DOLAR 32,2314 0.14%
EURO 34,8493 -0.04%
ALTIN 2.415,220,24
BITCOIN 2184463-2,21%
İstanbul
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI’NIN İÇ ANADOLU VE EGE FİNALLERİ TAMAMLANDI
145 okunma

YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI’NIN İÇ ANADOLU VE EGE FİNALLERİ TAMAMLANDI

ABONE OL
05/06/2023 16:45
YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI’NIN İÇ ANADOLU VE EGE FİNALLERİ TAMAMLANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KONYA VE MANİSA’DA 114 LİSENİN MÜNAZARA TAKIMLARI BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İÇİN YARIŞTI

Yeşilay’ın; T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, Münazara ve Hitabet Derneği, Vakıf Katılım Bankası iş birliğinde Türkiye genelinde düzenlediği Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın İç Anadolu ve Ege Bölge Finali düzenlendi.

Yeşilay’da münazara geleneği tüm hızıyla sürüyor. 2022 yılında ilki, bu sene ise ikincisi düzenlenen Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası, gençler ile her türlü bağımlılık arasında kalın bir duvar örüyor. Dokuz final şampiyonasından oluşan turnuvada, 10 binden fazla öğrenci bağımlılıkla mücadele için yarışıyor. 4 bine yakın öğretmen de yerini aldı.  

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın İç Anadolu Finali, Mayıs ayında Konya Mevlâna Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 44 okuldan 160 öğrencinin katıldığı turnuvanın şampiyonları Eskişehir Anadolu Lisesi öğrencileri Ömer Şen ve Elif Nilay Baskalar oldu. Ege Bölge Finali’de Mayıs ayında Manisa Yunus Emre Millet Çarşısı Konferans Salonu’nda gerçekleşti. 70 okuldan 250 öğrencinin katıldığı turnuvanın şampiyonları Denizli Aydem Fen Lisesinden turnuvaya katılan İpek Emine Akbay ve Baran Kaplan oldu. İç Anadolu Finali ve Ege Finali’nde takımların sorumlusu olarak 4 öğretmen de yerini aldı. İç Anadolu Bölgesi Turnuvası’nın en iyi konuşmacısı Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Gürkan Topdemir olurken; Ege Bölgesi Turnuvası’nın en iyi konuşmacısı Fethiye Belediye Fen Lisesi öğrencisi Zeynep Türk oldu. 

Yeşilay gönüllülüğü gençler arasında yaygınlaştırıyor!

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası ile gençlerin eleştirel düşünme, sorgulama, hızlı karar alma gibi becerileri pekiştiriliyor. Turnuvaya katılan öğrenciler, kendilerine karşılaşmadan kısa bir süre önce verilen konuları tartışarak entelektüel birikimlerini, hitabet yeteneklerini ve tartışma kabiliyetlerini geliştiriyor. Lise öğrencilerinin münazara sayesinde verimli faaliyetlere katılmaları ve ileride gelişebilecek bağımlılıkların bugünden önlenerek; Yeşilay gönüllülüğünün gençler arasında yaygınlaşması, turnuvanın önemli kazanımları arasında gösteriliyor.

Yeşilay, turnuva kapsamında yurt genelinde münazara tanıtım etkinlikleri, eğitim kampları, öğrenci ve öğretmen eğitimleri düzenledi.  Kamplarda münazara ve hitabet derslerinin yanı sıra uluslararası ilişkiler, ekonomi, hukuk gibi alanlarda turnuvada öğrencilerin karşılarına çıkabilecek konularla ilgili dersler verildi. Yeşilay ders modüllerinde ise genel bağımlılık, sağlıklı yaşam, internetle ilişkili davranışsal bağımlılıklar ve bağımlılığa karşı küresel halk sağlığı politikaları gibi oturumlar düzenlendi. 

Büyük final 5 – 6 Temmuz’da İstanbul’da

Bölge şampiyonaları final etabına kadar çevrim içi, final etaplarında ise bölgeyi temsilen seçilecek bir ilde yüz yüze gerçekleştirilecek. Bu etaplarda yarı finalist olmaya hak kazanan 80 takımın (160 kişi) ve sorumlu öğretmenlerinin; İstanbul’da gerçekleştirilecek tur karşılaşmaları ve yarı final karşılaşmalarına katılım sağlaması bekleniyor. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r