DOLAR 32,1831 0.08%
EURO 34,9151 -0.19%
ALTIN 2.496,21-0,26
BITCOIN 2246669-1,92%
İstanbul
22°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

FinTech’in Geleceği: Veri Analizi ve Yapay Zeka’dan Geçiyor
483 okunma

FinTech’in Geleceği: Veri Analizi ve Yapay Zeka’dan Geçiyor

ABONE OL
20/11/2022 07:05
FinTech’in Geleceği: Veri Analizi ve Yapay Zeka’dan Geçiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mastercard, EEMEA (Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesinde fintek sektörünün gelişimini analiz etmek üzere ‘FinTech’in Geleceği: Akıllı, Ölçeklenebilir, Katılımcı’ adlı bir rapor hazırladı. Rapora göre; dördüncü sanayi devriminin başlangıcı olarak kabul edilen ‘veri analizi’ ve ‘yapay zeka’ sektörün büyümesinde en önemli rolü üstlendi.

Rapor, bölgenin önde gelen teknoloji etkinliklerinden biri olan GITEX Global 2022 kapsamında sunuldu. ‘Fintek dünyasının eşi benzeri görülmemiş bir ivmeyle ekonomileri dönüştürüp ve değerlerin değişiminde rol oynadığı’ tespitini ortaya koydu. Rapor, yeni oyuncuların sürekli sektöre girdiğini, sahip oldukları ölçeklendirme stratejilerinin olgunlaştığını ve yatırımların hızlandığını da göstermiş oldu. Ayrıca, fintek şirketlerinin asıl misyonunun hali hazırda; tüketicileri desteklemek, finansal erişimi arttırmak ve bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan ya da çok az olan kesimleri dijital ekonomiye kavuşturmak olduğunu kaydetti.

Türkiye’de Fintech Yatırımları 2021’de Zirveye Çıktı!
2021’de 112,5 milyar dolar olan fintek küresel pazar değerinin 2028 itibarıyla %19.8’lik bir yıllık bileşik büyüme oranıyla 332,5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Rapora göre ayrıca, tüm dünyada 470’ten fazla fintek unicorn şirket bulunuyor ve bunların 40’ı 2022 yılı ilk çeyreğinde sektöre katıldı. Raporda; 2021’in Türkiye için fintek anlaşmaları ve yatırımları konusunda zirve yılı olduğu ifade edildi..

Mastercard’ın raporuna göre; bölgedeki fintek sektörlerinde tüm paydaşları ve kişileri kalkındıracak olan katılımcı yaklaşımı, bu büyümenin ana faktörü.

Fintek Sektörü Düzenlemeleri Yükselişte

Bölgedeki fintek sektörüne dair düzenlemeler; ödeme, havale, kitle fonlaması, e-para ve taraflar arası borç verme gibi birçok madde içeriyor. Türkiye halihazırda bu beş maddenin üçüyle ilgili düzenlemelere sahip.

Açık Bankacılık Dönüştürücü Rol Üstleniyor

Mastercard’ın yeni ödeme yöntemlerinin kullanımına dair hazırladığı 2022 yılı raporuna göre; Tüketicilerin %51’i açık bankacılığı fatura ve borç ödeme, Şimdi Al Sonra Öde işlemleri, kredi puanı optimizasyonu, havale yapma, birikim yapma, kripto para alım-satımı, finansal planlama, vb. birçok iş için kullanıyor. Bölgedeki tüketicilerin %50’sinden fazlası işlem kolaylığı sebebiyle hesaplarını otomatik ödemeye bağlamak istiyor. Ve neredeyse %50’si bu şekilde fatura ödemelerini yönetmenin, hesaplar arası işlem yapmanın ve genel tüm finansal işlemlerin daha kolay olduğunu düşünüldü.

Global İş Birlikleri Önemli

Fintek şirketleri için global kuruluşları işe dahil etmek çok önemli hale geldi. Mastercard gibi şirketler fintek şirketlerinin hızlıca gelişmesine ve yükselmesine yardımcı oluyor.
Bir açık oturumda bu raporun bulguları üzerinde tartışan sektör liderlerine göre ise bölgedeki genç, teknoloji adaptasyonu yüksek ve bilgi sahibi olan tüketiciler bölgedeki fintek ürünleri ve hizmetleriyle ilgili trendleri belirliyor. Metaverse, yapay zeka, 5G ve veri analizi sayesinde şirketler hiper kişiselleştirilmiş deneyimleri sunabiliyor, bu da tüketici tarafında 7/24 ulaşılabilecek dijital deneyimlere yönelik talebi arttırıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r