DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22041130,10%
İstanbul
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dünyada 500 Binden fazla Rüzgâr Türbini Teknisyenine ihtiyaç var!!</strong>
853 okunma

Dünyada 500 Binden fazla Rüzgâr Türbini Teknisyenine ihtiyaç var!!

ABONE OL
10/11/2022 22:53
Dünyada 500 Binden fazla Rüzgâr Türbini Teknisyenine ihtiyaç var!!</strong>
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Global ölçekte ülkeler, karbon sıfır hedeflerine ulaşmak adına büyük bir çaba gösteriyor. Bu hedef doğrultusunda gereken rüzgar enerjisi kapasitesini sağlamak için ise donanımlı rüzgar türbini teknisyenlerine duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Öyle ki sektörün yeni yetenekleri çekmek, çalışan güvenliğini sağlamak ve sürdürülebilir bir gelecek oluşturma bağlamında dünya genelinde “Dünyada 500 binden fazla rüzgar türbini teknisyenine” ve daha fazla işgücü yatırımına ihtiyaç var.  

Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, başta rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir kaynakların dünyanın dört bir yanındaki ülkelere dönüştürücü fırsatlar getireceğinin altını çizdi.

Kara ve deniz rüzgâr kapasitesindeki hızlı büyüme, nitelikli iş gücü için büyük bir ihtiyacı da beraberinde getiriyor. Küresel Rüzgâr Örgütü (GWO) ve Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi’nin (GWEC) paylaştığı veriler, 2026 yılına kadar %67 oranında büyüyecek olan kurulu rüzgar kapasitesinin inşası ve işletilmesinde 569.000 türbin teknisyenine ihtiyaç duyulacağını gözler önüne seriyor. Dünyanın 2050 yılına kadar karbon sıfır hedeflerine ulaşma planında yer alan rüzgar enerjisi kapasitesinin hızlı büyümesiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik dönüşümün gelecek dönemlerde ülkeler için olağanüstü fırsatlar getireceğinin altını çizen Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, teknisyen arzındaki boşlukların karşılanması için endüstri standardı güvenlik ve teknik eğitim kapasitesinde daha hızlı büyümeye yönelik acil bir ihtiyaç ortaya çıkacağını ifade ediyor.

Geleceğin Enerjisi Rüzgar Teknisyenlerine Emanet! Dünyada 500 binden fazla rüzgar türbini teknisyenine ihtiyaç var!

Çalışma ortamı metrelerce yükseklikte olan rüzgar türbini teknisyenliğinin gelecek yıllarda en ihtiyaç duyulan ve en çok tercih edilen meslek dallarının başında yer alacağı pek çok veriyle destekleniyor. Rüzgar türbinlerini kuran, denetleyen, bakımını yapan, onaran ve çalıştıran rüzgar türbini teknisyenlerinin yaptığı iş göz önünde bulundurulduğunda, teknisyenlerin gerekli eğitim ve donanıma sahip olması gerektiğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, fosil yakıt bağımlılığından kurtulma yolunda başta rüzgar enerjisine ve nitelikli teknisyen ihtiyacına yönelik yatırımların büyük önem taşıdığını vurgularken geleceğin enerjisinin rüzgar türbini teknisyenlerine emanet olduğunun altını çiziyor.

Rüzgar Türbini Teknisyenleri Avrupa Standartlarında Eğitim Alıyor!

Zorlu çalışma ortamları göz önünde bulundurulduğunda rüzgar türbini teknisyenleri için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise mesleki eğitim yeterliliği oluyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar enerjisi santrallerine çeşitli servis hizmetleri sunan Ülke Enerji teknik ekibinin Avrupa standartlarında eğitim aldıklarını belirten Ali Aydın, ‘’Teknisyenlerimiz Avrupa’daki uygulama sahalarında tamamladıkları eğitimlerin ardından sertifika hakkı kazanıyor ve ülkemizdeki rüzgar santrallerinde görevlerine başlıyor. Ülke Enerji olarak operasyonel verimlilik ile çalışanlarımızın güvenliğini bir bütün olarak değerlendirdiğimizde, teknolojinin getirdikleri bize büyük bir alan kazandırıyor. Öyle ki türbin kanat ve kule operasyonlarını daha hızlı ve daha kolay yapabilmek adına dronelar ya da yüksekte çalışma platformlarını kullanıyoruz. Bu teknolojiler bize iş sağlığı ve güvenliği açısından büyük avantaj sağladığı gibi çalışanlarımıza da yeni ve benzersiz yetkinlikler elde etmesine de olanak tanıyor. 2026 yılına kadar dünyanın ihtiyacı olan yeni rüzgar türbini teknisyenleri için ülkemizde ve faaliyet gösterdiğimiz çevre coğrafyalarda bu ihtiyacı karşılanmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” ifadelerinde bulunuyor.

High angle view of a male worker standing atop a wind turbine at dusk wearing protective work clothes and safety hardhat inspecting machinery

Ülke Enerji Hakkında:

Yurt içi ve yurt dışındaki rüzgar enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan Ülke Enerji, dinamik ve tecrübeli kadrosu ile özel çözümler sunmaktadır. Rüzgar enerjisi santralleri alanında Türkiye’nin en deneyimli kadrosunu bünyesinde barındıran Ülke Enerji, santrallerdeki maksimum üretim sürekliliği için önceden belirlenen hizmet seviyelerini daima korumayı amaçlar. Hızlı çözümler üretebilen, dinamik ve tecrübeli mühendislik desteği sayesinde santrallerin yaşam döngülerini en verimli hale getiren Ülke Enerji, oluşabilecek arıza ve problemler için proaktif çözümler hazırlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r