DOLAR 32,1852 0.09%
EURO 34,8954 -0.23%
ALTIN 2.499,59-0,13
BITCOIN 2257783-1,33%
İstanbul
22°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“TÜRKİYE ÇİMENTO SEKTÖRÜ YEŞİL DÖNÜŞÜMDE DE DÜNYA LİGİNDE OLACAKTIR”
631 okunma

“TÜRKİYE ÇİMENTO SEKTÖRÜ YEŞİL DÖNÜŞÜMDE DE DÜNYA LİGİNDE OLACAKTIR”

ABONE OL
11/02/2023 15:49
“TÜRKİYE ÇİMENTO SEKTÖRÜ YEŞİL DÖNÜŞÜMDE DE DÜNYA LİGİNDE OLACAKTIR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da düzenlenen 16. TÜRKÇİMENTO Uluslararası Teknik Seminer ve Sergisi 224 firma ve 629 kişi katılımıyla sona erdi.

“Yeşil Dönüşümde Çimentonun Geleceği” ana teması ile düzenlenen etkinlikte teknoloji- ekipman tedarikçisi firma sunumları yer aldı. Etkinliğin sonunda konusunda uzman katılımcılarla: “Çimentonun Geleceği ve Tavsiyeler” oturumu da yapıldı.

Oturumun ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, “Önümüzdeki 30 yılın kurallarını, süreçlerini, piyasalarını belirleyecek, olan Doğu’dan Batı’ya güç kayması, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında şiddeti artan enerji krizi, fiyat enflasyonu, jeopolitik gerilimler, teknolojideki baş döndürücü ilerlemeler, finansman akımları, ticaret sapmaları, Avrupa’nın rekabet gücünü kaybetmesi ve benzeri – yeni dinamikleri ve oyun değiştirici gelişmeleri iyi okuyarak bunları vakit kaybetmeksizin iş dünyası kararlarına ve hükümet politikalarına yansıtmak artık bir seçenek değil zorunluluktur” denildi.

-MUTLAKA YAPILMALI MODUNA GEÇİLMELİ

Son yıllarda yüksek maliyetler ile elde edilen enerjinin yanı sıra özellikle çimento sektöründe “en yeni yenilenebilir enerji” olarak da tanımlanan, sanayide yüzde 30’un üzerinde yakıt tasarrufu sağlayabilecek enerji verimliliği çabalarına ivme kazandırılmalı, “olsa iyi olur”dan “mutlaka yapılmalı” zorlamasına geçilmelidir.
Dünya’da birçok çimento üreticisi, enerji yönetimine bütüncül yaklaşım ve doğru teknoloji sayesinde enerji maliyetlerini yüzde 20’ye kadar düşürebildi. Bu stratejik yaklaşımda anahtar nokta maliyet düşürücü, kirliliği azaltıcı, verimlilik artırıcı hedefleri belirlemek oldu. Ayrıca tesislerin rekabet gücünü yükseltecek, 2053 net sıfır karbon hedefine odaklanacak ileri teknoloji kullanımını sağlayacak, inovasyon ve AR-GE çalışmalarının sektör içinde sinerji ve maliyet üstünlüğü yaratacak şekilde gerçekleştirmek önem taşıyor.
Firmaların iklim değişikliği ile mücadele kapsamında yeşil ekonomi ve dönüşüm yatırımlarına proaktif şekilde dış finansman ve yatırım bulunması için gerekli güven ortamı yaratılmalı, yeni finans ve teşvik kanalları açmak için özel bir çaba yürütülmelidir.
-KAZAN-KAZAN İŞ BİRLİKLERİ…
Ülke içinde sermaye, finansman, teknoloji ve enerji arzında yaşamakta olduğumuz güçlükler ve iklim değişikliğinin zorunluluğu bizi AB, ABD, Rusya ve Çin başta olmak üzere büyük küresel oyuncularla bilinçli bir strateji çerçevesinde “kazan-kazan” zemininde uluslararası ortaklıklar ve iş birlikleri geliştirmeye yöneltmelidir.
İnsan sermayesinin kalitesinin artırılması, sektörün gereksinimlerine göre geliştirilmesi, genç yeteneklerin bugünlerde yaşadığımız gibi ülkeden kaçışının önüne geçecek cazip imkanların yaratılması öncelik taşıyor. Ayrıca yeni kuşakların enerji, finansman, iklim değişikliği, teknoloji, sosyal sorumluluk anlayışlarının ebeveynlerinden çok farklı olduğunun bilincinde olarak geleceğin yatırımcıları, tüketicileri ve siyasi liderleri için ekolojik kalkınmanın “olmazsa olmaz” bir gereklilik haline geldiğini tüm karar ve politikalara yansıtmak gerekiyor. Tüm paydaşlara geleceğe dönük ayakları yere basan istikamet duygusu vermek için, hükümet ile eşgüdüm içinde, uzun vadeli ve kapsamlı bir yeni vizyon hazırlamak zorundayız. 2023 vizyon hedeflerinin yeterince tutturulamamasının nedenlerini de iyi değerlendirerek, uygulamaya dönük adımları, en iyi dünya pratikleri ve kapasite güçlendirilmesi önerileri de net bir şekilde belirlenerek gerçekçi bir “2030 Yeşil Dönüşümde Çimento Yol Haritası” ortaya konulmalıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r