DOLAR 32,8309 0.04%
EURO 35,0248 -0.22%
ALTIN 2.446,85-0,44
BITCOIN 21759500,53%
İstanbul
27°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
171 okunma

Solarex İstanbul Fuarı, Güneş Enerji Sektörünün Uluslararası buluşma noktası

ABONE OL
10/03/2022 08:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle Türkiye’nin tek uluslararası Güneş Enerjisi Fuarı’na 14 yıldır proje yönetmenliği yapan Yasemin Terle, sektörün yurtdışına açılmasında önemli katkılara sahiptir. Kendisine Esnaf Bülteni Dergisi okurları için verdiği değerli bilgiler için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz.

Yasemin Terle: “Esnafın fatura maliyetlerini azaltmak için çözümler sunulacak Güneş Enerji Sektörünün En Önemli Uluslararası Randevusu Solarex İstanbul için Heyecan Doluyuz”

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

1983 Eskişehir doğumluyum. Fuarcılık sektörüne girişimim 2001 yılında. Uluslararası alanda Avrupa’dan Ortadoğu’ya birçok kıtada mobilyadan otomotive genel sektör fuarlarına Türkiye’den yerli firmalarımızın dünyadaki köklü organizasyonlara katılımlarını gerçekleştirerek başladı. İlk 4 yılım yurtdışındaki etkinlikler olmak üzere 16 yıldır Güneş Enerji sektöründe yer alarak yaklaşık 21 yıldır fuarcılık deneyimine sahibim.

SOLAR SEKTÖRÜNDEKİ DENEYİMİMİZDEN KISA BAHSEDER MİSİNİZ?

Voli Fuarcılık bünyesine 2006 yılı itibariyle Güneş Enerjisi etkinliğinin Türkiye’de gerçekleşmesi adına proje yöneticisi olarak başladım.  İlk yılım öncelikle sektörü dünyadaki gelişimlerini ve konumunu deneyimleyerek proje yöneticisi olarak 2007 yılında Avrupa’nın en büyük fuar etkinliği olan Inter Solar Almanya Freiburg etkinliğine katılım sağlayarak gerçekleşti.

FUAR ÇALIŞMALARINIZ NASIL GİDİYOR?

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş. olarak 2008 yılı itibariyle Güneş Enerjisi ve Yenilenebilir Enerji sektörünün Türkiye’deki ilk ve tek uluslararası etkinliği kimliğiyle 14. SOLAREX İstanbul Fuarı organizasyonuna solar sektörünün güvenini kazanmış olmanın haklı gururu ile hazırlıklarımıza hızla devam ediyoruz.

7 – 9 Nisan 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde Etkinliğimiz HSA Enerji- Ja Solar’ın Platinum, Schmid Pekintaş ve Europower Enerjinin Gold, İsotec Solar’ın Boyunbağı Sponsorluğunda ziyaretçisine kapılarını açacak olan Solarex İstanbul Fuarında; bir kez daha sektörün dünyada öncü firmaları ile çok sayıda profesyonel ziyaretçiyi bir araya getirmeye hazırlanıyoruz.

GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜNDEKİ İLK VE TEK ULUSLARARASI FUAR OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYORSUNUZ ULUSLARARASI ÇALIŞMALARINIZDAN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

14. kez düzenleyecek olduğumuz fuarımızda; Bu yıl da ülkemizde solar endüstrisinin Uluslararası en büyük ve prestijli merkezi olma özelliğiyle sektörün yatırımcı, üretici, komponent ve son kullanıcıya değin ilgili tüm profesyonellerinin heyecanla beklediği Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası güneş enerjisi ve teknolojileri fuarı ülke  ekonomimiz adına büyük önem arz ediyor.

Solarex İstanbul Fuarı; Sadece bir ticaret platformu olmanın ötesinde dünyada sektördeki yeniliklerin görücüye çıktığı, son teknolojilerin sektör profesyonelleri ile paylaşıldığı bir alan olma özelliği de taşıyor.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve T.C. Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere sektörün uluslararası birçok STK sı MESIA, EUEA, ESTELA, IBESA, TAITRA, irREA tarafınca desteklenen sektörünün Avrasya ‘da ki en büyük fuarı olma özelliği taşıyoruz.

Uluslararası fuarlara katılım göstererek, etkinliğimizi global olarak tanıtıyoruz.

 • İnter Solar Munich
 • Solarpower USA
 • Taıwan Tatitra Energy
 • Big 5  Dubai
 • İnter Solar USA
 • Japonya PV Expo katıldığımız bazı fuarlardır.

FUARA ULUSLARARASI SATIN ALMA HEYETLERİ HUSUSUNDA ÇALIŞMALARINIZ VAR MIDIR?

Voli Fuar A.Ş. olarak “Sektörün en önemli randevusu için yine heyecan doluyuz”: “Ekip olarak fuarımızı özellikle yurt dışında tanıtmaya büyük önem veriyoruz. Geçen yıl Amerika’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar 5 kıta da 12 yurt dışı fuara katılım sağlayarak tanıtımlarımızı gerçekleştirdik. Bu yıl kapsamı daha da genişleterek özellikle yurt dışından satın alma heyetlerini İstanbul’a getireceğiz.

Satın alma heyetlerimizi profesyonel alım heyetleri olması adına fuar katılımcı firmalarımızın hedef pazarları çerçevesinde ticari ataşeliklerimiz ve müşavirlerimiz ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği içerisinde titizlikle oluşturuyoruz.

Güneşin sınırsız enerjisinin güçlü bir ticari kaynak olduğu ülkemizde 14 yıldır solar camiasını aynı çatı altında toplayan SOLAREX İstanbul 2022 yılında da Doğu Avrupa’dan Yakın Doğu’ya, Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar güneş enerjisi yatırımcılarını ve sektör profesyonellerini bir araya getireceğimiz organizasyon ile solar sektörü için güçlü bir ticari arena sunuyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.

BİRAZDA FUARIN ÜRÜN GAMINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Fotovoltaik paneller, inverterler, konnektörler, EPC firmaları, jel aküler, solar kabloları, güneşle çalışan tüketici ürünler, malzeme ve üretim ekipmanları, kısacası güneşe dair her şeyi bulanacağı te uluslararası platform özelliği taşıyor.

Sektörün büyüklüğü göz önüne alındığında çok sayıda yerli yabancı katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getireceğimiz fuarda, Türkiye pazarına girmek isteyen yabancı katılımcıların sektöre daha yakından bakmasına, potansiyel müşterileriyle yüz yüze görüşebilmesine fırsat tanıyoruz.

GÜNEŞ ENERJİSİNE SON DÖNEMDE VERİLEN DEVLET DESTEKLERİNDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

16 Şubat akşamı gerçekleşen kabine toplantısıyla Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamayla birlikte yeşil büyüme stratejisi kapsamında lisanssız rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarının dördüncü bölge desteklerinden yararlanmasının temin edileceğini söyledi.

Sağlanan destek ile güneş ve rüzgar enerjisi yatırımcılarına, KDV istisnası ve gümrük vergisine ilave olarak %30 oranında vergi indirimi, 6 yıl boyunca da sigorta primi işveren hissesi desteği sağlamış olunacağını paylaşan Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan, bu adım ile amaçlarının firmaların ihtiyaç duydukları elektriği kendi bünyelerinde ve yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edebilmelerini sağlamak olduğunu belirtti. Bu paylaşımla yatırımcıların önünü açmış oldu.

Devlet destekleri güneş enerjisine yatırımı arttıracak. Bu durumda yatırımcının güneş enerjisi üreticisi ile buluşabileceği en doğru adres Solarex İstanbul olacak.

Firmalarımızın bu yöntemle rekabet güçlerini artırma olanağı sağlayarak, firmalarımızın bu şekilde Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması yükümlülüklerini yerine getirmesine de katkıda bulunmak imkânı sağladı.

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞININ SEKTÖRLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI NELERDİR?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan yönetmelik değişikliğiyle “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine geçiş, aşamalı olarak zorunlu hale getiriliyor. Bu kapsamda gelecek yıldan itibaren bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük yapıların kullandığı enerjinin en az yüzde beşini yenilenebilir kaynaklardan karşılaması zorunlu olacak.

Önümüzdeki günlerde yayımlanması planlanan yönetmelik değişikliği ile “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine geçiş aşamalı olarak yapılacak. Buna göre 1 Ocak 2023’ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı en az “B” olacak şekilde inşa edilecek. Ayrıca bu binaların, kullandığı enerjinin en az yüzde beşini güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılaması zorunlu olacak.

KISACA FUAR DESTEKLEYEN RESMİ KURUM VE KURULUŞLARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, Dernekler, Birlikler, THY ve 60’tan fazla yayın ve kuruluşun desteklediği fuar, Türkiye’nin bu sektördeki öteden beri var olan yasalar, yeni yasalaşan ve yasalaşacak olan konular çerçevesinde son teknolojilerin vitrini olması sebebiyle çağdaş bir hizmet sunuyor.

Katılımcılarımız gerek stant açma gerekse konstrüksiyon maliyetleri ile ilgili olarak Ticaret Bakanlığı ya da KOSGEB’den destek alabiliyor.

SOLAREX İSTANBUL”, PLANLANAN SEMİNER VE KONFERANSLARDAN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

Fuar, sempozyumlar ve firma konferanslarının yanı sıra ziyaretçilerin de katılım göstereceği şekilde planlanan çok sayıda farklı etkinlikten oluşmaktadır. Özellikle finansman, yatırım ve üretim konularında seminerler gerçekleştirilen fuarda, sektörün öncü uluslararası kuruluşları da verdikleri seminerler ile sektörü aydınlatmaktadır.

MÜSİAD ve Solarex İstanbul işbirliği çerçevesinde; 11.000’i aşan üyesi, temsil ettiği 60.000’e yakın işletmeye, yurtiçinde 88 irtibat noktasına, yurtdışında 74 farklı ülkede 169 ağı olan MÜSİAD ENERJİ KONSEYİ eşliğinde değerli sanayicilerimizi Solarex İstanbul’a davet eden MÜSİAD, fuarla eş zamanlı gerçekleştireceği konferanslarla yatırımcılara ışık tutacak.

SON OLARAK, KATILIMCI VE ZİYARETÇİLERİNİZE KONAKLAMA VE ULAŞIM KONULARINDA DA NE GİBİ DESTEKLER SAĞLIYORSUNUZ?

Şehir dışı ya da yurtdışından katılımcı ya da ziyaretçi olarak gelecek misafirlerimizin ulaşım ve konaklamasına da destek veriyoruz. Voli Fuar Hizmetleri olarak yaptığımız anlaşmalarla fuar haftasında katılımcı ve ziyaretçilerimize THY’de yurtdışı uçuşlarında %15’e varan, WOW Istanbul Hotels & Conventions Center’da %30’a varan indirimden yararlanmalarını sağlıyoruz. Sabah- akşam saatlerinde fuar alanı ile otel arasında ring seferler ile de ulaşımlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250
  300x250r