DOLAR 32,9208 0.27%
EURO 35,4022 0.67%
ALTIN 2.468,070,72
BITCOIN 1951526-7,08%
İstanbul
28°

AZ BULUTLU

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
91 okunma

TOSYALI’DAN BİR DÜNYA REKORU DAHA!

ABONE OL
06/03/2022 08:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tosyalı Holding, sürdürülebilirlik odaklı katma değer yaratan üretim anlayışıyla dünya rekorları kırmaya devam ediyor. Tosyalı, 2019 yılında Midrex teknolojisi kullanarak dünyanın en büyük DRI modülünü devreye aldığı Tosyalı Algerie tesisinde, üst üste ikinci dünya rekorunu kırdı. Tosyalı Algerie, 2021’de tek bir doğrudan indirgenmiş demir (DRI) modülüyle yıllık 2.285 milyon tondan fazla üretim gerçekleştirerek yeni bir dünya rekoru daha kırarken 2020 yılında yine dünya rekoru kırarak ulaştığı üretim rakamının da üzerine çıktı.

Tosyalı Holding CEO’su Dr. Suhat Korkmaz: “Bu rekor operasyonel mükemmelliğimizin bir kanıtı.”

Temel önceliklerinin operasyonel sürdürülebilirlik ve çevresel, sosyal ve yönetişim ilkelerine tam uyum olduğunu söyleyen Tosyalı Holding CEO’su Dr. Suhat Korkmaz, “Tosyalı Algerie DRI Tesisinde kırdığımız 2 yıl üst üste dünya üretim rekoru, operasyonel mükemmelliğimizin bir kanıtıdır. Cezayir’deki 3000’e yakın çalışanımızla bir ekip olarak bu başarı hikayesinin bir parçası olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu rekor aynı zamanda Cezayir’i dünya DRI endüstrisinde çok başarılı bir konuma getirdi” dedi.

Yeni tesis daha düşük karbon ayak iziyle dünyanın en iyilerinden biri olacak

2021 yılının son çeyreğinde, en yüksek teknolojiye sahip yeni bir DRI tesisi yapımını da içeren Tosyalı Cezayir’deki yatırımın son aşamasına başladıklarını dile getiren Tosyalı Holding CEO’su Dr. Suhat Korkmaz; “Bu yeni tesis, daha düşük karbon ayak izi ile bu alanda dünya çelik endüstrisindeki en iyi uygulamalardan biri olacak. Cezayir’deki bu yeni yatırım, sadece 2,5 milyon tonluk ek kapasite nedeniyle değil, aynı zamanda olumlu çevresel etkileriyle de büyük önem taşıyor. Tosyalı Cezayir’de şu an için dünyanın en gelişmiş DRI teknolojisini kullanarak düşük karbon ayak izine sahip çelik üretiyoruz ve Cezayir’e yaptığımız bu yeni teknoloji transferi ile çevresel etki açısından daha da rekabetçi olacağız” dedi.

Yeni dünya rekoru ile ilgili düşüncelerini dile getiren Midrex Technologies, Inc.’in Başkanı ve CEO’su Stephen C. Montague ise; “Tosyalı Algérie’nin yönetimini ve personelini, tesis operasyonundaki mükemmelliklerinden dolayı tebrik ediyoruz. DRI üretim rekorunu ikinci kez kırmak, Tosyalı Holding’in beceri ve bilgi birikiminin gerçek bir kanıtıdır” dedi. Tosyalı ile ikinci bir DRI tesisinde çalışmaktan çok memnun olduklarını söyleyen Stephen C. Montague, “Doğrudan indirgeme, çelik endüstrisinin karbon ayak izini azaltmak için en iyi teknoloji ve bu tesis, gelecekte faaliyete geçtiğinde daha da fazla hidrojen kullanmak üzere tasarlanmıştır” dedi.

Yeni tesis projesinin bir diğer iş ortağı SMS grubu Metalurji Başkanı Dr Thomas Hansmann ise “Tosyalı Algerié’nin ikinci DRI modülü için bu projenin bir parçası olmak bizim için bir ayrıcalık ve son yıllarda birlikte yapılan işlerimizin başarısının bir göstergesidir. Bu ek üretim kapasitesi, Tosyalı’ya karbondan arındırmada bir teknoloji liderliği ile uluslararası çelik pazarındaki varlığını genişletme fırsatı verecek ve aynı zamanda dünyanın önde gelen sanayi ülkelerinden biri olan Cezayir’in ekonomik ve endüstriyel gelişimine daha fazla katkıda bulunacaktır” dedi

İkinci MIDREX Fabrikası Sözleşmesi Temmuz 2021’de imzalandı

Temmuz 2021’de Tosyali Holding, Midrex ve bir SMS grubu şirketi olan Paul Wurth, Cezayir, Bethioua’daki (Oran) Tosyali Algérie çelik fabrikasında ikinci bir DRI tesisi kurmak için bir sözleşme imzaladı.

Yeni DRI tesisi, ilk tesise benzer şekilde 2,5 milyon ton soğuk DRI (CDRI) ve sıcak DRI (HDRI) üretecek ve gelecekte tüm Midrex Tesisleri gibi daha da fazla hidrojen ile çalışma kabiliyetine sahip olacak. HDRI, sıcak bir taşıma konveyörü aracılığıyla yeni bir elektrik ark ocağına (EAF) beslenecek ve daha fazla EAF üretkenliği ve enerji tasarrufu sağlayacak. Bir EAF ile eşleştirilmiş MIDREX® süreci, bugün herhangi bir cevher bazlı çelik üretim şeklinin en düşük CO2 emisyonuna sahip. Çelikhane kesintileri sırasında tesis, işletim kabiliyetini en üst düzeye çıkaran tam kapasiteye kadar CDRI üretmeye devam edebiliyor.

MIDREX Tesisleri, en çevre dostu teknoloji olan doğal gaz bazlı MIDREX Doğrudan İndirgeme İşlemini (MIDREX NG™) kullanarak demir cevherinden yüksek kaliteli DRI ürünleri (soğuk DRI, CDRI; sıcak DRI, HDRI ve sıcak briketlenmiş demir, HBI) üretiyor. MIDREX NG, DRI dereceli peletlerin, yüksek fırın dereceli peletlerin ve parça cevherlerin kullanımına izin vererek daha fazla hammadde esnekliği sağlıyor. Yüksek fırınlı demir üretimi ile karşılaştırıldığında, standart bir MIDREX NG tesisi CO2 emisyonlarını %50’den fazla azaltabiliyor ve indirgeyici madde olarak %100 doğal gazdan %100 hidrojene dönüştürülebilme esnekliğine sahip. %100 hidrojen kullanan MIDREX H2™, yeşil fabrika ve tesisler için tamamen uygun bir teknoloji sunuyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r