DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21611520,11%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

20:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Alstom, Suudi Arabistan’da dünyanın en uzun katenersiz ve batarya ile çalışan tramvay hattını kuruyor
161 okunma

Alstom, Suudi Arabistan’da dünyanın en uzun katenersiz ve batarya ile çalışan tramvay hattını kuruyor

ABONE OL
16/01/2024 18:10
Alstom, Suudi Arabistan’da dünyanın en uzun katenersiz ve batarya ile çalışan tramvay hattını kuruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alstom, Suudi Arabistan’daki UNESCO Dünya Mirası alanlarını birbirine bağlayan son teknoloji ve düşük karbonlu tramvay projesi için Suudi Arabistan’ın AlUla Kraliyet Komisyonu (RCU) ile değeri 500 milyon euroyu aşan bir sözleşme imzaladı.

Dünyanın en uzun katenersiz tramvay sistemi, Alstom’un son teknoloji ürünü olan 20 adet Citadis B bataryalı tramvaydan oluşacak.

Akıllı ve sürdürülebilir raylı sistemlerin küresel lideri olan Alstom, dünyanın en uzun katenersiz ve bataryalı tramvayı için Suudi Arabistan’ın AlUla Kraliyet Komisyonu (RCU) ile değeri 500 milyon euroyu aşan bir sözleşme imzaladı. Bu proje ile Alstom’un yenilikçi ve iklim koşullarına uyumlu tramvayları, bölge sakinleri ve turistler için konforlu ve hızlı bir toplu ulaşım seçeneği olacak.

Anahtar teslim tramvay sisteminde, 20 adet son teknoloji ürünü Citadis B bataryalı tramvay aracı yer alacak. Tarihi ve kültürel zenginliği, sürdürülebilir ve modern ulaşım ile birleştirecek olan 22,4 kilometrelik hat, stratejik olarak konumlandırılmış 17 istasyondan oluşacak. Tramvay hattı; AlUla Eski Kenti (Bölge 1), Dadan (Bölge 2), Jabal Ikmah (Bölge 3), Nabataean Horizon (Bölge 4) ve Hegra Tarihi Şehri (Bölge 5) ve UNESCO Dünya Mirası alanları olmak üzere AlUla’nın beş temel tarihi bölgesine ulaşım sağlayacak.

Alstom Suudi Arabistan Genel Müdürü Mohamed Khalil, yaptığı açıklamada, “Bu proje, tarih dolu bir bölgede sürdürülebilirliği ve çevreyle iç içe, eşsiz bir yolculuk deneyimini bir araya getirdiği için benzersiz ve özel bir iş. Bu proje için AlUla Kraliyet Komisyonu tarafından seçilmekten son derece onur duyuyoruz. Projemiz, Suudi Arabistan’ın çevre yönetimi hedefleri de dahil olmak üzere Vizyon 2030 hedeflerinin birçok temel unsurunu içerisinde barındırıyor. Tramvaylarımızı yolcuların hizmetine sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Alstom, bu projede; kapsamlı sistem tasarımı, katenersiz ve batarya ile çalışan tramvayların temini, kurulumu, test edilmesi ve devreye alınması gibi birçok alanda önemli rol alacak. Alstom ayrıca projeye enerji besleme sistemi, sinyalizasyon ve iletişim sistemleri ve depo ekipmanları da sağlayacak. Öte yandan proje kapsamında, Alstom’un bakım ve filo yönetimi aracı HealthHub kullanılarak, 10 yıl boyunca tramvaylara tam bakım hizmeti de sunulacak. Tüm bunlara ek olarak saha bakım ekipleri her türlü bakım işlemi için gezici bir atölye kullanacak. Alstom, tramvay personeli için işletme verimliliği sağlayacak eğitim programları gerçekleştirecek. Alstom’un anahtar teslim ve entegre demiryolu sistemlerindeki küresel uzmanlığının bir göstergesi olan projede, tramvaylar Alstom’un Fransa’daki tesislerinde üretilecek.

Bu proje aynı zamanda Alstom’un Orta Doğu’da raylı sistemler alanındaki öncülüğünün önemli bir göstergesi. Alstom, 2014 yılında Orta Doğu’nun ilk anahtar teslim ve tam entegre tramvay sistemi ve dünyanın ilk tamamen katenersiz hattı olan Dubai tramvayını hizmete sunmuştu. Alstom ayrıca   Katar’da ülkenin ilk ve Basra körfezi bölgesinin en büyük katenersiz tramvay sistemi projesi olan ve 2022 FIFA Dünya Kupası sırasında yolculara hizmet veren Lusail tramvayını da inşa etmişti.

Alstom, 70 yılı aşkın süredir Suudi Arabistan’ın güvenilir bir ortağı olarak ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Şirket, Mekke-Medine arasındaki Haramain yüksek hızlı tren hattı projesinde yer almasının yanı sıra Riyadh’da 3, 4, 5 ve 6 numaralı metro hatları için de anahtar teslim ve entegre metro sistemi ve bu hatların bakımını da sağlıyor.

Alstom ayrıca, Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’nda yer alan, havaalanları gibi kısa mesafelerde raylı ulaşım aracı olarak kullanılan ve APM adı verilen ulaşım sistemini kurdu. Bu sistem, 2020’den bu yana yolcuların hizmetinde olup, bakım hizmetleri 2022’den bu yana Alstom tarafından yürütülmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r