DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22036050,06%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

USİAD BAŞKANI SİBEL KILIÇARSLAN METİN: “BİR DEPREM ÜLKESİ OLARAK SİGORTALANMA HIZIMIZI ARTTIRMALIYIZ”
252 okunma

USİAD BAŞKANI SİBEL KILIÇARSLAN METİN: “BİR DEPREM ÜLKESİ OLARAK SİGORTALANMA HIZIMIZI ARTTIRMALIYIZ”

ABONE OL
31/03/2023 19:12
USİAD BAŞKANI SİBEL KILIÇARSLAN METİN: “BİR DEPREM ÜLKESİ OLARAK SİGORTALANMA HIZIMIZI ARTTIRMALIYIZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Sigorta Acenteleri Derneği (USİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Kılıçarslan Metin, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin yarattığı büyük yıkıma dikkat çekerek “Felaketlerde en kısa sürede normale dönebilmenin güvencesi, en kolay, en az maliyetli ve en güvenilir yolu sigorta yaptırmaktır” dedi.

USİAD Başkanı, “Türkiye’yi derinden sarsan depremlerin ardından sigortalılık oranının ne kadar az olduğunu gördük. Depremin vurduğu 11 ilde Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) oranı ortalama yüzde 49 seviyesinde. Bir deprem ülkesi olarak en önemli gündemimizin bu olması gerekiyor. Sigortalanma hızımızı acilen arttırmak zorundayız” diye konuştu.

Sigortalanma bilincinin arttırılması konusunda sigorta şirketlerine ve sigorta aracılarına da büyük görev düştüğünü vurgulayan Sibel Kılıçarslan Metin, “Deprem gerçeği gündemden düşmemesi gereken, hayatımızın en önemli konularından biri. Türkiye’nin sigortacılıktaki deprem karnesi halen istenilen düzeyde değil. Deprem ve afet riskleri konusunda toplumun sigorta bilincinin yaygınlaştırılmasına yönelik kampanyalar, organizasyonlar, projeler geliştirilmesi gerekiyor. Bu konuda medyanın ve sivil toplum kuruluşlarının desteği de çok önemli” açıklamasında bulundu.

“Sanayi ve üretim tesisleri risk almamalı”

Sanayi ve üretim tesislerinde depremin sebep olduğu zararların telafisinin çok maliyetli olduğunu ve uzun zaman aldığını söyleyen Kılıçarslan Metin, “Sanayicilerin deprem sigortası yaptırmasını sağlayan yasal bir zorunluluk olmamasının da etkisiyle, sigorta yaptıran tesis sayısı çok az. Deprem bölgesindeki sanayi tesislerinin sigortalılık oranı ne yazık ki yüzde 15-20 bandında. Çok büyük maliyetlerle kurulan tesisler bir anda yok olabiliyor. Sanayiciler deprem konusunda risk almamalı, en kısa sürede tesislerini sigorta güvencesi altına almalıdır” şeklinde konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r