DOLAR 32,2333 0.13%
EURO 34,8528 -0.03%
ALTIN 2.416,620,29
BITCOIN 2179880-2,51%
İstanbul
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ATAKEY’İN HALKA ARZI BAŞARI İLE SONUÇLANDI
582 okunma

ATAKEY’İN HALKA ARZI BAŞARI İLE SONUÇLANDI

ABONE OL
25/07/2023 12:10
ATAKEY’İN HALKA ARZI BAŞARI İLE SONUÇLANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın en büyük 4 hızlı servis restoran operatöründen biri olan TFI TAB Gıda Yatırımları çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük patates işleyicilerinden Atakey’in halka arzı başarı ile tamamlandı. 19-20-21 Temmuz tarihlerinde talep toplanan Atakey’in halka arzında toplam halka arz büyüklüğü 1.1 milyar TL oldu. 

Atakey Patates Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. halka arzında 19-20-21 Temmuz 2023 tarihlerinde 1 TL nominal değerli pay için 39,50 TL’den talep toplanmıştı. Satışa sunulan 28.224.000 TL nominal değerli payların tamamının satışı sonucunda halka arz büyüklüğü 1,1 milyar TL, halka açıklık oranı yüzde 20,34 olarak gerçekleşti. Halka arzda yoğun ilgi ile, kurumsal yatırımcılardan 9,40 kat, bireysel yatırımcılardan ise 3,86 kat talep geldi. Böylece, halka arzda planlanan tahsisatın toplam 4,97 katı talep toplanmış oldu. Dağıtım sonucunda planlandığı şekilde payların yüzde 80’i bireysel yatırımcılara, yüzde 20’si de kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Atakey paylarının Borsa İstanbul’un onayına bağlı olarak 27 Temmuz 2023 Perşembe günü ATAKP koduyla işlem görmeye başlaması beklenmektedir.

Halka arz ile ilgili açıklama yapan Atakey Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Cansu, “Avrupa’nın büyük donuk patates işleyicilerinden biri olarak, tohumdan tarlaya, tarladan sofraya değer zinciri yaratarak sürdürülebilir bir üretim modeli sunuyoruz. Çatısı altında yer aldığımız TFI TAB Gıda restoranlarına ve sektöre verdiğimiz ürünlerin yanı sıra Çin, Brezilya, Güney Kore, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti gibi ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. Halka arzımıza yapılan 1.7 milyonun üstünde farklı kişi ve kuruluştan gelen talep bize çok gurur verdi. Tüm yatırımcılarımıza bize gösterdikleri güven, inanç ve muazzam ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz. Atakey ve TFI ailesi olarak yolculuğumuzun bir sonraki safhasına tüm yatırımcılarımızla birlikte daha da heyecanlı giriyoruz… Global arenada büyümeye ve yeni başarılara imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Yılda 90.000 ton kaplamalı dondurulmuş parmak patates üretim kapasitesine sahip

Atakey Afyonkarahisar’ın Susuz Belediyesi’nde yer alan üretim tesisi ile 2014 yılı Şubat ayının başında üretim operasyonlarına başladı. TFI TAB Gıda Yatırımları bünyesindeki restoranların patates kızartması talebini karşılayan Şirket, üçüncü taraflar için de ürün tedarik ediyor, dondurulmuş, şoklanmış, kızartmalık patates ihraç ediyor. Atakey’in patates üretim tesisi, 168.000 metrekarelik toplam yüz ölçüme ve yılda 90.000 ton kaplamalı dondurulmuş parmak patates üretim kapasitesine sahip. Aynı zamanda Atakey’in, 7.500 m² Tohum Deposu, 30.000 m² Hammadde Deposu ve 15.000 m² Soğuk Hava Deposu bulunuyor. Sezonda yaklaşık 40.000 dönümlük zirai alanda yaklaşık 350 çiftçi ile 23 farklı şehirde hasat yapılıyor. Patates ürünlerinin kaynağında tutarlılık ve kalite sağlamak amacıyla Şirket, anlaşmalı çiftçilere tohum, gübre ve ilaç gibi gerekli diğer zirai ürünleri temin ediyor.

Artan nüfus ile gıdaya olan ihtiyacın artması ve tarım alanlarının azalması sebebi ile patates gibi temel gıda ürünlerine olan talep de her geçen gün önem kazanıyor. Atakey, tarladan sofraya, sürdürülebilir tarım modeli ile ürünlerini en doğal hali ile sofralara ulaştırmayı hedefliyor. Sürdürülebilirliği işinin ayrılmaz bir parçası haline getiren Atakey, çevreyi olumsuz etkileyecek atık miktarını azaltıp, üretim sırasında ortaya çıkan atıkları döngüsel ekonomi modeliyle tekrar ekonomiye kazandırmaktadır.

TFI TAB Gıda Yatırımları Hakkında:

TFI TAB Gıda Yatırımları, yaklaşık 3.000 restoranı ve 55.000’i aşkın çalışanıyla, Türkiye ve Çin’deki lider hızlı servis restoran zinciri işletmecisi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. TFI, 29 yıllık tecrübesinden yararlanarak sektörde işletme standartlarını belirliyor ve faaliyette bulunduğu pazarlarda tüketici trendlerini şekillendiriyor. TFI çatısı altında faaliyetlerini sürdüren TAB Gıda, aralarında Burger King®️, Sbarro®️, Popeyes®️, Arby’s®️, Subway®️, Usta Dönerci®️ ve Usta Pideci®️’nin de bulunduğu yaklaşık 1.500 restoranıyla Türkiye’nin restoran zinciri sektörüne liderlik ediyor. TFI, büyüme stratejisinin çok önemli bir parçası olarak 2012’de Çin’de yatırım yapmaya başladı. Burger King®️ Çin, 10 yılda 200 şehirde 1.400’den fazla restorana ulaştı. TFI’nın ekosistem şirketleri, grubun başarısının önemli bileşenleri olarak, Türkiye’deki hızlı servis restoran faaliyetlerinde ürün ve hizmet sunmaktadır. Ekosistem şirketlerinden, Fasdat Gıda sektörün önde gelen satın alma, depolama ve lojistik hizmetleri şirketi, Ekmek Unlu Gıda üstün teknolojiye sahip unlu mamuller fabrikası, Atakey Avrupa’nın büyük patates işleme fabrikalarından, Ekur Et Entegre ileri teknoloji et işleme tesisi, Reklam Üssü iletişim ve pazarlama alanlarında hizmet veren ajans, fiyuu deneyim odaklı teslimat sistemidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r