DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21561430,36%
İstanbul
20°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

İrsaliyesiz Kargo Gönderilerine Binlerce Liralık Ceza!
1036 okunma

İrsaliyesiz Kargo Gönderilerine Binlerce Liralık Ceza!

ABONE OL
18/04/2024 13:22
İrsaliyesiz Kargo Gönderilerine Binlerce Liralık Ceza!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi sürecinin de etkisiyle birlikte alışveriş alışkanlıkları değişti ve artık satın aldığımız ürünlerin büyük bir kısmını internet üzerinden sipariş ediyoruz.

Sürekli olarak evimize gelen kargolarda birçok farklı sorun çıkabiliyor. Burada tüketici hakları devreye giriyor ve iade ya da değişim işlemlerine başlayabiliyoruz. Bu sürecin içerisinde irsaliye ve faturalar çok büyük önem taşıyor. Maalesef her firma bu belgeleri kargolara eklememekte ya da özensiz bir şekilde eklediği için kargolar bize ulaşana kadar belgeler zarar görmekte. Bu sorunun üstesinden gelmek adına irsaliyesiz gönderilen ürünlere artık para cezası uygulanmaya başlandı.

Sevk İrsaliyesi Nedir?

Kanunda yer alan ve her kargoda bulunması gereken sevk irsaliyesi, satılmış ya da satılacak olan malın aynı firmaya ait olan veya olmayan iki adres arasında nakledilmesi aşamasında bu nakle dair, malın birimi, konusu ve kime ait olduğu gibi bilgileri barındıran belgeler olarak tanımlanmaktadır. Gönderilen kargoların içerisinde bu belgenin yer alması kanunen şarttır ve alıcılar bu irsaliyeden birçok bilgiye kolayca ulaşabilirler.

Sevk İrsaliyesinde Hangi Bilgilere Yer Veriliyor?

Firmaların düzenledikleri sevk irsaliyelerinin taslağı birbirinden farklı olabilir. Ancak normal şartlar altında sevk irsaliyelerinde bulunması gereken bilgiler;

 • Sevk irsaliyesi ibaresi,
 • Gönderinin cinsi ve miktarı,
 • Maliye Bakanlığı’na ait klişe ya da noter tasdik mührü,
 • İrsaliyeyi düzenleyen mükellefin ismi, soyadı, varsa ticari unvanı, bağlı olduğu vergi dairesi, iş adresi ve hesap numarası,
 • Alıcının ismi, adresi, varsa ticari unvanı, vergi dairesi ve hesap numarası,
 • Alıcıların ürünü tekrardan satma ya da gönderme durumu varsa bu ürünün nereye ya da kime gönderileceği,
 • Ürünün teslim edildiği tarih ve irsaliye numarası,
 • Düzenleyen kişinin, malı alanın ve teslim edenin imzası, şeklimde sıralanabilir.

Kargo Gönderilerinde Sevk İrsaliyesi ve Fatura Bulundurmak Zorunlu mu?

Kanunlarımızda kargo içerisinde sevk irsaliyesi ve fatura bulundurulması şart koşulmuştur. 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229 uncu maddesinde fatura, “satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.” şeklinde tanımlanmış, 230 uncu maddesinin 5 inci bendinde ise; “… (Malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıttırıldığı hallerde satıcının, teslim edilen malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde alıcının, taşınan veya taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi ve taşıtta bulundurulması şarttır…)” hükmüne yer verilmiştir.

Kargo Sevkiyatlarında İrsaliyeler Nasıl Alıcıya Ulaştırılıyor?

İrsaliyelerin kargo işlemi sırasında alıcılara ulaştırılması için özel olarak üretilen irsaliye cebi kullanılmalıdır. Bu ceplerin içerisine hem faturalar hem de irsaliyeler kolay bir biçimde konabilmektedir. Özel olarak imal edilen bir ürün olduğundan deformasyonu ya da kopması söz konusu olmamaktadır.

Kusursuz Bir İrsaliye Ulaştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Faturaların ya da irsaliyelerin ölçülerinde değişiklikler olabilmektedir. Haliyle kullanılan fatura cebi ürünün özelliklerine göre küçük kalabilir. Böyle bir durumda sorunların yaşanmaması için farklı ölçülerde olan cepler arasından seçim yapılması gerekiyor. Tamamen bu tarz ürünlerin imalatına odaklanan gelişmiş firmalar bu konuda işletmelere yardımcı olabilir.

İrsaliye Cebi Nasıl Satın Alınıyor?

İrsaliyeleri ve faturaları en iyi şekilde alıcıya ulaştırmak adına kullanılan fatura cebi için Nisma Ambalaj gibi profesyonel firmalar en doğru adres olacaktır. Firmanın resmi internet sitesinde yer alan cepçik modelleri arasından kendiniz için en uygun olanları seçip toplu bir biçimde sipariş edebilirsiniz. Kısa süre içerisinde elinize ulaşacak olan ürünler ile kanunların size vereceği cezalardan uzak kalabilecek ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarabileceksiniz.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250
  300x250r