DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22160450,80%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TGTV, Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu’nu Ziyaret Etti.
176 okunma

TGTV, Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu’nu Ziyaret Etti.

ABONE OL
25/01/2024 16:16
TGTV, Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu’nu Ziyaret Etti.
0

BEĞENDİM

ABONE OL
TGTV, DAHA GÜÇLÜ KOORDİNASYON İÇİN ÜYELERİNE YÖNETİM KURULU ZİYARETİ YAPIYOR
TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet Yıldız, Başkan Yardımcısı Mustafa Şimşek ve TGTV Genel Müdürü Kemal Kaya, 20 Ocak 2024 tarihinde Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı’nın yönetim kurulunu ziyaret etti. Bu ziyaret, vakıf çalışmalarının önemini vurgulamak ve üyeler arasında daha güçlü bir koordinasyon sağlamak amacıyla gerçekleştirildi.Mehmet Yıldız, vakıf hizmetlerinin zorluklarına değinerek, bu alandaki deneyimlerini paylaştı. Yıldız, 1987 yılında İlim Yayma Vakfı’nın mütevelli heyetine katıldığını ve o tarihten beri görev yapmakta olduğunu belirtti.TGTV’nin son iki yılda, üyelerin yönlendirmesiyle beş ana konuda çalışmalara başladığını açıklayan Yıldız, bu konuların din eğitimi, göç ve mülteci sorunları, gönüllü teşekkül yönetimlerinde gençleştirmeyi teşvik etme, sosyal medyada ortak hareket etme ve Türkiye’nin insani yardım gücünü geliştirme olduğunu belirtti. Yıldız, bu ziyaretlerin üyelerin çalışmalarını daha kapsamlı bir şekilde dinleme ve öğrenme fırsatı sunduğunu vurguladı.“TÜRKİYE GÖNÜLLÜ TEŞEKKÜLLER VAKFI ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK KAZANIMDIR.”
Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kartal, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın (TGTV) ülke için büyük bir kazanım olduğunu vurguladı. Kartal, TGTV’nin başarılı işlerine dikkat çekerek, vakfın çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirtti.BAYRAMPAŞA YEŞİL CAMİ İLME HİZMET VAKFI’NIN KÖKLERİ, 1958 YILINDA YEŞİL CAMİİ KUR’AN KURSU’NUN KURULUŞUNA DAYANIYOR.Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kartal, Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı’nın, milletin çocuklarının vatanına, milletine ve dinine faydalı olmaları için faaliyet gösterdiğini belirtti.Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı’nın tarihi, 1961 yılında Kur’an kursunun kuruluşuyla başladı. Kur’an-ı Kerim Kursu’nun ilk fahri öğreticisi, Yeşil Camii’nin İmam-Hatibi ve aynı zamanda Yeşilcami Kur’an Kursu İdame Derneği Başkanı olan rahmetli Abdullah Ustaosmanoğlu Hocaefendi idi.Kur’an kursu faaliyetleri, 1980 darbesinden sonra da devam etti. Rahmetli Abdullah Ustaosmanoğlu ve dört kişiyle birlikte, 1986 yılında Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı’nı kurdu. 1980 darbesinden sonra dernek çalışmalarının kısıtlanması üzerine, vakıf çatısı altında faaliyetlere devam edildi. Mehmet Ali Kartal rahmetli babasının da, vakfın destekçilerinden ve yardımcılarından olduğunu vurguladı.“TGTV, ABDULLAH USTAOSMANOĞLU HOCAMIZIN BİZE BIRAKTIĞI MANEVİ BİR MİRASTIR.”
Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Yıldırım, vakfın eğitim faaliyetleri ve gelecek planları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.BAYRAMPAŞA YEŞİL CAMİ İLME HİZMET VAKFI’NDAN DİN EĞİTİMİ ALANINDA ÖNEMLİ ADIMLARVakfın eğitim programları hakkında bilgi veren Yıldırım, “Eğitimlerimiz devam ediyor. Hafızlık, orta eğitim sonrası, lise, açık lise ve ilahiyat programlarıyla koordineli olarak hafızlık ve Arapça eğitimleri yürütülüyor” dedi. Ayrıca, şu anda Kur’an kurslarında Diyanet İşleri Başkanlığı ile iş birliği içinde resmi Arapça eğitimi verildiğini ve bu eğitimin belgelendirildiğini ifade etti.Yıldırım, hafızlık eğitiminin vakfın asli faaliyet unsuru olduğunu vurgulayarak, Diyanet ile birlikte uygulanan Kuran’ı anlama ve İslami ilimler programının devam ettiğini ve bu programda yaklaşık 50 öğrencinin eğitim aldığını belirtti.Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı’nın eğitim alanındaki bu adımları, bölgedeki dini eğitim faaliyetlerine önemli katkılar sağlaması bekleniyor. Vakfın gelecekteki eğitim projeleri ve etkinlikleri, toplumun manevi gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.“DİN EĞİTİMİ KONUSUNDA TEMEL DEĞİŞİKLİKLER YAPILMALIDIR.”
Bayrampaşa Yeşil Cami’nin Eğitim Sorumlusu Emekli Müftü İzzet Şener, gençlik ve din eğitimi konularında önemli açıklamalarda bulundu. “Gençlik ve din eğitimi meselesi çok önemlidir temel çözümlere ihtiyaç var.”“DİN EĞİTİMİ TÜM SINIF DÜZEYLERİNDE KESİNTİSİZ VE DİĞER DERSLER GİBİ NOT DİSİPLİNİ İLE DEVAM ETMELİDİR.”Bayrampaşa Yeşil Cami’nin Eğitim Sorumlusu Emekli Müftü İzzet Şener, din eğitiminin, eğitim sistemi içinde daha etkin yer alması gerektiğini vurguladı. Bayrampaşa Yeşil Cami olarak 4-6 yaş arası çocuklara yönelik Kur’an kursları açtıklarını belirten Şener, ilkokul seviyesinde din eğitiminin yetersiz olduğuna dikkat çekti.Şener, eğitim müfredatında Kur’an-ı Kerim, Arapça, Osmanlıca, İslam Tarihi, Din Tarihi, Siyer Tarihi, İslam Medeniyet Tarihi ve Kur’an hattı eğitiminin her kademede yer alması gerektiğini belirtti ve bu derslerin milli şuur veren dersler olduğunu vurguladı. Şener, “Bu ülke %99’u Müslümandır. İnsanlarımız, milletimiz Kur’an’ı, İslam’ı bilmelidir,” diyerek, din eğitiminin, eğitim sisteminin içinde her kademedeki sınıflarda yer alması gerektiğini vurguladı.Bayrampaşa Yeşil Cami’nin Eğitim Sorumlusu Şener, Okul ve cami bütünleşmesini sağlayacak programların önemine işaret ederek, “10 sene sonra bu gidişle camide cemaat bulamaz hale gelebiliriz,” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r