve işçilik maliyetlerine rağmen 2023 yılının ilk yarısında toplam satış hacmini geçen yıl ile aynı seviyelerde korumayı başardı. Toplam satış gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre  %21 oranında artırarak 5.244 milyon TL’ye ulaştırdı. Kocaer Çelik, satış gelirlerindeki yükselmenin katkısıyla 2023 yılının ilk yarısında toplam net karını geçen yılın aynı dönemine göre %138 oranında artırarak 322,9 milyon TL’den 769,4 milyon TL’ye yükseltmeyi başardı. Kar marjını yılın birinci çeyreğine göre ciddi oranda yükselten Kocaer Çelik, brüt kâr marjında ve düzeltilmiş FAVÖK marjında son üç aylık periyotta 400 baz puanlık artış sağlarken, net kâr marjını %6,7 seviyelerinden %23’e yükseltti. 

“2023’ün ilk yarısında toplam satış hacmimizi koruduk”

Demir çelik sektörünün yılın ilk yarısındaki performansını değerlendiren Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer, “Sektörümüz global anlamda 2022 yılında tedarik sıkıntıları, küresel çapta yaşanan enflasyon artışı, yüksek enerji maliyetleri ve bölgesel çatışmaların da etkisiyle oldukça zor bir sene geçirdi. 2023 yılına Çin’de beklenen talep artışının sektörü canlandıracağı ve resesyon endişelerini azaltacağı beklentisiyle girmemize rağmen yılın ilk yarısında beklenen iyileşmeyi tam olarak gözlemleyemedik. Elde ettiğimiz veriler dünyada ham çelik üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre %1,1 oranında gerilediğini gösteriyor. Türkiye açısından değerlendirdiğimizde ise sektörümüz hem dünya pazarında süregelen gerileme hem de Şubat ayında yaşanan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi nedeniyle 2023 yılının ilk çeyreğinde de zayıf bir seyir izledi. İkinci çeyrekte bir miktar toparlanma gözlemlense de Türkiye ham çelik üretimi yılın ilk yarısında önceki yılın aynı dönemine göre %16,33 oranında bir daralma yaşadı” dedi.

Sektördeki negatif tabloya rağmen satış hacimlerini korumayı başardıklarını belirten Kocaer, “Demir çelik sektöründe bozulan dengeler, ihracatta gözlenen büyük gerileme ve Aliağa – A2 fabrikamızın yatırım sürecinde gerçekleşen planlı 32 günlük üretim duruşuna rağmen yıllık satış hacmimizde sadece %3 oranında sınırlı bir gerileme yaşadık. Özellikle dünyada üretimi zor ve kısıtlı olan özel çelik profil ürünlerine odaklanmamız sektörümüzde pozitif ayrışmamızı sağladı. Bu sayede yılın ilk yarısını büyüyerek kapattık. Aliağa A-2 fabrikamızda yapılan katma değerli ürünlere yönelik yatırımımız ve alınan ön siparişler dikkate alındığında katma değerli ürünlerimizin payının yılın ikinci yarısında da artmasını bekliyoruz” diye konuştu. 

Katma değerli ürün yatırımlarına devam ediyor

2021 yılında toplam satış hacmindeki payı %33,1 olan katma değerli ürün satışını 2022’de %42’ye çıkaran Kocaer Çelik bu oranı daha da ileri yükseltme hedefine paralel olarak, Aliağa – A2 fabrikasındaki revizyon yatırımını devreye alarak üretim faaliyetlerine son hızıyla devam ediyor. Gerçekleştirdiği revizyon yatırımlarıyla yeni katma değerli ürünlerin üretimine yönelik son teknolojiyi kullanan şirket katma değerli üretim miktarını, küresel rekabet gücünü ve ihracatını artırmayı hedefliyor. 

Elektrik tüketiminin %100’ünü yenilenebilir kaynaklar ile karşılamayı hedefliyor

Ege Bölgesi’nin en büyük çatı üzeri Güneş Enerji Santrali’nden (GES) birine sahip olan Kocaer Çelik, halihazırda tükettiği elektrik enerjisinin yaklaşık %33’ünü kendi ürettiği yenilenebilir enerjiden karşılıyor. Şirket, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edeceği toplam 45 milyon kWh elektrik ile üretimdeki enerji ihtiyacının tamamını temiz ve yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyor. Bu hedefi doğrultusunda ise tüm yenilenebilir enerji kaynaklarındaki yatırım fırsatlarını araştırarak, fizibilite çalışmalarına devam ediyor. Yeşil enerji, sürdürülebilir üretim ve tüketim stratejisi doğrultusunda yenilenebilir enerji yatırımlarına devam eden Kocaer Çelik, bu çalışmaların yürütülmesi amacıyla, başta jeotermal enerji olmak üzere yenilenebilir enerji alanında faaliyet göstermek üzere %99 iştiraki olan Kocaer Enerji adıyla yeni bir şirket yapılanması gerçekleştirdi. Aydın Kuyucak’ın Horsunlu-Ortakçı Köyü’nde toplam 10.844 hektarlık alana sahip Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Su sahası ve işletme ruhsatını alan şirket, bu sahada birinci faz olarak yaklaşık 120 MW Güneş enerjisine eşdeğer 24 MW’lık Jeotermal Enerji Santrali (JES) yatırımı için fizibilite çalışmalarına başladı. Projenin ilk fazında sismik ve manyetotellürik (MT) tetkik çalışmalarının yapılması için son teknolojiye dayalı analizleri gerçekleştirmek üzere alanında uzman firmalar ile sözleşme imzalanmıştır. Şirket bu yatırım ile elektrik kaynaklı emisyonlarda karbon nötr hedefini gerçekleştirirken, enerjide bağımsız hale gelerek uluslararası rekabette de önemli bir avantaj kazanmayı ve ülkemizin yenilenebilir enerji üretimine değer katmayı hedefliyor.

Developed using darktable 4.0.0

Sürdürülebilirlikte sektörünün öncü markası

Döngüsel ekonomi modeli kapsamında üretim ve tüketim alanında çalışmalarına hız kesmeden devam eden ve sektörde öncü rol oynayan Kocaer Çelik, uluslararası platformlarda aldığı sertifikalarla da bu başarısını taçlandırıyor. Sürdürülebilirlik Akademisi ortaklığı ile bağımsız denetçi kuruluş Bureau Veritas tarafından yapılan; çevre, enerji, sera gazı, su, iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin de aralarında bulunduğu 12 farklı kategoride Green Check – Yeşil Kontrol Belgesi denetiminden geçen Kocaer Çelik en üst seviye olan Green Check Gold sertifikasını Demir Çelik sektöründe alan ilk şirket oldu. Şirket aynı zamanda tasarımdan işletme aşamasına kadar tüm süreçlerde sürdürülebilir stratejiler ve verimliliğin ön planda tutulduğu Galvaniz Fabrikası ile de Amerika Yeşil Binalar Derneği (USGBC) tarafından verilen LEED Gold sertifikasına layık görüldü. Kocaer Çelik Galvaniz Fabrikası Türkiye’de bu sertifikaya sahip sektörünün ilk ve tek şirketi oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r