DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22018734,50%
İstanbul
31°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş : İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNDE 3 RİSK
4907 okunma

Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş : İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNDE 3 RİSK

ABONE OL
27/08/2023 08:54
Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş : İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNDE 3 RİSK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, önümüzdeki dönemde inşaat sektörünün 3 önemli riskin tehdidinde gelişimini sürdüreceğini söyledi. Yedikardeş “İnşaat maliyeti ve fiyatlarda artış sürecek.Sektörde usta ve malzeme temini sorunu yaşanıyor. Gündemde yeniden deprem var, diri faylarda yapılaşma kısıtlanmadıkça afetlerle mücadele zor” yorumunu yaptı.

Türkiye’de ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü, her türlü kısıtlayıcı koşula rağmen gelişimini sürdürüyor. İstanbul’da önemli konut projelerine imza atan Karmar AŞ’nin İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş önümüzdeki günlerde sektörün gelişimini 3 önemli riskin tehdit edebileceğini söyledi. 

KONUTA ERİŞİM ZORLAŞTI

Emrullah Yedikardeş “Bunların ilki tabii ki fiyatlar. Fiyatlar talebi frenleyici durumda ama inşaat maliyetlerindeki yükseliş durmadıkça, fiyatlar artmaya devam edecek. İnşaat maliyet artış hızı geçtiğimiz aylarda kamu denetimleri sayesinde frenlendi. Örneğin betona sene başından bu yana zam gelmedi. Eğer denetim olmasaydı yine bu artışlar belki yüzde 100’ler seviyesinde kalacaktı. Ayrıca doğalgazda indirim ve teşvikler sayesinde maliyet artış hızı yavaşladı. Buna rağmen döviz kuru, malzeme temin sıkıntısı gibi nedenlerle maliyetlerde artışın süreceği görülüyor. Buna bir de artan kredi maliyetleri eklendiğinde alıcılar için konuta erişimin zorlaştığı bir dönem diyebiliriz” dedi.

DİRİ FAYLARDA YAPILAŞMA KISITLANMALI

Gündemde yeniden deprem beklentisi olduğunu da dile getiren Emrullah Yedikardeş, bunun da etkisiyle deprem vs felaketlere yönelik tedbirlerin sektöre yön vereceğini açıkladı. Emrullah Yedikardeş “Deprem gerçeği ile yaşamak zorundayız. Hükümet buna ilişkin tüm adımları atıyor” yorumunu yaptı.

Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, bilim adamlarına göre, Türkiye’de 485 tane fay hattı olduğunu ve bunların 20 tanesinin kırılma zamanı geldiğine işaret ederek, “Yani ne yazık ki her an birçok bölgeden deprem haberi gelmesi mümkün” ifadelerini kullandı. 

Depremin, çok önemli bir Millî güvenlik sorunu olduğuna dikkati çeken Emrullah Yedikardeş “Kahramanmaraş merkezli büyük felaketten çıkardığımız derslerden biri de yapı stokundaki depreme dayanıksız binaların kamulaştırılması olmalı. Bu kentsel dönüşümü hızlandırmak için önemli bir adım olacaktır. Bina sakinlerine farklı alanlarda konut verilmeli. Türkiye’deki yerleşim alanlarının önemli bir bölümü diri faylar üzerinde konumlanmakta. Söz konusu alanlarda yapılaşmaya kısıtlama getirilmeli” önerisinde bulundu.

USTALAR 2 YILLIK MESLEKİ EĞİTİMDEN GEÇMELİ

İnşaat sektörünün bugünlerde malzeme ve usta temininde sorun yaşadığını da anlatan Emrullah Yedikardeş sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Şu anda 11 deprem kentinde yapılacak konutların miktarı ülkenin neredeyse bir yıllık konut üretimini oluşturuyor. Dolayısıyla büyükşehirlerde malzemeleri geç teslim alabiliyoruz. Üstüne bir de inşaat ustası bulma sıkıntısı ekleniyor. Usta bir şantiyenin en önemli aktörlerinden.Hatta çoğu zaman yeni başlayan mühendisler bazı konuları ustalardan öğrenir. Ancak sektördeki ustaların hepsi alaylıdır. Daha önceki ustalarından ne gördüyse onu yaparlar. Ama inşaat malzemeleri, teknoloji, inşaatta yapım teknikleri her geçen dönem gelişiyor. Bu nedenle sağlam ve güvenilir binalar istiyorsak önce ustalara el atılması gerekir. Onların da en az 2 yıllık mesleki eğitimden geçirilmesinde büyük fayda var.”

Yeni Bina Yapım Yönetmeliği’nin mimar ve mühendisler için aradığı şartların sektöre yapıcı önlemler getirdiğini belirtenKarmarAŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, yönetmeliğin tecrübeyi sadece yıl ile değil, görev alınan inşaatların yüzölçümü ve sayısı ile değerlendirdiğine dikkat çekerek “Gerçekten sektörün ihtiyacı olan düzenlemelerigörüyoruz. Ancak bunlara bazı eklemeler de yapılması yönetmeliği daha da güçlendirecektir. Örneğin mimar ve mühendislere de ustalık eğitimi verilmeli ve onların kolon bağlama, kiriş bağlama, aydınlatma gibi konularda staj yapması zorunlu hale getirilmeli. Böylece mimar ve mühendisler ustalara verecekleri direktiflerde daha etkili olacaklardır” yorumunu yaptı.

AİLELERİN BÜTÇESİNİ ÖNEMSEYEN PROJE YAPIYORUZ

İstanbul Basın Ekspres Yolu’nda devam eden KarmarSakura projesi hakkında da bilgi veren Emrullah Yedikardeş, ailelerin bütçelerini rahatlatacak detaylara önem veren, gri su ruhsatı olan İstanbul’daki ilk konut projesini inşa ettiklerini açıkladı.

Emrullah Yedikardeş “Başakşehir’in aile konseptini bu projeyle Bağcılar Basın Ekspres Yolu’na taşıdık. Projeye başlamadan önce ailelerin temel ihtiyaçları nedir sorusuna cevaplar aradık. Aileler en küçüğü 2+1 tipinde, ferah, kullanım alanı geniş, balkonları olan, kendisi gibi ailelerin yaşadığı, ses ve ısı yalıtımı olan, kapısının girişinden itibaren aile mahremiyetine önem veren, sosyal tesislerinde kadın-erkek ayrımı yapılan, güvenli, huzurlu, merkezi konumda yer alan konutlarda yaşamak istiyorlar. Bu konutları uygun koşullarda almak istiyorlar. Yaşarken de faturaların yüksek olmamasını tercih ediyorlar. İşte projemiz tam da bu ihtiyaçlara cevap veriyor” diye konuştu.

KarmarSakura’da planlanan 4 bin metrekarelik yeşil alanın, mini bir Millet Bahçesi’ni site içine taşıdığını da anlatan Emrullah Yedikardeş, “Bitki örtüsü ve ferahlığı ile mahallenin de havasını değiştirecek olan yeşil park alanı, site sakinlerinin ortak kullanımına açık. Aynı zamanda 57 adet ticari ünitesi olan bu projeyle 80 bin nüfuslu mahalleye bir çarşı kazandırıyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r