DOLAR 32,1826 -0.01%
EURO 35,0002 0.4%
ALTIN 2.451,23-0,41
BITCOIN 2243939-0,44%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

UTEP Genel Başkanı Sami Bektaş: “Biz ya birlikte var oluruz ya da birer birer yok oluruz”
398 okunma

UTEP Genel Başkanı Sami Bektaş: “Biz ya birlikte var oluruz ya da birer birer yok oluruz”

ABONE OL
07/11/2022 13:10
UTEP Genel Başkanı Sami Bektaş: “Biz ya birlikte var oluruz ya da birer birer yok oluruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şubat 2022 yılında merkezi İstanbul’da kurulan UTEP (Uluslararası Ticari Eşleştirme Platformu) 8 ay gibi kısa bir sürede Elazığ’ın ardından dördüncü şube açılışında tüm şubelerinden yönetici ve üyelerin katılıyla sabah ticaret toplantısını öğlenden sonra İzmir’in Sanayi Bölgesi Torbalıda ithal ikame makinalar üreten Karataş Isı Mühendislik fabrikasında İzmir Şube açılışı gerçekleşti.

İzmir’deki UTEP şubeleri Ticaret ve İş geliştirme Toplantısına başta, İstanbul’dan UTEP Genel Başkanı Sami Bektaş ile Yönetim Kurulu ve Genel Merkez Üyeleri katıldı.  UTEP şubelerinden, Ankara Şube Başkanı Ömer Dağlar ile Yönetim Kurulu üyeleri, İzmir Şube Başkanı Vedat Karataş ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Bursa ve Elazığ yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleşti.

Genel Başkan Sami Bektaş’ın yönettiği Ticaret toplantısının sunuculuğunu ve moderatosunu başarılı TV Programcısı Fatma Çakır yaptı.

Ticaret Toplantısı aynı zamanda ev sahibi olan UTEP İzmir Şube Başkanı Sn. Vedat Karataş’ın kendisini fabrikasını ve ürünlerini tanıttığı bir konuşma ile başladı.

UTEP ile tanışmasına vesile olan Genel Başkan Yardımcısı Zorman Bayramoğlu’na teşekkür ederek konuşmasına başlayan Vedat Karataş şunları söyledi; “Uzun zamandır üretim, istihdam ve ihracata önem veren bir oluşumun içinde olmak istiyordum. Fakat tüm arayışlarımda sadece bu konulara odaklanmış bir dernek ve vakıf bulamadım belki var ama ben bulamadım. Zorman bey bana UTEP’i anlattığında işte aradığım sivil toplum kuruluşu bu dedim ve teklifini tereddütsüz kabul ettim. Genel Başkanımızda benim şube başkanlığı görevlendirmemi hiç bekletmeden yaptı Zorman Bayramoğlu beye ve Sami Bektaş başkanıma beni bu göreve layık gördükleri için teşekkür ederim. Göreve aldıktan sonra şube merkezini İzmir’in Sanayi Bölgesi Torbalıda kendi fabrikamızda açmaya karar verdik. Çünkü Torbalı Sanayinin ve üretimin merkezidir. Çünkü bizim ve UTEP’in amacı üretmek, istihdam etmek ve ihraç etmektir. Bu nedenle sanayinin ve üretimin içinde olmamız gerektiğine inandık ve şubemizi bugün hep birlikte açacağız. İstanbul’dan Ankara’dan, Bursa’dan Elâzığ’dan açılışımıza gelen herkese teşekkür ediyor hoş geldiniz” dedi.

“Dünyanın bir hakeme ihtiyacı var. Ortadoğu’nun, Afrika’nın, Balkanların gerçekten bize çok ihtiyacı var ben UTEP iş adamlarını bu ülkenin iktisadi, sahadaki panterleri olarak görüyorum” diyen, UTEP Ankara Şube Başkanı Ömer Dağlar sözlerine şöyle devam etti;  Dağlar Kozmetik Anonim Şirketinin emanetçisiyim. Yaklaşık 25 sene oldu. On bin metrekarelik fabrikamız var. Bu fabrikamızla yaklaşık sekiz farklı sektöre üretim yapıyoruz. Markalar gelip bize üretim yaptırıyor. Dünyanın bir hakeme ihtiyacı var. Ortadoğu’nun ve Afrika’nın Balkanların. Gerçekten bize çok ihtiyacı var ben utep iş adamlarını bu ülkenin iktisadi, sahadaki panterleri olarak görüyorum. Ankara şubemiz de yüz yirmi tane üyemiz var. Genel merkezde kurulduğumuzda dokuz tane üyesi vardı Yüz yirmi kişiyle enteresan değil mi?

Necip Fazıl Kısakürek, diyor ki; “Sanırım insanların her suçunda ben varım; Günah uzun bir kervan, tâ ucunda ben varım!” “Kazanda su kaynasa sanki ben pişiyorum; Bir kuş bir kuş öldürse sanki ben can çekişiyorum”, şimdi bu felsefenin ticarete bakış açısı, insanlar arasındaki bu görev ve sorumluluk bilinci yerleşirse sanırım sağlıklı bir bakış açısı olur diyerek sözlerini tamamladı.

UTEP Genel başkan Vekili Zorman Bayramoğlu ise şusözlerle katılımcılara hitap etti; Genel Başkanımız Sami Bektaş bana bu görevi bana ve ekibime ilkelerimize, devletimize çalışma şekillerimize bağlı insanların bünyemize katmanızı umuyoruz. Yani bizim görevimiz Türkiye’deki illerdeki şube başkanlarını bu işi yapabilecek, bizi temsil edebilecek, bayrağımızı taşıyabilecek,  2023 vizyonundan sonraki son on yılda, gelecek on yılda özellikle bizi taşıyabilecek kişiler bulabilmek. İzmir’de Vedat Karataş beyi sanayici kimliğiyle aşağı yukarı yirmi senedir tanıyorum ve kendi sektörümüzde iç içe çalıştık. Şube başkanları seçerken ne kadar doğru karar vermiş olduğumuzu Vedat Karataş Başkanımızın kişiliği, misyonu ve vizyonuyla ispatlamış olduğumu zannediyorum. Bizim yapmamız gereken bu birlik ve beraberliğimizi Sami başkanımızın da dediği gibi en kısa sürede sadece ülkemiz de değil bütün dünyada yaymak. Bu da insanla olacak bir işle uğraşacak ve samimiyetle olan ilişkilerle olur Afrika, Amerika, Manto, Rusya, Ukrayna, Türkiye kardeş devletler Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan gibi Kuzey Afrika, Güney Afrika gibi ülkelerde de en kısa sürede şubeler açacağımıza inanıyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun, çok teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Ticaret toplantısına katılan diğer iş adamları sırayla kendilerini ve işlerini tanıtması esnasında yeni üye olanlara da UTEP kurumsal yaka rozetleri takıldı. Tanışmanın ardından İzmir Şube açılışının yapılacağı alana geçildi.  

UTEP İZMİR ŞUBE AÇILIŞI: Şube Başkanı Vedat Karataş’ın açılış konuşması ile başladı:

İzmir Şube Başkanı Vedat Karataş; “Türkiye’nin ticari kalkınmasında ve uluslararası ticaretin gelişmesinde UTEP’in önemini vurgulayarak İzmir’in bu hizmet yarışında geri kalmayarak ihracat açığının kapatılmasında üzerine düşeni fazlasıyla yapması için her türlü çalışma ve emeği gerçekleştireceğiz. İzmir UTEP Şube Başkanlığına beni layık görüp teklif eden Zorman Bayramoğlu’na, bana ve Zorman Bayramoğlu’na güvenerek İzmir Şube başkanlığı görevini bana tevdi eden Genel Başkanım Sami Bektaş’a ve Açılışımız İstanbul, Ankara, Bursa, Elazığ’dan ve İzmir’in çeşitli ilçelerinden gelen katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

UTEP Genel Başkan Vekili Sn. Zorman Bayramoğlu; “Ülke ekonomisine katkı sağlamak ve katma değerli üretim yapmak için Utep’in her geçen gün büyüdüğünü, İzmir şubesi olarak da çalışmalara devam edeceklerini” söyledi.

UTEP Genel Başkan Vekili Sn. Mustafa Hamarat: “UTEP bu kadar kısa bir sürede kat ettiği yolun ülkemiz ekonomisine büyük bir katma değer sağladı” dedi.

UTEP İzmir Şubesi açılışına katılan İzmir Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdülvahap Olgun; “Değerli başkanlarım, kıymetli katılımcılar, hepinizi Torbalı Ticaret Odası adına sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. UTEP İzmir şubesinin bölgeye hayırlı olmasını, şubenin sanayi bölgesinde açılması hasebiyle UTEP nezdinde güzel ticari iş birlikteliklerin ortaya çıkmasına vesile olacağına inanıyorum.  Karataş Isı Mühendisliğin faaliyet alanı gün geçtikçe genişliyor. Çok güzel işler yapıyor, ilçemiz ve ülkemiz adına önemli yatırımlara, yatırımcılara, ihracat ve istihdama ev sahipliği yapıyor önemli katkılarda bulunuyor. Karataş Isı Mühendislik, gurur duyduğumuz bir firma. Vedat Karataş aynı zamanda Torbalı’da ikamet ediyor. Bu bizim bir zenginliğimiz. Torbalı için gurur verici bir olay. Bugün burada gerçekleşen organizasyon aslında daha önemli. Neden önemli? Çünkü bizim ürünlerimizi dünyanın her tarafına gönderiyor olmamız lazım. Biraz önce izledim. Açıkçası ben samimi konuşmayı seven bir insanım. Bir bilgim de yoktu bu UTEP’le ilgili. Vedat Bey bir okullarla ilgili projesi var. Beni onun için davet etti.  Fakat geldim filmi de izledim. Bir baktım muhteşem bir organizasyon Sayın Başkanım. Sizi tebrik ediyorum. Allah razı olsun sizlerden. Çok akıllı insanlarsınız. İzmir şubesini Torbalı’da kurmuşlar. Neden? Çünkü Torbalı’da her şey var. Her şeyin merkezi burada. Bizde yok yok. Dünyanın yüzün üzerinde ülkesine ihracat yapıyoruz. Ve üretim noktasında yine bizde yok yok, her şey var, her şeyi üretiyoruz. Üretim çeşitliliğiyle Türkiye’nin en önemli merkezlerinden birisi haline geldik. Bundan sonra UTEP’te burada olacak. Bu aynı zamanda şu anlama da geliyor. Biz de UTEB’in elçileri olarak burada bu faaliyetlere katkıda bulunacağız. Sözü fazla uzatmak istemiyorum. Çok değerli kıymetli misafirlerimiz var. Ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyum. Katılan. Herkese bir ev sahibi olarak çok teşekkür ediyorum” dedi.

ULUSLARARASI TİCARİ EŞLEŞTİRME PLATFORMU’NUN KURUCUSU UTEP GENEL BAŞKANI SAMİ BEKTAŞ: “BİR FAYDA ÜRETMELİYİZ VE O FAYDAYI PAYLAŞMALIYIZ. “BİZ YA BİRLİKTE VAR OLURUZ YA DA BİRER BİRER YOK OLURUZ” ANLAYIŞINA İNANIYORUZ”

UTEP Genel Başkanı Sami Bektaş; “Allah’a hamt ediyorum. Rabbime şükrediyorum. Âlemlerin Rabbi, uluslararası ticari eşleştirme platformunu kurmayı bizlere bahşetti. Nasip etti ve hep söylüyoruz efendiler efendisi peygamberimize ümmet devlete hizmetkâr eyledi. Onun için ne kadar hamt etsek azdır diyerek sözlerime başlamak istiyorum” dedi ve sözlerine şöyle devam etti;

“Evet 783.562 km² toprak bunun yanına gönül coğrafyamızı da eklediğiniz zaman iki buçuk milyar insan yirmi iki milyon kilometre kare toprak. Arkadaşlar biz dünyanın umuduyuz. Beklentiler çok yüksek. İhtiyaçlar çok fazla. Yedi yirmi dört çalışsak. Yetmez arkadaşlar. Çünkü biz çok yatmışız. Kore bin dokuz yüz ellide yerle bir olmuşken biz onları kurtarmaya gitmişken bugün bir tane şirketi neredeyse bizim tüm ürettiğimizi üretir hale gelmiş. Dolayısıyla biz bu tedbirler bu anlayışla, bu felsefeyle, bu düşünceyle, bu şuurla öncelikle ülkemizi sonra da gönül coğrafyamızı bir seviyeye çıkarabilmek için katma değerli üretim cari açığı kapatmak için ithal ikameli projeler diyoruz. Başka da bir şey demiyoruz.

Ben burada konuşma yapan kardeşlerime, Torbalı Ticraat odası başkanıma, genel başkan vekillerime, şube başkanlarıma teşekkür ediyorum. Ancak en büyük teşekkürü gerçekten ve tüm samimiyetimle Bursa’dan İstanbul’dan ve İzmir’den buraya katılan Ankara’dan buraya katılan kardeşlerime çok teşekkür etmek istiyorum. Onları alkışlamanızı istiyorum. UTEP Genel Başkanı olarak ben yönetim kurulu üyemiz olan arkadaşlarımız buraya gelmeye mecburuz bu bizim görevimiz. Ancak bizim üyemiz olan kardeşlerimiz, misafirimiz olan kardeşlerimiz Ankara’dan, Bursa’dan, İzmir’den buraya gelen kardeşlerimiz eğer istemeseler, gelmeseler kimse onlara bir şey demez. Bundan önce Türkiye’de hiçbir sivil toplum örgütü çok net söylüyorum. Sivil toplum örgütü derken, sanayici ve iş adamları derneklerinden bahsediyorum. Tümünü kastediyorum. Tüm üyeleriyle beraber bir şube açılışına giden bir sivil toplum örgütü. Otuz beş artı sekiz aylık sivil toplum hayatımda görmedim arkadaşlar. İlk defa bu bize nasip oluyor.

Çünkü biz şuna çok inanıyoruz. Bir fayda üretmeliyiz ve o faydayı paylaşmalıyız. “Biz Ya Birlikte Var Oluruz Ya Da Birer Birer Yok Oluruz” anlayışına inanıyoruz. Ve bizim ekmeğe, suya ihtiyacımız olduğu kadar birbirimize ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz.

Çünkü biz özellikle bizim düşünce dünyamız şu ana kadar da maalesef bir değer üretememişiz. Ve maalesef firmalarımız ve şirketlerimizin %60’ı %70’i hep ticaret toplantılarında söylüyorum, maalesef ya tefeciye gidip faiz ödüyorlar. Çok ciddi faizler ödüyorlar. Ya da bankacılara gidip çeklerini, senetlerini kırdırıyorlar. Kendileri işçilerin maaşını zor ödüyorlar ciddi sıkıntı yaşıyorlar. Dolayısıyla biz bildiğiniz tüm iş adamları derneklerinin faaliyetlerini unutun arkadaşlar, onlar ne yapıyorsa biz onu yapmıyoruz. Bildiğiniz tüm sanayicide inşallah tekrar söylüyorum. Hepsinin faaliyetlerini unutun, onlar ne yapıyorsa biz onu yapmıyoruz. Buradaki iş adamlarının tamamına rica ediyorum. UTEP’i tanıyınız UTEP’i yaşayınız. UTEP milli bir kurtuluş projesidir. Bu bir cari açığı kapatma projesidir. Bu kardeşlerin birbiriyle ticaret yapma projesidir. Aşağı yukarı dört buçuk beş yıldır bir sivil toplum örgütünün de son sekiz aydır da bu cepte iki yüze yakın ticaret toplantısı gerçekleştirilmiş altı milyar TL’nin üzerinde ticaretin yapılmasına vesile olmuş bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Allah nasip ederse iki bin yirmi üç yılının sonunda UTEP kardeşliğini tüm Türkiye’ye yaydığımızda özellikle bunun altını çizerek söylüyorum.. Sanayileşmiş bütün büyükşehirlerde olduğumuzda tekrar söylüyorum. Konya gibi, Bursa gibi, Kocaeli gibi Ankara gibi, İzmir gibi, Bursa gibi şehirlerimizin tamamında. Yıllık ticaret hacmimiz en az yirmi beş milyar TL olacak.

Bunun için ne yapacağız? Arkadaşlar paylaşacağız. Eşinizden, aşınızdan, zamanınızdan fedakârlık edeceğiz. Eğer bir sivil toplum örgütün içine girmişseniz vakıf adayı olmak zorundasınız. Yani yaşatma şuuruyla yaşamak zorundasınız. Asır Suresi’nin son ayetinde Allahuteala buyuruyor ki Salih amel işleyenler kurtuldu. Doğru mu? Arkadaşlar UTEP Salih amel topluluğudur. Yani UTEP yaşatmak için yaşayanların topluluğudur. Bu benim kardeşim kazansın, ben kazanmasam da olur, olur diyebilen ferasetli insanların topluluğudur. Ben kazanmasam da kardeşim kazansın dediğin zaman bende kazanırım diyenlerin topluluğudur.

Dolayısıyla Vedat Karataş başkanımla on beş yirmi gündür bize İzmir heyecanı, İzmir Motivasyonu sağladığı için UTEP şubeleştirmeden sorumlu Genel Başkan Vekili Zorman Bayramoğlu’na ve onun ekibine gerçekten çok teşekkür ediyorum.

Bugün burada, bu ticaret toplantısını ve şube açılışını yapmak bana da gerçekten olağanüstü zevk verdi, hoşumuza gitti. Beş yıldızlı otelde de olabilirdi. Bu toplantı beş yıldızlı bir genel şube merkezinde de olabilirdi. Ama Vedat Başkan ve Zorman başkan kardeşim bu tadı o kadar güzel anlamışlar ki. İlk defa üreticilerin arasında Torbalı’da. Her şeyi üreten bir fabrikada şube merkezi açıyoruz arkadaşlar. Bu müthiş ve muhteşem bir vizyon. Bu yüzden ortaya koyan kardeşlerime tekrar çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Plaket takdimlerinin ardından şube açılışı kurdelesi kesimi, toplu ve guruplar halinde hatır fotoğrafları çekimi ve son olarak Vedat Karataş’ın rehberliğinde ve sunumlarıyla Karataş Isı Mühendislik AŞ’nin fabrikası gezilerek program sona erdi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r