DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21609570,36%
İstanbul
26°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Liderliğinde Viyana’da Gerçekleşti
226 okunma

“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Liderliğinde Viyana’da Gerçekleşti

ABONE OL
26/06/2023 20:25
“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Liderliğinde Viyana’da Gerçekleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi liderliğinde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları” 

Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde düzenlenmeye devam ediyor. Türkiye yatırım ortamının tanıtıldığı, 

çeşitli sektör temsilcileri ve yatırımcıların bir araya geldiği resepsiyonların bir diğeri, dün T.C. 

Viyana Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü vurgusuyla 

gerçekleşen resepsiyonda, Türkiye ve Avusturya arasındaki ikili ekonomik ilişkiler ve yatırım 

süreçleri değerlendirildi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü vurgusuyla Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde düzenlenmeye devam eden “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”nın bir diğeri dün akşam Viyana’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin büyüyen yatırım ortamının ve sunduğu ayrıcalıkların uluslararası iş dünyasına tanıtıldığı resepsiyonda, T.C. Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. 

Konuşmasında Türkiye-Avusturya ilişkilerine değinen T.C. Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, “Türkiye ile Avusturya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerimiz dünyada gelişen dinamiklere her dönemde olumlu yanıtlar vermiştir. İki ülkenin birbirini tamamlar nitelikteki ekonomik yapısı yatırımcılar bakımından önemli fırsatlar sunmaktadır. İlişkilerimizde her alanda son derece olumlu bir havayı yakaladığımız bu dönemde, büyük potansiyel barındıran yatırım konusundaki münasebetlerimizi de daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu kapsamında ülkemiz yatırım fırsatları bakımından dünyada en üst ligde yer almaktadır. Avusturyalı paydaşlarımızla bu alanda karşılıklı yarar temelinde birlikte atabileceğimiz önemli adımlar olduğuna inanıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile birlikte Büyükelçiliğimizde düzenlenen bu etkinliğin, Avusturya’daki iş insanlarının ve yatırımcıların ülkemize olan ilgilerinin daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamasını temenni ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, gelişen Türkiye ve Avusturya ekonomik ilişkilerinin iki ülkenin yatırım ortamına büyük katkı sağladığını ifade ederek şunları kaydetti, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı vurgusuyla düzenlemeye devam ettiğimiz Türkiye Yüzyılı Yatırım resepsiyonlarının bir diğerini bugün Viyana’da, Büyükelçiliğimizin ev sahipliğinde gerçekleştiriyoruz. Türkiye geçtiğimiz son yirmi yılda birçok alanda başarılar elde ederken çok uluslu şirketlerin yatırımları için de bölgesel bir merkez haline geldi. 2003 yılından bu yana Avusturya’dan ülkemize 11 milyar ABD doları doğrudan yatırım geldi. Yaklaşık 4 milyar ABD doları ticaret hacmimizin olduğu Avusturya ile iş birliği alanlarımızı genişletmeyi ve 1.000’e yakın Avusturyalı şirketin faaliyet gösterdiği ülkemize daha fazla yatırımcı çekmeyi hedefliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde başladığımız Türkiye Yüzyılı’nda yüksek katma değerli, sürdürülebilirlik ve ihracat hedeflerimize katkı sağlayan yatırımları ülkemize kazandırmak için yüksek bir motivasyonla çalışmaya devam edeceğiz.”

AVL Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mr. Gustav Tuschen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin ilk uluslararası otomotiv mühendisliği şirketi olan AVL, 2008 yılından bu yana Türkiye’deki organizasyonu olan AVL Araştırma ve Mühendislik’e kesintisiz olarak yatırım yapmaktadır. Kuruluşundan beri sürekli ve düzenli bir büyüme yakalayan AVL Türkiye, bugün İstanbul’da iki Ar-Ge merkezinde yaklaşık 400 mühendisle global otomotiv sektöründeki köklü dönüşüme öncülük eden projeler geliştirmektedir. AVL, önümüzdeki yıllar için de Türkiye’de büyüme planlarına yönelik kararlılığını korumaktadır. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin AVL’nin Türkiye’ye girişinden beri verdiği değerli ve etkin destek çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yatırım ortamına vurgu yapan Austria Post Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. George Pölzl, Austrian Post olarak Türkiye’deki yatırımlarımızdan çok memnunuz. Türkiye Cumhuriyeti’ne ve özellikle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının bir parçası olan Yatırım Ofisi’ne, Türkiye’deki yatırım planlarımızı nihai hale getirme sürecimizin anahtarı olan yatırım süreçlerimiz ile ilgili sürekli destekleri ve tavsiyeleri için minnettarız. Türkiye’nin en büyük paket dağıtım ağını işletiyor olmanın yanı sıra ve başarılı iş birliğimize dayanarak, Doğu Avrupa’nın merkezinde bulunan ağlarımıza hizmet verecek olan dağıtım hizmetlerimiz için yakın zamanda kendi Ar-Ge merkezimizi kurarak Türkiye’deki varlığımızı genişlettik. Ayrıca faaliyetlerimizi Azerbaycan gibi diğer Türk ülkelerine genişletmek için de Türkiye’deki varlığımızı güçlendiriyoruz. Nitekim gelecekteki genişleme planlarımız için merkez olarak Türkiye’nin sunduğu avantajlardan yararlanmaya devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, Türkiye halkı için aydınlık ve müreffeh olmasını dilediğimiz gelecek yüzyılın bir parçası olmanın heyecanını yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r