DOLAR 32,8675 0.29%
EURO 35,2160 0.35%
ALTIN 2.454,92-0,11
BITCOIN 2154649-1,14%
İstanbul
28°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
110 okunma

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Çıta Yükseliyor

ABONE OL
23/03/2022 10:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siber güvenlik ağırlıklı, bilişim teknolojileri ve ağ işletmenliği gibi dallarda eğitim veren Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gelecekleri için çok önemli bir yatırım yapacak olan gençler, okulu bitirdiklerinde pek çok üniversite mezunundan çok daha iyi bir durumda olacaklar.

Çok yönlü eğitime uygun laboratuvarlar

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış törenine T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu katıldı. Türkiye’nin yüksek teknoloji geliştirme bölgesinde, Teknopark İstanbul bünyesinde yer alan okulda, öğrenciler ilk yılı hazırlık sınıfı olmak üzere beş yıl süresince sızma testi, adli bilişim, yapay zeka ve siber güvenlik laboratuvarlarında eğitim alıyorlar. Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Lisesi olma özelliğini de taşıyan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Sınavı’nda yüzde 1’lik dilimden öğrenci alan meslek liseleri arasında yer alıyor. Böylece Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte en başarılı yüzde 1’lik dilimden öğrenci alan meslek liseleri arasında yer alıyor. Paydaşları arasında; T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ve Teknopark İstanbul’un katkılarıyla, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından siber güvenlik alanında açılan ilk lise unvanını taşıyan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başarılı öğrencilerin tercihi oldu.

Siber Güvenlik Kümesine üye firmalarda atölye çalışmaları ve geziler

Başarılı öğrenciler tarafından tercih edilen Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin teknik programında bilişim teknolojileri ağ işletmenliği ve siber güvenlik dallarında eğitim veriliyor. Teknopark İstanbul MTAL, Türkiye’nin Ar-Ge üssü konumunda yer alan Teknopark İstanbul bünyesinde yer alıyor. Öğrenciler, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesine üye firmalarda özel atölye çalışmalarında eğitim alabiliyor ve uzmanlaşmak istedikleri alanı keşfetmeleri adına bilişim teknolojileri firmalarına teknik geziler yapabiliyor. Geçtiğimiz yıl eğitim hayatına 30 öğrenciyle başlayan Teknopark İstanbul MTAL bu yıl da 30 öğrenci aldı.

Siber güvenlik alanında önemli iş gücü açığı

Siber güvenlik sektörünün her geçen büyüdüğünü ifade eden Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, şunları kaydetti: “Mordor Intelligence’ın siber güvenlik konulu raporuna göre pazarın 2026 yılına kadar 352,25 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Buradan pay alabilmemiz için yerli teknolojilerimizin daha da fazla gelişmesi ve dünyaya ihraç edilebilir konuma gelmesi gerekiyor. Öte yandan siber güvenlik alanında uzman açığı da önemli seviyelere ulaşmış durumda. Uluslararası Bilgi Sistemi Güvenlik Sertifikasyon Konsorsiyumu (ISC)’nun raporlarına baktığımızda dünya çapında şu anda 3,1 milyonluk siber güvenlik uzmanına ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Siber güvenlik iş gücündeki küresel boşluk, bölgeye göre değişirken dünya genelinde uzman açığının Kuzey Amerika’da yüzde 12, Latin Amerika’da yüzde 17, Avrupa’da yüzde 5, Asya Pasifik ülkelerinde ise yüzde 66 olduğu görülüyor. Bu noktadan hareketle Teknopark İstanbul olarak Türkiye’nin ilk ve tek siber güvenlik meslek lisesine ev sahipliği yapıyoruz. Burada öğrenim gören öğrencilerimiz lisemizde siber güvenlik alanının birçok farklı dalında kaliteli eğitim alma fırsatına sahip oluyor, siber güvenlik alanında faaliyet gösteren firmalarla iç içe eğitim görerek sektörün geleceğini şekillendiriyor.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r