DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21632611,40%
İstanbul
18°

AÇIK

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Türk Deri Sektörü Kazakistan’da Caspian Üniversitesi ile İş birliği Protokolü İmzaladı
338 okunma

Türk Deri Sektörü Kazakistan’da Caspian Üniversitesi ile İş birliği Protokolü İmzaladı

ABONE OL
20/11/2022 06:54
Türk Deri Sektörü Kazakistan’da Caspian Üniversitesi ile İş birliği Protokolü İmzaladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Deri ve Deri Mamulleri ihracatçıları Birliği 3-5 Ekim 2022 tarihleri arasında Kazakistan’ın Almatı şehrinde bir araya geldi. Ayakkabı, çanta ve aksesuar, deri konfeksiyon sektörlerine yönelik 19 Türk firma ile sektörel ticaret heyeti organizasyonu gerçekleştirdi. Heyet kapsamında Caspian Üniversitesi ile karşılıklı projelerin geliştirilmesi için bir iş birliği protokolü de imzaladı.

Son bir yıldır Kazakistan pazarına yoğunlaştıklarını açıklayan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, “2021 yılı Ekim ayında Kazakistan’a bir inceleme heyeti düzenledik ve bir yıl süren hazırlıkların sonunda sektörel ticaret heyetimizi gerçekleştirdik. Kazakistan artan ticaret hacmi ve güçlü ekonomisiyle dikkat çeken bir ülke. Bölgede Türk ihraç ürünlerinin marka değeri oldukça yüksek. Aynı zamanda güçlü kültürel iş birliklerimizin olması, iki ülke arasındaki ticaretimize olumlu yansıyor. Üç gün boyunca 19 firmamız 256 alıcı Kazak firma temsilcisi ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Kazakistan Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonumuzu yüksek katılımla ve yeni ticari bağlantılarla birlikte tamamladık.” dedi.

Zandar sözlerine şöyle devam etti: “Kazakistan’a 2021 yılında yüzde 113 artışla 43 milyon dolarlık deri ve deri mamulleri ihracatı yaptık. 2022’nin 9 aylık döneminde Kazakistan’a 22 milyon dolarlık deri ve deri mamulleri ihracatımız var. 2019’dan 2021 yılı sonuna kadar Kazakistan’a deri ve deri mamulleri ihracatımız yüzde 1000 oranında arttı. 2022 Eylül ayında özellikle deri konfeksiyonda Kazakistan, Türkiye geneli ihracatta 9’uncu sırada yer alıyor. Kazakistan bizim kardeş ülkemiz, derin tarihi bağlarımız var. Biz iki ülke arasındaki bu köklü ilişkileri akademi sanayi iş birliğiyle daha da kuvvetlendirmeyi hedefliyoruz. Bu yüzden heyet kapsamında Kazakistan’ın en iyi üniversitelerinden Caspian Üniversitesi ile karşılıklı projelerin geliştirilmesi için bir iş birliği protokolü imzaladık. Türkçe derslik açılması, üniversite bünyesinde Moda Tasarım fakültesi kurulması ve Türkçe bilen Kazak öğrencilere staj imkanı sağlanmasını gündemimize aldık. Yakın zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ekonomi Üniversitesi ile içerik için bir araya geleceğiz.”

Türk Deri Sanayisi Kazak Tasarımcılarla Ortak Koleksiyonlar Geliştirecek
Erkan Zandar, “Önümüzdeki dönemde farklı sektörlerimizle Kazakistan’da daha fazla etkinlik gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Deri mamullerinde ülkemiz ciddi bir geçmişe sahip. Moda sektöründe olduğu gibi tasarım konusunda da başarılı çalışmalarımız var. Kazak firmalarla iş birliği yapmanın yanı sıra Türk deri sanayisi olarak Kazak tasarımcılarla ortak koleksiyonlar geliştirmek istiyoruz. Başarılı geçen alım heyetimiz sonrasında Kazakistan’ı yeni hedef pazar olarak belirledik. 1-3 Mart 2023 tarihlerinde daha fazla firmamızın katılımıyla yeni bir sektörel ticaret heyeti organizasyonu için hazırlıklara başladık.” dedi.

Heyet açılış töreni ve üniversite protokol imza törenine Almatı Başkonsolosumuz Ali Rıza Akıncı, Azerbaycan Almatı Başkonsolosu Anar Huseyinzade, Ticaret Ataşelerimiz Sıddık Kaya ve Ekrem Alper Bozkurt, Eğitim Ataşemiz Mahmut Ağırman katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r