DOLAR 32,2362 0.05%
EURO 34,8819 -0.03%
ALTIN 2.460,670,00
BITCOIN 2228973-0,29%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

98 okunma

Türk Telekom’dan dünyaya teknoloji ihracı

ABONE OL
21/09/2022 14:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de dijital dönüşümün öncüsü Türk Telekom, geleceği, 5G ve yeni nesil teknolojilerle şekillendirmek üzere dünyanın önde gelen teknoloji şirketleriyle iş ortaklıklarına devam ediyor. Bu kapsamda Türk Telekom, telekomünikasyon, enerji, finans gibi sektörlerin en önemli gereksinimlerinden ‘senkronizasyon’ konusunda Net Insight ile bir iş birliği hayata geçirdi. Anlaşma ile Türk Telekom ve Net Insight’ın 5G zaman ve frekans senkronizasyonu alanında geliştirdiği patentli teknoloji, Türk Telekom ve Net Insight ortaklığı ile ürünleştirilerek, Türkiye dahil tüm dünyaya pazarlanacak.

“Türk mühendisleri 5G alanındaki başarısını tüm dünyaya gösteriyor”

Stockholm’de düzenlenen imza töreninde konuşan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, şunları söyledi: “Türk Telekom olarak, Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve geleceği, 5G ve yeni nesil teknolojilerle şekillendirmek için çalışıyoruz. Bir teknoloji şirketi olmanın da ötesinde, millî sorumluluk anlayışıyla teknolojiyi insanın iyiliği ve faydası için üreten, geliştiren ve sektöre değer katan dünyadaki sayılı operatörler arasında yer almaktan gurur duyuyoruz. İştiraklerimizle birlikte 5G alanındaki yetkin mühendislerimiz, teknolojilerimiz, ürünlerimiz ve testlerimizle küresel arenada 5G’nin gelişmesinde aktif rol alıyoruz. Mobil operatörler ve kritik zaman senkronizasyonu gereksinimi olan tüm sektörler için maliyetleri düşürecek, servis sürekliliğini artıracak bu yenilikçi çözüm için küresel pazarda önemli bir potansiyel görüyoruz. 5G’nin senkronizasyon ihtiyacı için gereken 1500 nano saniye keskinliğin çok altında bir değere sahip olan ürünümüzle, tüm bu ihtiyaçları karşılayabiliyoruz. Bu teknoloji ile birlikte Türk mühendislerimizin büyük başarısını göstererek, ülkemizi uluslararası arenada en iyi şekilde temsil edeceğiz. Net Insight ile hayata geçirdiğimiz iş birliği ile bu teknolojinin ürünleştirilmesini ve dünyaya ihracını gerçekleştireceğiz.”

5G senkronizasyonu alanında benzersiz ve yenilikçi teknoloji

 Bu iş birliği sayesinde, Türk Telekom ve Net Insight, 5G zaman ve frekans senkronizasyonu alanında geliştirilen patentli teknolojiye dayanan ortak ürün ve çözümler geliştirecek. Bu iş birliği ile Türk Telekom, sahip olduğu senkronizasyon teknolojisini, tüm Türkiye’yi kapsayan sabit ve mobil şebeke tecrübesini ve uluslararası standartlaşmaya yönelik çalışmalarını ortaya koyacak ve ürünün global ölçekte pazarlanmasına da destek verecek. Türk Telekom, mühendisleriyle yazılım ve geliştirme desteğini sürdürürken, ürünün global pazarlarda yaygınlaşmasında rol oynayacak. Türk Telekom, bu teknolojiyi kullanan ilk operatör olmanın yanı sıra, ürünün geliştirilmesi aşamasında test ortamını da sağlayacak.

Böylece altta yatan ağ teknolojisinden ve uydudan bağımsız, uçtan uca çalışan, SLA ile sağlanabilen ilk ve tek zaman ve frekans senkronizasyonu çözümü hayata geçecektir. Net Insight, ürünün global pazarda satışını, finans ve enerji gibi senkronizasyona ihtiyaç duyan tüm sektörlere adaptasyonunu ve satış sonrası destek faaliyetlerini yürütecek.

Net Insight CEO’su Crister Fritzson ise, Türk Telekom ile mobil operatör ağlarına uyarlanacak teknolojiler geliştirme konusunda uzun ve faydalı bir iş birliğine imza attıklarını dile getirerek, “Birlikte 5G ağları ve zaman senkronizasyonu alanında güçlü ve benzersiz bir yetkinliğe ve deneyime sahibiz. 5G’de çığır açacak bu yeni çözümümüz için küresel ölçekte büyük ve önemli bir pazar potansiyeli görüyoruz” diye konuştu.

Operatörlerin 5G’ye geçişinde maliyetleri azaltacak çözüm

Senkronizasyon çözümü, haberleşme sektöründe 5G ve ötesi teknolojiler ile bu ürüne ihtiyaç duyan diğer sektörler için, GPS bağımlılığı olmadan, mevcut şebeke ekipmanlarının da değiştirilmesine gerek kalmadan, zaman ve frekans senkronizasyonunun şebeke üzerinden iletiminde benzersiz bir yöntem sunuyor. Bu teknoloji sayesinde 5G’ye geçen operatörlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan GPS sinyali kesintilerine bağlı olarak yaşanabilecek servis kayıplarını önlemek için öncü bir çözüm üretiliyor. Bu yenilikçi çözümün, sadece Türk Telekom şebekesinde değil, tüm dünyadaki mobil operatörlerin ve senkronizasyon gereksinimi bulunan sektörlerin kullanımına sunulması, önemli zaman ve maliyet tasarrufu sağlamasının yanı sıra hizmet sürekliliğini de artıracak.

Net Insight Hakkında:

Net Insight (Nasdaq: NETI B), medya sunmanın yeni yollarını tanımlıyor, içerik sahiplerine, yayıncılara, prodüksiyon şirketlerine, hizmet sağlayıcılarına ve işletmelere canlı spor, haber ve çevrimiçi içeriğin geleceğini üretme ve sunma fırsatları sunuyor. IP, sanallaştırma ve bulut iş akışlarına dönüşümü yönlendiren şirket, katkı, dağıtım, canlı prodüksiyon ve orkestrasyon için pazarın en açık ve buluta hazır medya dağıtım platformunu oluşturuyor.

20 yılı aşkın bir süredir dünyanın önde gelen medya markaları Net Insight’a güveniyor ve şirket medya taşımacılığı için kriteri belirlemiş olduğu için tanınıyor. Şimdi Net Insight, yayın mirasını ve Ar-Ge uzmanlığını, yeni medya dönemi için Emmy® Ödüllü video aktarım çözümü Nimbra’yı geliştirmek için kendi akış çözümünü geliştirmekten elde edilen derin IP bilgisi ile birleştiriyor.

IP ve bulutun geleceği için güçlü bir vizyona sahip olan Net Insight, dünyanın önde gelen medya markalarının her yerde basit ve uygun maliyetli bir şekilde içerik üretmesine ve izleyicilere sunmasına yardımcı oluyor.

Net Insight ve Türk Telekom iş birliği hakkında

Türk Telekom ve Net Insight teknoloji iş birliği 5 yıl öncesine dayanıyor. Türk futbolunda Video Yardımcı Hakem Uygulaması (VAR) projesi, Türk Telekom’un patentli MTN teknolojisi ve Net Insight’ın Nimbra teknolojisi ve uzaktan yapım çözümleri ile hayata geçirildi. Bu sistem 2018-2019 futbol sezonundan itibaren 3 sezondur Türk Futboluna kusursuz hizmet vermektedir. Ayrıca bu, dünyada tek bir uzak merkezden yönetilen ilk VAR sistemidir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r