DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21998943,32%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

228 okunma

ESNAF “AÇILMA” YI İYİ DEĞERLENDİRMELİ

ABONE OL
05/11/2022 19:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşadığımız süreç herkes için zordu. Esnaf kapalı kalınan günlerde ve süreçte daha da zorlandı.  “Açılma” ise bir umut oldu. İşler tamamen eskisi gibi olur mu? Bunu zaman gösterecek. Bu biraz da esnafın elinde.

“Açılma” ile alışverişe çıkan tüketicilerin beklentilerini anlamak önemli.  Yaz mevsimi, tatil sezonunun başlaması, aile ziyaretleri, bayram gibi tüketimi artıran faktörlerin bir araya gelmesi esnafı hareketlendirecek.

ŞİMDİ “AÇILMA” ZAMANI

Bu “açılma” döneminde esnafın tüketiciyi kendine yeniden bağlayabilmesi, online alışveriş sitelerine kaptırmaması için neler gerekiyor? Her esnaf bu konuyu kendi faaliyet alanı için ayrıca düşünmeli.

Genel olarak; Temizlik, fiyat, kalite, iletişim, müşteriye ilgi, satış ve satış sonrası hizmet gibi konular her zaman önemli ve geçerli. Sektörel olarak eklenebilecek olanları da okuyucuya bırakalım.

MÜŞTERİ BEKLENTİLERİ

Esnafın bu açılma sürecini iyi değerlendirmesi kendisi için çok önemli. Müşteri her şekilde ihtiyacını karşılar. İhtiyaçlar beklemez. Önemli olan müşterinin ihtiyacını nereden satın alacağı.

Temizlik, fiyat, kalite, iletişim, müşteriye ilgi, satış ve satış sonrası hizmet ve diğer konularda her esnaf kendini gözden geçirmeli. Hep söylüyoruz. Müşteri eski müşteri değil. Araştırıyor, sorguluyor, kıyaslama yapıyor, yorulmak ve kötü sürpriz istemiyor.

ESNAF MÜŞTERİDEN İLERİDE OLMALI

Esnaf bu yeni model müşterinin gerisinde kalıyorsa zorlanıyor. Bu günkü esnaflık eskisi gibi değil. Bunu artık fark etmek gerekiyor.

Eskiden esnaf genellikle kendi muhitinde, o bölgenin insanlarına satış yapardı veya hizmet verirdi. Bu gün hem muhitler büyüdü hem de insanlar sadece o muhitin insanı değil. Seyahatin bu kadar yoğun olduğu bir dünyada esnaf da kendini uluslararası görmeli.

Hangi esnaf? Her esnaf. Bir buçuk yıllık durgunluktan sonra, insanlar hareket halinde olacaklar bu bilinen bir konu.

Bir diğer konu ise yakın zamanda her bölgenin turizm değerlerinin iç ve dış turizm açısından daha çok anlatılacak olması. Türkiye destinasyon turizmine geçiyor. Bu da demektir ki her bölge daha fazla turist çekecek.

Hangi faaliyet alanında çalışırsa çalışsın bu konu esnafı elbette ilgilendiriyor. Yani yaşadığınız bölgenin gelecek planları esnafı ilgilendiriyor. Mahalle arasında bir esnaf da olsanız, köşe başındaki bir esnaf veya işlek bir çarşıda fark etmez. Bunları düşünmekte fayda var.

Bugün ve geleceğin yerli müşterisi ile iç ve dış turizm müşterisine yönelik çalışmalar artacak. Yakın zamanda Ortadoğu turistleri için yapılan çalışmalar başka ülkeler için de farklılaşarak yapılmalı.

Sözün özü; ”Açılma” yı fırsata çevirip, müşteriyi yeniden kendinize bağlamak elinizde değerli esnaflarımız. Ne dersiniz?

 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı tumaymercan@hotmail.com Twitter: Tümay Mercan@Tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r