DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22190720,93%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Garanti Kapsamından Çıkmadan Otomobil Bakımda Yarı Yarıya Tasarruf!
1521 okunma

Garanti Kapsamından Çıkmadan Otomobil Bakımda Yarı Yarıya Tasarruf!

ABONE OL
29/01/2024 23:44
Garanti Kapsamından Çıkmadan Otomobil Bakımda Yarı Yarıya Tasarruf!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Otomobillerdeki bakım ve servis ihtiyaçlarının yükselen ikinci el araç fiyatlarıyla birlikte iyiden iyiye öneminin arttığı son 4 yılda, özel servisler de standartlarını yükseltti. Yeni bir araç almanın 5 yıl öncesine oranla 10 kat daha zor olduğu belirtilirken, diğer yandan alım ve satımlarda bir ihtiyaç haline gelen oto ekspertiz süreçlerinde de tüm eksiklerin ortaya çıkıyor. Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem “Son birkaç yıl içinde aracını değiştiremeyen lüks otomobil sahipleri bakımlara daha çok önem vermeye başladı. Premium araçlar özelinde konuşursak, TSE Belgeli, OEM parça kullanan servislerde 12 bin TL’lik periyodik bakım ücreti 5 bin 500 TL’ye kadar düşüyor, yani özel servislerde yüzde 50’den fazla tasarruf imkânı var. Bu bakımlar yarın öbür gün aracın ikinci el değerini de korumuş oluyor. Eğer üretici garantisine sahip nispeten genç bir aracınız varsa, TSE Blok muafiyeti kanunu kapsamında; TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, otomobil üreticisinin yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan bakım onarım işlemleri araçların garantisini bozmuyor ve korumaya devam ediyor. Birçok tüketici bu durumdan halen haberdar değil.” diyor.

Lüks segment araç konusunda uzman Aşin Otomobil, son 5 yılda ikinci el araç pazarında yaşanan değişimlerin satış sonrasına olan etkileriyle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Artan döviz kurunun özellikle yetkili servislerde parça, işçilik, showroom gibi giderleri son 3 yılda dramatik şekilde yükselttiği için bakım maliyetlerinde de mecburi olarak artışa gidildiği ifade edilirken, kurumsal özel oto servislerinin tüketici nezdinde avantajlı bir konumda olduğuna dikkat çekildi. 

Konuyla ilgili konuşan Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem “Özel servisler, işçilik ücretlerine enflasyonun üzerinde veya döviz bazlı bir artış yansıtamadığı için TSE belgeli özel oto servisleri, lüks araç sahipleri için fırsat, ancak halen birçok sürücü bilgi sahibi değil. Örnek verelim, ortalama 12 bin TL’yi bulan periyodik bakım, OEM parçalarla 5 bin 500 TL’ye kadar düşüyor. OEM dediğimiz parçalar ise zaten üreticinin önerdiği, kullandığı, kalitesinden şüphe duymayacağınız parçalar.” dedi.

Garantim bozulur diye korkmayın, her bakım ikinci el değerini koruyor

Son 5 yılda otomotiv pazarında yaşanan radikal değişimlerin servislere direkt olarak yansıdığına değinen şirketin başındaki isim Erdem, “İkinci el otomobiller son birkaç yıldır maalesef ki cep yakan boyutlara ulaşmış durumda, sıfır kilometre araç satın almak veya eldekini değiştirip üst modele geçmek eskisi kadar kolay değil. Aracını değiştiremeyen lüks otomobil sahipleri tabiri caizse elindeki aracın değerini anlamaya başladı, bakım zamanı gelen servise koşuyor. Satış planları ertelenince uzun süre aynı araçları kullanmayı planlayan çok sayıda tüketici mevcut. Diğer boyutu da şu ki bugün bir araç satacağınız zaman alıcı ekspertiz yaptırmak istiyor. Ekspertizde de aklınıza gelmeyecek tüm eksikler önünüze çıkıyor, bakımı eksik, kötü durumdaki bir aracın ikinci el değeri düşerken, iyi durumdaki otomobil değerini koruyor, satış şansı artıyor. Şunu da sürücülere tekrar hatırlatalım, Blok Muafiyeti Kanunu kapsamında TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, otomobil üreticisinin yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan bakım onarım işlemleri araçların garantisini bozmuyor ve korumaya devam ediyor. Bu şartları sağlayan özel servisler tüketici için bir avantajdır.” şeklinde bilgi aktardı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r