DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2167439-0,10%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TAC Öğrencileri GENIUS Olimpiyatları’nda Altın Madalya Kazandı
167 okunma

TAC Öğrencileri GENIUS Olimpiyatları’nda Altın Madalya Kazandı

ABONE OL
09/07/2023 14:18
TAC Öğrencileri GENIUS Olimpiyatları’nda Altın Madalya Kazandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası yarışmada dünya birincisi oldular

Sağlık ve Eğitim Vakfı’na (SEV) bağlı Tarsus Amerikan Koleji (TAC) öğrencileri, yeni başarılarla okullarını gururlandırmaya devam ediyor. Uluslararası GENIUS Olimpiyatlarına katılan TAC 11. sınıf öğrencileri, muz ve mandalina kabuklarından elde ettikleri organik tarım filtresi ile Bilim alanında birinci oldu ve altın madalya kazandı.

Akademik düzeyi ve sosyal bilinci ile değer katan, çok yönlü, mutlu ve evrensel bireyler yetiştirme misyonuyla faaliyet gösteren SEV, bünyesindeki köklü okullarında eğitim gören öğrencilerini akademik başarının yanı sıra bilim, sanat, spor gibi alanlarda desteklemeye ve onları teşvik etmeye devam ediyor.

Çevre sorunlarıyla ilgili uluslararası bir proje yarışması olan ve Bilim, Sanat, Robotik, İşletme ve Yazarlık olmak üzere beş ana kategoride düzenlenen Genius Olimpiyatları, bu yıl bir kez daha pek çok ülkeden öğrenciyi bir araya getirdi. Amerika’da gerçekleşen finallerde yarışan TAC 11. sınıf öğrencileri, gurur verici bir başarıya imza attı ve projeleriyle Bilim alanında altın madalyanın sahibi oldu.

726 proje arasından birinci seçildi 

TAC 11F IB sınıfı öğrencileri Melis Ata ve Naz Kurtuluş; muz ve mandalina kabuklarından elde ettikleri organik tarım filtresi ile 5 ayrı dalda sunulan 726 proje arasından birinci seçilerek madalyaya uzandı. Başarılı öğrenciler, hazırladıkları projeyle doğal su kaynaklarında bulunan ağır metal kirliliğini mandalina ve muz kabuklarından üretilen filtre sayesinde azaltmayı amaçladı.

Yarışma, eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerin başvuruları için önemli bir kriter niteliği taşıyor 

GENIUS Olimpiyatlarında her proje kendi kategorisi içinde değerlendirildi ve her kategori için ayrı ödüller dağıtıldı. Eğitimlerine Avrupa veya Amerika’da devam etmek isteyen öğrencilerin başvuruları için önemli bir kriter niteliği taşıyan yarışmada katılımcılara sertifikaları da verildi.  

GENIUS Olimpiyatları, öğrencilere farklı ülkelerden akranlarıyla iş birliği yapma imkanı tanıyarak fikirlerini paylaşmalarına, çevre sorunlarıyla başa çıkmalarına ve çözüm üretme yeteneklerini ortaya çıkarmalarına olanak sağlıyor. Yarışma; çevrenin korunması ve geliştirilmesine katkıda bulunmak için gençlere ilham verirken, genç kuşaklarda çevre bilinci oluşturmaya ve halkın küresel çevre sorunları hakkında bilgilendirilmesine yardımcı oluyor. 

Sağlık ve Eğitim Vakfı hakkında:

Sağlık ve Eğitim Vakfı; Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve Talas Amerikan Ortaokulu mezunları tarafından 1968 yılında kurulmuştur. Gelişen Türkiye’ye hizmet ilkesini temel alan vakıf, gelişen ve değişen dünyada; uluslararası eğitim standartlarını benimseyerek, akademik düzeyi ve sosyal bilinciyle fark yaratan bireyler yetiştiren köklü eğitim kurumlarını geliştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla çalışmaktadır. Sağlık ve Eğitim Vakfı, hizmet verdiği alanlarda tüm kurumlarıyla, geçmişten gelen güçlü geleneği geleceğe taşımayı hedeflemektedir. SEV; Türk eğitim sisteminde önemli bir yere sahip olan Amerikan Liseleri ile yardımsever, yaşadığı topluma ve dünyaya saygılı, kendine güvenen, ne istediğini bilen öğrenciler yetiştirirken üstün nitelikli eğitim hizmetlerini yaygınlaştırmakta, yayıncılıkta ise çocuk edebiyatına yön verecek kitaplar üreterek kaliteli ve güvenilir referans yayınlara imza atmaktadır. SEV; faaliyet alanında bulunan tüm hizmetleri sürekli geliştirmek ve çağdaş dünyanın araçlarını kullanırken özünü ve değerlerini korumak vizyonuyla hareket etmektedir. Çoğunluğu Amerikan Okulları mezunlarından oluşan Mütevelli Heyeti ve heyetin seçtiği Yönetim Kurulu tarafından idare edilen SEV’de, Mütevelliler ve Yönetim Kurulu üyeleri gönüllü olarak hizmet vermektedir. Vakıf’ta, Yönetim Kurulu’na bağlı olarak çalışan ve içerisinde mezunların da bulunduğu profesyonel kadro da SEV kurumlarının devamlılığı, gelişimi ve yönetiminden sorumlu olarak görev yapmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r