DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2165322-1,20%
İstanbul
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
250.000 ESNAF TÜM İHTİYAÇLARINI ÜRETİCİLERDEN TEDARİK EDEBİLECEK
67 okunma

250.000 ESNAF TÜM İHTİYAÇLARINI ÜRETİCİLERDEN TEDARİK EDEBİLECEK

ABONE OL
08/06/2024 13:34
250.000 ESNAF TÜM İHTİYAÇLARINI ÜRETİCİLERDEN TEDARİK EDEBİLECEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hizmet verdiği müşteri sayısını 100.000’in üzerine çıkartan ToptanTR.com, küçük ve orta ölçekli esnafa perakende devleriyle rekabet etme imkanı sunan ToptanTR Pazaryeri platformuyla aracıları ortadan kaldırarak alıcı ve üreticileri tek çatı altında buluşturuyor.

Yerel esnafa, üretici garantili, faturalı ve uygun fiyatlı ürünleri, dükkanından çıkmadan, aracıların kar marjlarına katlanmak zorunda kalmadan, çok daha uygun ve rekabetçi fiyatlarla, doğrudan üreticisinden alabilme fırsatı sunan platform, üreticilere de geleneksel dağılım kanallarıyla ulaşamadıkları ya da yüksek maliyetler nedeniyle zor ulaştıkları noktalara daha düşük maliyetle ve tahsilat garantisi ile ulaşma imkanı tanıyor ve her sektörden üreticiyi ToptanTR.com içinde kendi mağazasını açarak aracısız ticaretin avantajlarından yararlanmaya çağırıyor. Bugün 81 il ve 922 ilçeye hizmet verebildiklerini söyleyen ToptanTR CEO’su Sezgin Şener, “Esnaf, indirim marketleriyle rekabetinde güç kazandı. Paydaşlarımız gibi biz de büyüyoruz. Bu yıl sonuna kadar aktif müşteri sayımızı 250.000 esnaf ve kobiye çıkartacağız” dedi.

Türkiye e-ticaret sektörü, 2023 yılında önceki yıla kıyasla katlanarak büyüdü. Sipariş sayısı ve işlem hacmi önemli ölçüde arttı. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), sektörün bu yıl da dev bir ivme ile büyümeye devam edeceğini ve önemli bir hacme ulaşacağını öngörüyor. E-Ticaret sektöründe ağırlığı her geçen yıl artan online pazaryeri platformları ekonomi için bir lokomotif işlevi görüyor. 2018’den itibaren esnafı, ihtiyacı olan yüzbinlerce ürün ile çok kısa zamanda, iade garantili olarak buluşturan ToptanTR.com’un, Kasım 2023’te faaliyete geçirdiği ve esnaf ile üreticiyi aracısız buluşturduğu ToptanTR Pazaryeri de onlardan biri.

Üreticiler ve esnafları tek çatı altında buluşturan platform; 81 il ve 922 ilçeye hizmet veriyor. Yerel esnafların üreticilere doğrudan erişmesine imkan vererek, aracıların ortadan kalkmasını sağlayan ToptanTR Pazaryeri’nin bu yenilikçi yaklaşımı sayesinde, işletmelerin kar marjı artıyor ve daha geniş bir ürün yelpazesine ulaşmaları sağlanıyor.

Küçük esnafı uygun fiyat güvencesi ile pek çok markayla ve online alışverişin hızıyla buluşturma hedefiyle yola çıktıklarını belirten ToptanTR CEO’su Sezgin Şener, “Alıcı ve satıcı arasındaki komisyoncuları ardan kaldırdık. Geleceğin pazarlama, satış ve dağıtım modellerini yeniden şekillendirdik. Esnaf, indirim marketleriyle rekabetinde güç kazandı. Paydaşlarımız gibi biz de büyüyoruz… Hedefimiz bulunduğumuz yıl içinde B2B alanında Türkiye’nin en yaygın distribüsyon altyapı hizmeti veren portalı olmak istiyoruz… Bugün bünyemizde yüz binlerce marka ve yüzlerce kategoride ürün var. Yılsonuna kadar müşteri sayımızı 250.000 esnafa çıkartacağız.

Pazaryeri yapısında oldukları için her sektörden üreticinin ToptanTR’de mağazasını açabildiğini de söyleyen Şener, “Televizyon satana da soba üretene de mağaza açma imkanı sunuyoruz.  A’dan Z’ye caddede gördüğümüz bütün esnafların uçtan uca tüm ihtiyaçlarını karşılayacağı bir platform oluyoruz” diye ekliyor.

KÜÇÜK ESNAFIN YANINDA OLMAK İÇİN KURULDU

Son 20 yılda büyük marketler ve mağaza zincirleri, tedarik süreçlerindeki avantajlarından dolayı ürünleri tüketicilere daha düşük fiyatlı sunmaları, metrekarelerinin daha büyük olmasının etkisi ile daha fazla çeşit ürün bulundurmaları, büyük bütçeli tanıtım faaliyetlerinin katkısı ve teknoloji kullanımları sayesinde küçük esnaflara karşı büyük ölçüde rekabet avantajı sağladılar. Dolayısıyla tüketiciler de büyük perakende zincirlerine yöneldiler. Buna karşın bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi, pastane, yufkacı gibi küçük esnaf çok zor durumda kaldı.

Bu tablo hala devam ediyor, sektörde deyim yerindeyse ‘Büyük balık, küçük balığı yutar’ hikâyesi yaşanıyor. Zorlu rekabete dayanamayan esnaf kepenk kapatıyor. Bu noktada bir süredir pek çok kurum ve kuruluş küçük esnafı ayakta tutmaya yönelik projeler yürütüyor. Yeni nesil satın alma platformu ToptanTR Pazaryeri’nin de bu amaca yönelik kurulmuş bir platform olduğunu vurgulayan Şener, “Tek bir bakkalın ya da marketin de uygun fiyatlı ve kaliteli ürün seçenekleriyle market zincirleriyle rekabet edebilmesini hedefliyoruz. Uygun fiyatlı ürün bulmakta ve ürüne ulaşmakta sorun yaşayan küçük esnafın yanındayız. Bugün on binlerce şubesiyle direkt satın alma yapan devlerle bakkalların rekabet etme, hayatını sürdürme şansı yok. Artık bakkallarda anlık ihtiyaç duyulan, fiyat farkının çok olmadığı veya hissedilmediği ürünler kaldı. Biz de esnafa, ‘Bu ürünleri biz sizin adınıza, otuz bin, kırk bin adetlerde satın almayı yapalım. Sizin kapınıza kadar da ulaştıralım, siz de daha ucuz fiyatlarla bu noktalarda rekabet edebilin’ diyoruz. Bugün Türkiye’nin en ücra köşesine bile ulaşıyoruz” diye anlatıyor.

ÜRETİCİ İLE ESNAFI, ‘ARACISIZ’ BULUŞTURUYOR

ToptanTR Pazaryeri projesinde ‘Tüm esnafa uygun olarak nasıl kurgulayabiliriz? fikri ile yola çıktıklarından söz eden Şener, şunları anlatıyor: “Sonrasında tüm sektörlerden farklı üreticilerin doğrudan mağaza açarak aracısız olarak esnafa ulaşabilmesini sağlayan pazaryeri iş modelini gündemimize aldık. Tüm pazarlama, satış, lojistik ve yazılım ekiplerimizi bu projenin geliştirilmesine yönlendirdik. Süreç içerisinde ihtiyaçların doğru tespiti için birçok üretici, esnaf ve STK ile toplantılar yaparak en optimum projeyi kurguladık.”

Pazaryeri, en güncel teknolojiler ile donatılmış arayüzler ile en verimli ekonomik lojistik modelleri birleştirerek yerel esnafa üretici garantili, faturalı ve uygun fiyatlı ürünleri direkt olarak üreticisinden alabilme fırsatı veriyor. Bu sayede küçük esnafa zincir marketler ile rekabet imkanı veren proje, üreticilere de ürünlerini hem pazarlama hem de tahsilat riski olmadan satabilme olanağı veriyor.

Platformda üreticinin ihtiyaç duyduğu tüm pazarlama altyapıları mevcut. Örneğin; X markanın üreticisi sadece bakkallara özel veya sadece eczanelere özel kampanyalar çıkabiliyor ve bu kampanyalara il, ilçe, mahalleye kadar sınırlayabiliyor. Ayrıca tüm fiyat kontrolü kendisinde olduğu için sürecin tamamını uçtan uca raporlayabiliyor.

10 MADDEDE TOPTANTR PAZARYERİ’NİN SUNDUĞU AVANTAJLAR

*Platform, esnaf ile üretici arasındaki fiyatları istemli yükselten gereksiz aracıları sistemin dışında bırakıyor.

*Bu aracısız ve verimli ticaret; hem üretici, hem esnaf, hem de esnaftan alışveriş yapan vatandaşa avantaj sağlıyor. Organize enflasyonun ortadan kalkmasında etkili oluyor.

*Esnaf, kendisine en uygun olan ödeme opsiyonlarıyla ürün tedariğini yapabiliyor.

*Üreticinin tahsilat garantisi var. Yani ‘malı sattım, parası gelecek mi gelmeyecek mi?’ sorunu kesinlikle yaşanmıyor.

*ToptanTR, üreticiye, satış verileri ve müşteri analizleri gibi bilgiler sunuyor. Bu bilgiler, üreticilerin ürün gamını ve pazarlama stratejisini optimize etmesine yardımcı oluyor.

*Platform, esnafların ürün tedariğini kolaylaştırarak işletme süreçlerini optimize ediyor. Esnafların dükkanlarından hiç çıkmadan bilgisayar, mobil veya tabletten saniyeler içerisinde, hızlı ve güvenilir bir şekilde ürün temin etmesi mümkün oluyor. Bu sayede esnaf, günlük işlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde halledebiliyor.

*ToptanTR Pazaryeri, kargo sisteminin çalıştığı Türkiye’nin dört bir yanına hızlı ve güvenilir bir şekilde ürün dağıtımı sağlayarak lojistik sorunları ortadan kaldırıyor.

*Türkiye’nin en ücra köşeleri dahil tüm il, ilçe ve mahallelere ortalama 3 günde ürünler sorunsuz sevkiyat yapılıyor.

*ToptanTR.com’un Pazaryeri projesinde satış, pazarlama, kargolama, finans gibi birçok alanda verilen eğitimler ve kurulan kolay arayüzler sayesinde satıcılar tüm sipariş, sevkiyat ve finans süreçlerini çok kolay bir şekilde takip edip analizlerini tek ekrandan yapabiliyor. Maliyetlerini ve karlılıklarını kolayca takip edebiliyor.

*Esnaflara ‘internetten aldığım ürünler orijinal mi, kargom zamanında gelir mi’ gibi dertleri olmadan ToptanTR garantörlüğünde rahatça siparişlerini verip, tüm operasyonel süreçleri cep telefonundan takip edebilme ve olası bir problemde hızlıca müşteri hizmetlerine ulaşıp sorunu ile ilgili destek alarak konforlu ve güvenli şekilde alışverişini tamamlayabilme imkanı sunuluyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r