DOLAR 32,5169 0%
EURO 34,9726 0.23%
ALTIN 2.433,85-0,05
BITCOIN 2118137-0,13%
İstanbul
29°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
İş Dünyası 2023’te Ekonomik İstikrar Bekliyor
425 okunma

İş Dünyası 2023’te Ekonomik İstikrar Bekliyor

ABONE OL
28/12/2022 20:45
İş Dünyası 2023’te Ekonomik İstikrar Bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir ve Ege’de farklı sektörlerde hizmet veren insanları, 2023 yılında daha istikrarlı bir ekonomi beklediklerini belirterek, her şeye rağmen ülke için çalışmaya ve yatırımlara devam ettiklerini söyledi.

İş insanları, sektör farketmeksizin her firmanın günün koşullarına ayak uydurmak için önümüzdeki süreçte yeni yatırımlarla teknoloji, ürün ve hizmetleri güncel tutması gerektiğini dile getirdi.

Daha güzel günlerin geleceğine yürekten inandıklarını vurgulayan sektör temsilcileri, 2023 yılının tüm ülke için sağlık, barış, kazanç ve mutluluk getirmesini diledi.

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı ve İZTO Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kahraman:

SEKTÖR OLARAK DESTEK BEKLİYORUZ

Pandemiyle birlikte inşaat sektöründe önemli bir daralma söz konusu oldu. 2020 yılında kısmen bir hareketlenme olsa da fahiş fiyat artışları nedeniyle müteahhitler proje üretmekte zorlandı. En son Kasım ayı Tüik verilerine göre geçen yıla oranla satışlarda % 40’lık bir düşüş var. Çünkü vatandaşın da alım gücü düştü. 2023 yılında, enflasyonla ve fahiş fiyatlarla mücadele kapsamında hükümetin başarılı adımlar atması bizleri rahatlatacaktır.

Önümüzde bir seçim süreci var. Bu seçimin sonuçları ne olursa olsun ekonomik anlamda sıkıntılar bizi beklemeye devam edecek. Konut kredilerinde bir üst limit olması sektör adına fazla bir yarar getirmeyecektir. En azından konut fiyatlarının % 50 – 60’ı oranında bir kredi imkanı sunulabilirse o zaman faydalı olacaktır.

Geçmişte yapılan KGF çalışması ve daha önce de uygulanan tamamlama kredileri vardı. buna benzer destekler yeni yılda devreye alınmalı. Projeyi tamamlamak için ek destekler almak gerekiyor. Ama bu tamamlama kredileri çıktığı gün itibariyle bitti deniyor. Kaynakların piyasaya büyük küçük firma demeden iyi paylaştırılması lazım. Girdi maliyetlerini artıran inşaat malzeme fiyatlarının da ilgili makamlar tarafından etkin bir sekilde sonuç odaklı takip edilmesini istiyoruz.

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı

2023 DAHA HAREKETLİ GEÇECEK

Gözde Grubu olarak sağlık ve inşaat sektörlerindeki yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ülkemizin ve İzmir’in gelişmesi için elimizden gelen her türlü katkıyı koymayı sürdürüyoruz. İzmir, ülkemizde yaşam kalitesi olarak en önemli çekim merkezlerinden biri konumunda. Sağlık ve konut sektörü ise insanların vazgeçemeyeceği iki temel hizmet olması nedeniyle talep görmeyi sürdürüyor.

Bu nedenle yaşanan sıkıntılara rağmen, grup olarak farklı ilçelerde sağlık ve inşaat konusundaki yatırımlarımıza devam ediyoruz. İnşaat sektöründe artan girdi maliyetleri nedeniyle genel anlamda satışlarda bir azalma söz konusu. 2023 yılında yaşama geçirilmesi beklenen uygun koşullu kredi imkanlarıyla birlikte daha hareketli bir yıl geçirmemiz mümkün.

Gayrimenkul Hizmet Ortaklığı (GHO) Kurucusu Hasan Can Çalgır

2023’TE BÜYÜMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

Şu anda orta segment konut satışı azalmış durumda. Yeni konut ihtiyacı olanlar bile satın almada zorlanıyor. Şu anda lüks konutların satıldığı bir dönemdeyiz. Büyük inşaat firmaları lüks segmentte konut üretmeye devam ediyor. Çimento ve demir gibi temel inşaat malzemelerinin fiyatlarının çok artması nedeniyle daha orta segmentte konut üreten firmalar ise harekete geçemiyor. İnsanlar konut alabilmek için Ocak ayında açıklanacağı söylenen uygun kredi imkanlarına kavuşmayı bekliyor.

Aslında bu durum konut fiyatlarının da yeniden yükselmesine neden olacak. 2023 yılında da konut fiyatları artmaya devam edecek. Bu yıl gayrimenkul sektöründe yaşanan durağanlığa rağmen hedeflerimize ulaştık. İzmir merkezli bir firma olarak şubeleşme konusunda önemli mesafe kat ettik. Ülke genelindeki ofis sayısını 29’a yükselttik. Bu hızı kesmek istemiyoruz. 2023 yılında da bu yayılımı genişleterek şube sayısını 40’a yükseltmek istiyoruz. Muğla, Antalya, Bursa, Manisa ve Fethiye öncelikli hedeflerimiz arasında. Kurumsal bir yapı içinde önemli network ve bilgi paylaşımı gerçekleştirerek, gayrimenkul satış konusunda sonuç odaklı çözümler sunuyoruz.

FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay

İZMİR VE EGE’YE YAYILACAĞIZ

2022 yılında emlak sisteminde bir değişikliğe gittik. Takım liderliği üzerine kurulu yeni bir sisteme geçtik. Takım liderlerimizin oluşturduğu emlak danışmanlarıyla çalışmaya başladık. Eğitim programımızı güncelledik. Şu anda 60 kişilik bir danışman sayımız var. 2023’ün sonunda 150 – 250 kişiye ulaşmayı planlıyoruz. Merkezimiz Bayraklı’da. Danışmanlarımızla bütün İzmir’e hizmet veriyoruz. Yeni franchiselarımızı da sistemimize adapte ederek İzmir ve Ege bölgesinde yayılım sağlayacağız. 2022 yılında bina yönetim sistemlerimizi de geliştirdik. Şu anda 22 tane büyük sitenin yönetimini yapıyoruz. Bin 500 ile 2 bin arasında bağımsız bölümü yönetiyoruz. 2023 yılında bu sayıyı ikiye katlamayı düşünüyoruz.

Erkaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Kaya

UYGUN KREDİ İMKANI SAĞLANMALI

İnşaat sektöründe yaşanan girdi maliyeti artışı konut üretimini yavaşlattı. Sektörün hız kazanması, arz ve talep dengesinin normale dönebilmesi için kamu ve özel sektör bankalarının vatandaşlara yönelik uygun kredi imkanı sağlaması gerekiyor. Şu anda birçok müteahhit firma, önünü göremediği için yatırım yapmaktan kaçınıyor. Son bir yılda girdi maliyetlerimiz yüzde 400 oranında arttı ve artmaya da devam ediyor. İnşaat sektörü olarak arz talep dengesizliği yaşıyor.

Konut sahipleri de kendi başına fiyat artışı yapıyor. Ülkemizde maalesef artan bir fiyat eski seviyesine gelmiyor. Pandemi döneminde ihracatın önü çok açıldı, firmalar daha çok kar elde etmek için dış piyasaya mal verdi. Mal tedariği konusunda da sıkıntılar oldu. Şu anda adeta girdilerde Avrupa fiyatlarıyla karşı karşıyayız. Bütün bunlara rağmen gücümüz ölçüsünde İzmir’de farklı bölgelerde de yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer

2023’TEN BEKLENTİMİZ DAHA YÜKSEK

2022 bizim için verimli bir yıl oldu. Hem sanayi inşaatları hem de iş makinelerine yaptığımız yatırımlarla birlikte iş hacmimizi genişlettik. Zemin için kullandığımız fore kazık makineleri, vinçler, kazıcı ve yükleyiciler, kamyon yatırımlarla gibi makine parkımızı genişlettik. Buna bağlı olarak zemin konusunda almış olduğumuz ihalelere de devam ediyoruz. Ege Serbest Bölgesi’nde fabrika binaları ve sanayi yapıları kısmında da hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

2023 yılında beklentilerimiz bu yıla göre daha yüksek. Bütün dünyayı etkilediği gibi covid salgını ile Rusya Ukrayna savaşı bizi de olumsuz etkiledi. Tüm bu olumsuzluklara rağmen konut sektörü gelişmeye devam etti. Nitelikli ve kaliteli konutlara olan talep arttı. Hem salgın hem de depremler nedeniyle konut tercihi müstakil ve bahçeli evlere yani yatay mimariye doğru bir eğilim gösterdi. TanUrla modern bir köy projesi olduğu için bu talebe cevap veriyor. Satışlarımız da planlanan şekilde devam ediyor. Çünkü projemiz hem doğal yaşam, hem de bir köy projesi o nedenle talep giderek yükseliyor.

Erkunt Traktör CEO’su Tolga Saylan :

MİLLİ EKONOMİNİN TEMELİ TARIMDIR

Milli birlik ve beraberliğin öneminin farkında olan Erkunt Traktör, kurulduğu ilk günden bu yana çiftçilerin hayatını kolaylaştırmak için tasarlamaya ve üretmeye devam ediyor. Ekonomimizin en önemli yapı taşlarından biri olan tarım, daima gelişmeli ve ileriyi hedeflemelidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Milli ekonominin temeli tarımdır.” Ancak bu sayede ülke ekonomisi nefes alabilir ve gelişimini sürdürebilir. Unutulmamalıdır ki “Çiftçinin Gücü” sloganıyla yola çıkan Erkunt Traktör, çiftçilerimize her zaman destek olmayı kendine ilke edinmiştir.

Gelişmiş tarımın güçlü bir ekonomiye sahip olma yolunda en önemli adım olduğunu düşünen firmamız, gerek ürünleriyle gerekse de sahip olduğu milli bütünlük ve beraberlik duygusuyla hareket ederek, çiftçilerimiz için 2023 yılında da üretmeye tüm hızıyla devam edecektir. Sektöre yön veren firmamız, çiftçilerimizin emeklerinin neticesinde ülke ekonomisinin kalkınacağının farkındadır. Bu vesile ile tarlalarında gecesini gündüzüne katarak çalışan emekçi kardeşlerimizin yeni yılını en içten dileklerimizle kutlar, bereketli kazançlar dileriz.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu

TOPLUMUN GÖZ SAĞLIĞI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

2000 yılından bu yana binlerce insanı sağlığına kavuşturduk; sektörde 22’nci yılımızı geride bıraktık. Hastalarımız için her zaman üstün standartlarda tedavi sunmayı hedefledik. Kaliteli olmak kadar onu korumak ve sürdürmek de çok önemlidir. Bu nedenle Kaşkaloğlu Göz Hastanesi olarak kurulduğumuz günden bu yana teknoloji ve insan kaynağına sürekli yatırım yapıyoruz. Toplumun göz sağlığı için çalışıyoruz. Elde ettiğimiz başarıda hekim deneyiminin yanı sıra; teknolojiyi etkin şekilde kullanmamızın da önemi büyük. 2023 yılında da kalite ve memnuniyet odaklı uygulamalarımız ve profesyonel kadromuzla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Talatpaşa Laboratuvarlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Serdar Seven

YATIRIMLARA DEVAM EDECEĞİZ

Talatpaşa Laboratuvarlar Grubu olarak uluslararası teknolojik altyapıya sahip 5 farklı laboratuvar ile İzmir’de 26 yıldır hizmet veriyoruz. Her biri alanında profesyonel kadromuzla yatırım planlarımızı bugüne kadar başarıyla gerçekleştirdik. Bundan sonra da gösterdiğimiz büyüme ve gelişim ivmemiz ile Ege Bölgesi’nin referans laboratuvarı olmayı hedefliyoruz.

Yatırımlarımızı sadece tesis ve teknolojik altyapıya yönelik değil, şirket içi eğitim planımız ile sağlık kadromuz için de sürdürüyoruz. 2023 yılında yenilikleri takip etmeye devam ederek, yurt dışı yeni iş birlikleriyle test yelpazemizi genişletmeyi planlıyoruz. Uzun yıllardır hizmet sunduğumuz Alsancak ve Karşıyaka’da 2023 yılının ilk çeyreğinde hizmete alacağımız daha geniş ve konforlu yeni şubelerimiz ile hizmet standartlarımızı çok daha artırmış olacağız. Yeni yılın tüm ülke için mutluluk, huzur ve sağlık getirmesini diliyorum.

Çamlaraltı Koleji Genel Müdürü Gülçağ Gençer

2023 SAĞLIKLI VE MUTLU BİR YIL OLSUN

2023’te Cumhuriyetimizin de 100. yılını kutlama onurunu yaşayacağımız, ülkemizde sıkıntıların çözüldüğü, eğitim seviyesi ve kalitesinin arttığı, ekonominin ve refah seviyesinin yükseldiği bir yıl olacak umudunu taşıyoruz. Bir arada olmanın, kucaklaşmanın kıymetini çok daha iyi anladığımız zorlu yılları geride bırakmanın mutluluğuyla 2022’yi bitiriyoruz. Eski normalimize tam anlamıyla döndüğümüz, hastalıkların bittiği, ekonominin düzeldiği, hem ülkemizde hem dünyada eşitlik ve adaletin hakim olduğu, savaşların yerini barışa bıraktığı; sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarılarla dolu bir yıl olması dileğiyle herkesin yeni yılını kutluyorum.

BODER Genel Sekreteri ve Bodrium Hotel & SPA Genel Müdürü Yiğit Girgin

YENİ SEZONDA HEDEFLERİMİZ BÜYÜK

Türkiye sektörde önemli bir destinasyon olarak büyümeyi sürdürüyor. Bodrum, başarılı bir turizm sezonuna daha imza attı. 2023 yılında da bu trend devam edecek. Özellikle Rusya ve merkez Avrupa ülkelerinin İstanbul, Antalya ve Bodruma olan talepleri arttı. Yaz sezonunun ardından kış sezonu için de yabancı turistler ülkemize ilgi gösteriyor. Yapılan çalışmalar sonucunda pandemi sonrası toparlanmanın etkilerini olumlu olarak hissediyoruz.

Sektör adına sevindirici bir durum. Bodrum’a yönelik yatırımlar artıyor. Bodrum lüks ve butik segmentte adını duyurdu. Yurtdışı uçuş kısıtlamalarının kalkması, yapılan tanıtımlar sonucu Bodrum’a olan yurtdışı talepleri artış eğiliminde. 2022’yi pandemi öncesi ve sonraki süreç olarak değerlendirmek lazım. O zamandan bu yana yeni otel yatırımları yapıldı; tesis ve yatak sayısı da arttı. 2023 yılında da merkez Avrupa ve Rus pazarındaki bu talep artışı devam edecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r