DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2168266-0,67%
İstanbul
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI’NINMARMARA BÖLGE FİNALİ TAMAMLANDI!
42 okunma

YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI’NINMARMARA BÖLGE FİNALİ TAMAMLANDI!

ABONE OL
08/06/2024 14:14
YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI’NINMARMARA BÖLGE FİNALİ TAMAMLANDI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeşilay’ın T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve Vakıf Katılım Bankası işbirliğiyle Türkiye genelinde düzenlediği Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın Marmara Bölge Finali tamamlandı.

Yeşilay’da münazara geleneği tüm hızıyla sürüyor. 2022 yılında ilki, bu sene ise üçüncüsü düzenlenen Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası, gençler ile her türlü bağımlılık arasında kalın bir duvar örüyor.Dokuz final şampiyonasından oluşan turnuvada,7 bini aşkın öğrenci, danışman öğretmenleriyle beraber bağımlılıklarla mücadele için yarışıyor.

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın MarmaraBölge Şampiyonası’na bölge illerindeki liselerden toplam 120 takım katıldı. Şampiyonanın finaline ise 4 takım yükseldi. Final maçı,5Haziran’daBursa Kaplan Okulları’ndagerçekleşti.Turnuvada BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi adına yarışan Mevlüt Sami Yıldıran ve Muhammet Zeybek, bölge şampiyonu oldular. Aynı öğrenciler “En İyi Konuşmacı” ödülünü de almaya hak kazandılar.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü M. Nurullah Atalan’ın da katıldığı ödül töreninde, Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Nilüfer İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Altınok ve Yeşilay Bursa Şube Başkanı Suat Arvas, öğrencilerin heyecanına ortak oldu.

Yeşilay Bursa Şube Başkanı Suat Arvas, etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası, parlamenter sistem esas alınarak organize edilmektedir. Yani klasik formattan farklı olarak hitabetin değil içeriğin değerlendirildiği, dolayısıyla sadece ağzı iyi laf yapan tarafın değil, daha iyi argüman bulan ve konuya daha hâkim olan öğrencilerin puan topladığı bir sistem bu. Ayrıca gençlerin eleştirel düşünme, sorgulama ve hızlı karar alma yeteneğine de katkıda bulunarak, bağımlılıklara ‘Hayır!’ diyebilme becerilerini pekiştirmektedir.”

Yeşilay, gönüllülüğü gençler arasında yaygınlaştırıyor.

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası ile gençlerin eleştirel düşünme, sorgulama, hızlı karar alma becerileri pekiştiriliyor. Turnuvaya katılan öğrenciler, turnuvadan kısa bir süre önce kendilerine verilen konuları tartışarak entelektüel birikimlerini, hitabet yeteneklerini ve tartışma kabiliyetlerini geliştiriyor.Turnuvanın kazanımları arasında, lise öğrencilerinin münazara sayesinde verimli faaliyetlerekatılmaları ve ileride gelişebilecek bağımlılıkların bugünden önlenmesi yer alıyor. Turnuvanın amaçlarından biri de Yeşilaygönüllülüğünün gençler arasında yaygınlaşması.

Yeşilay, turnuva kapsamında yurt genelinde münazara tanıtım etkinlikleri, eğitim kampları, öğrencive öğretmen eğitimleri düzenledi. Kamplardamünazara derslerinin yanısıra uluslararası ilişkiler, ekonomi, hukuk gibi alanlardaturnuvada öğrencilerin karşılarına çıkabilecek konularla ilgili dersler verildi.Yeşilay ders modüllerinde ise genel bağımlılık, sağlıklı yaşam, internetle ilişkili davranışsal bağımlılıklar ve bağımlılığa karşı küresel halk sağlığı politikaları gibi oturumlar düzenlendi.

Büyük final2- 3 Temmuz’da İstanbul’da

Bölge şampiyonaları final etabına kadar çevrim içi, finaletaplarında ise bölgeyi temsilen seçilecek bir ilde yüz yüze gerçekleştirilecek. Buetaplarda yarı finalist olmaya hak kazanan80 takımın (160 kişi) ve sorumlu öğretmenlerinin; İstanbul’da düzenlenecek turkarşılaşmaları ve yarı final karşılaşmalarınakatılması bekleniyor.

Turnuva Takvimi

İstanbul Bölge Finali (İstanbul): 15 Haziran

Türkiye Final Şampiyonası (İstanbul): 2-3 Temmuz

Yeşilay Hakkında

1920 yılında faaliyetlerine başlayan, dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Yeşilay; insan onurunu ve saygınlığını temel alır. Tüm toplumu ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışır. Millî ve ahlaki değerleri önceler. Ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ile savunuculuk çalışmaları yürütür. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri artıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra; tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dâhil olmuştur.

Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 97 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. 2015 yılında kurulan Yeşilay Danışmanlık Merkezleriyle (YEDAM) bağımlı bireylere ve yakınlarına ücretsiz psikososyal destek hizmeti verilmektedir. Türkiye’nin 81 ili ve KKTC’de olmak üzere toplam 107 YEDAM bulunmaktadır. YEDAM’a 115 Danışma Hattı üzerinden ulaşılabilmektedir.

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. “Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsü”ne ve “Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Türkiye Mükemmellik Ödülü”ne sahiptir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r