DOLAR 32,7936 -0.18%
EURO 35,5980 -0.27%
ALTIN 2.527,82-0,67
BITCOIN 21606870,25%
İstanbul
29°

AÇIK

03:57

İMSAK'A KALAN SÜRE

YENİ YASAL DÜZENLEME İLE E-FATURA’NIN KULLANIM ALANI GENİŞLİYOR
172 okunma

YENİ YASAL DÜZENLEME İLE E-FATURA’NIN KULLANIM ALANI GENİŞLİYOR

ABONE OL
19/06/2023 11:42
YENİ YASAL DÜZENLEME İLE E-FATURA’NIN KULLANIM ALANI GENİŞLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gelir İdaresi Başkanlığının 509 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile ticari işletmelerin e-Fatura sistemine geçiş zorunluluğu için ciro limitleri düşürüldü. Düzenleme kapsamında farklı sektörlerde hizmet veren birçok marka, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-Fatura’nın avantajlı dünyasına adım atacak.

Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) 509 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile elektronik belgelerin kullanımı ve denetiminde yapılan düzenleme ile önemli değişikliklere gidildi. Düzenleme ile e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye ve e-Defter başta olmak üzere, farklı sektörlerde hizmet veren işletmelerin elektronik belge kullanımı zorunluluğu için ciro limitleri düşürüldü. Tebliğe göre; 2020 ve 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL, 2022 ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon TL ve üzeri olan mükellefler, en geç 1 Temmuz 2023 tarihine kadar zorunlu olarak e-Fatura’ya geçiş yapacak. Böylece kurum ve özel şirketlerle birlikte birçok esnaf ve sanatkar, e-Fatura sistemine dahil olacak.

ELEKTRONİK FATURA KESME LİMİTLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Geçtiğimiz dönem, vergi mükellefi olanlara aynı gün içinde düzenlenen faturaların toplam tutarının 5 bin TL’yi geçmesi (vergiler dahil) durumunda, vergi mükellefi olmayanlar için düzenlenen faturaların ise 30 bin TL’yi geçmesi durumunda (vergiler dahil), e-Arşiv Fatura kesilmesi şartı bulunuyordu. Yapılan yeni düzenleme ile bu uygulamadaki limitler de değiştirildi. Buna göre; vergi mükellefi olmayanlara aynı gün içinde düzenlenen fatura tutarı 5 bin TL’ye indirilirken, vergi mükellefleri için ise bu tutar 4 bin 400 TL olarak belirlendi.

E-FATURA NEDİR?

E-Fatura; kâğıt ve baskı araçlarına ihtiyaç duyulmaksızın dijital ortamda hazırlanabilen, hukuki olarak kâğıt fatura ile aynı niteliğe sahip olan elektronik belgedir. Vergi Usul Kanunu gereğince bir faturada olması gereken tüm bilgileri barındırır. Kâğıt fatura yöntemi; baskı, maliyeden onay, fatura yazdırma, imzalama, kaşeleme, zarflama, kargolama ve arşivleme gibi birçok iş yükünü beraberinde getirirken; elektronik faturalar bu tür operasyonel yöntemler gerektirmediğinden kullanıcılarına zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. Tüm işlemler portal üzerinden kolayca gerçekleştirilir. Fatura işlemlerinin tamamen dijital ortamda yürütülmesi sayesinde kâğıt israfının önüne geçilir ve ağaçların korunması sağlanır. Bu özelliği ile çevre dostu olan e-Fatura; küresel ısınmanın olumsuz etkilerini de azaltır. 

TÜRKKEP E-FATURA, KURUMSAL HAYATI KOLAYLAŞTIRIR

Dijital dönüşümün lideri TÜRKKEP; Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 27 Eylül 2013 tarihinde e-Fatura Hizmet Sağlayıcısı (Özel Entegratör) olarak yetkilendirilmiştir. Kurumsal ve bireysel tüm müşterilerine tek noktadan hizmet sağlayabilen, Türkiye’nin pazar payı açısından lider KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) hizmet sağlayıcısı olan TÜRKKEP; Özel Entegratör yetkisiyle müşterilerine elektronik belge ihtiyaçları için etkin ve faydalı çözümler sunar. TÜRKKEP e-Fatura kullanıcıları gelen faturaları yönetilebilir, raporlayabilir ve otomatik uyarıları e-posta yoluyla alabilir. Kullanıcılar aynı zamanda giden faturalara manuel olarak içerik yaratabilir ya da kullanılan otomasyon çözümü ile entegre bir şekilde fatura gönderimi yapabilir.  

YILDIZ: “BİRÇOK MARKA E-FATURA SİSTEMİNİN AVANTAJLI DÜNYASINA ADIM ATACAK”

GİB’in yeni düzenlemesiyle ilgili konuşan TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, “Teknolojinin artık yaşamımızın değişmez bir parçası haline gelmesine paralel olarak yapılan yasal düzenlemeler, ülkemizde elektronik belge kullanım oranını her geçen gün daha da artırıyor. GİB tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte farklı sektörlerden birçok marka, esnaf ve sanatkarlar, e-Fatura sisteminin avantajlı dünyasına adım atacak. E-Fatura’ya geçiş zorunluluğu bulunmayan ancak avantajlarından faydalanmak isteyen; anonim şirket, limited şirket, şahıs/gerçek şirket statüsüne sahip tüm fatura düzenleyen mükellefler de ciro kısıtlaması olmaksızın e-Fatura sistemine kolayca dahil olabilecek. Operasyonel kolaylık, maliyet tasarrufu ve yeşil yaklaşım avantajları düşünüldüğünde dijital dönüşümün bir zorunluluk olmaktan çıkıp bir gereklilik haline geldiğini söyleyebiliriz. 

Dijital dönüşümün Türkiye’deki lider kuruluşu TÜRKKEP; Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 27 Eylül 2013 tarihinde e-Fatura Hizmet Sağlayıcısı (Özel Entegratör) olarak yetkilendirilen bir güven kurumudur. TÜRKKEP olarak, yenilikçi çözümlerimizle şirketlerin ve kurumların dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırıyoruz. Kullanıcılarımıza daha kaliteli hizmeti çok daha avantajlı fiyatlarla sunuyoruz. Tüm kurumlarımız, dijital dönüşümünü TÜRKKEP güvenilirliği ile kolaylıkla gerçekleştirebiliyor ve kurumsal hayatlarını kolaylaştırıyor. GİB tarafından yapılan son düzenlemeyle birlikte e-Fatura geçişlerinde büyük yoğunluk yaşanacağını düşünüyorum. Kurumlarımızın bu yoğunluğa yakalanmamaları adına 1 Temmuz 2023 tarihini beklemeden önce sisteme geçiş yapmalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r