DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21787210,50%
İstanbul
28°

AÇIK

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Şevket Sabancı Vizyonuyla 18 Farklı Sektörde Gençlerin Yanında Olmayı Hedefliyor!
453 okunma

Şevket Sabancı Vizyonuyla 18 Farklı Sektörde Gençlerin Yanında Olmayı Hedefliyor!

ABONE OL
22/12/2022 12:37
Şevket Sabancı Vizyonuyla 18 Farklı Sektörde Gençlerin Yanında Olmayı Hedefliyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın Kurumsal Destekçileri arasında 18 farklı sektörde faaliyet gösteren, Türkiye’nin önde gelen 41 şirketi yer alıyor. Bu yıl 10 yeni kurumun daha katıldığı ekosistemde yer alan kurumlar genç istihdamında fırsat eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık misyonu etrafında bir araya geliyor.

Merhum Şevket Sabancı ve ailesi tarafından 2000 yılında kurulan Türkiye’nin lider yatırım şirketlerinden Esas Holding, sosyal fayda odaklı birimi Esas Sosyal ile 2015 yılından bu yana gençlik ve istihdam alanında sürdürülebilir ve ölçülebilir etki yaratıyor. Esas Sosyal’in, şimdiye kadar 600 gencin faydalandığı ve 30 bini aşkın başvuru alan programları, üniversite isminin yeterince bilinmemesi nedeniyle istihdama geçişte fırsat eşitliğine ihtiyaç duyan gençlerin güçlendirilmesine odaklanıyor.

“Esas Sosyal Fırsat Eşitliği Sağlar” mottosuyla sosyal yatırım modelleri hayata geçiren Esas Sosyal, Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat, Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım ve Mezunlar Programları etrafında 3 bin kişilik geniş bir ekosistemi harekete geçiriyor. Esas Sosyal’in özgün bir özel sektör ve sivil toplum iş birliği modeli olarak 2019 yılında başlattığı Kurumsal Destek Programı ile ekosisteme katılan kurumlar, ‘çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık’ misyonu etrafında el ele veriyor. Gençlere fırsatlar verildiğinde ortaya çıkan etkiyi kanıtlayan bu destek programı ile genç istihdamında fırsat eşitliği konusunda farkındalık yaratılması da hedefleniyor. 

Şimdiye kadar 250 gence sivil toplum kuruluşlarında (STK) ilk iş deneyimi kazandıran Esas Sosyal’in ilk sosyal yatırım programı Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat, 2016 yılından bu yana devam ediyor. Eylül ayında 50 yeni katılımcının daha işbaşı yaptığı Program kapsamında yeni mezun gençler, özel sektörde de karşılığı olan pozisyonlarda 12 ay boyunca tam zamanlı olarak istihdam ediliyor. Katılımcıların İlk Fırsat Akademisi kapsamında 250 saatlik eğitim ve gelişim imkânlarından yararlandıkları Programı tamamlayan gençlerin %100’ü 6 ay içinde yeni işlerine geçiş yapıyor. 

Eylül’de başlayan 2022 Programına, Esas Holding’in yanında 33 kurum destek veriyor ve toplam 22 STK bu modelle destekleniyor. Ekosisteme bu yıl Arçelik, DESA, Figopara, FLO, Ford Otosan, Insider, İş Portföy, Penti, TFI TAB Gıda Yatırımları ve VISIOTT gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren 10 yeni kurum katıldı.

2019 yılından beri sürdürülebilir bir şekilde programa destek veren kurumlar arasında ise Agito Yazılım, Arzum, Bee’o Propolis, BLG Trusted Advisors SA, DenizBank, Dimes, Doğan Holding, ELİG Gürkaynak Avukatlık Bürosu, Esas Gayrimenkul, Fiba Holding, Getir, İnfina Yazılım, Kibar Holding, Korozo, LC Waikiki, Nobel İlaç, Pegasus Hava Yolları, QNB Finansbank, SANKO Holding, Tahincioğlu Gayrimenkul, Turcas Petrol, ÜNLÜ & Co ve Yataş olmak üzere 23 kurum yer alıyor.

Esas Sosyal programlarının etkisi, harekete geçirdiği ekosistemdeki kişi ve kurumların gençlere inançları ve destekleri sayesinde katlanıyor. Kurumsal Destekçiler, gençlerin STK’lardaki maaşlarını Esas Holding ile birlikte karşılarken; yöneticileriyle mentorluk, prova mülakatlar ve çeşitli etkinliklere destek olarak programlarda yer alan katılımcıların kişisel ağlarını ve vizyonlarını geliştirmelerine de katkı sağlıyor. Program katılımcılarının, destekçilerin İnsan Kaynağı havuzlarına katılmasıyla kurumların çeşitlilik ve kapsayıcılık hedeflerine katkı sağlanması ve kurum içi gönüllülüğü pekiştiren faaliyetler ile karşılıklı geliştirilen fayda modeli besleniyor. Böylece Esas Sosyal katılımcılarına destek veren, sayıları 400’ü aşan gönüllü profesyoneller ile kolektif etkinin gücü katlanarak artıyor. 

Gençlere sağlanan artı değerin yanında, 7 yıldır yürütülen bu Programla sayıları 40’a ulaşan Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarına da nitelikli iş gücü ve kaynak desteği sağlanıyor. Ayrıca, Esas Sosyal Programları; 5 farklı Sürdürülebilir Kalkınma Amacını (SKA) benimsiyor. Kurumsal destekçilerin yatırımlarının etkisini artıran iş birlikleri başta olmak üzere Esas Sosyal ile aynı vizyonu benimseyen, ekosistemin her ferdinin desteği SKA’lar arasında yer alan 17 Amaçlar İçin Ortaklıklara katkıda bulunuyor. 

Esas Sosyal’in programlarının ve farkındalığı artıran iş birliklerinin şimdiye kadar sürdürülebilir sosyal yatırım, çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve liderlik iletişimi alanlarında ulusal ve uluslararası alanda 4 ödül ile taçlandırılması ve birçok kurum tarafından örnek olarak uygulamaya gösterilmesi de yaratılan en büyük etkiyi ortaya koyuyor. 

Toplumsal sorunların çözülebilmesi için birlikte hareket etmenin önemini vurgulayan Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı; “Öncelikle gençleri fırsat eşitliği ile buluşturmak, çeşitlilik ve kapsayıcılık anlayışımızı desteklemek için yanımızda olan tüm kurumsal destekçilerimize ve ekosistem paydaşlarımıza teşekkür ederim. Her zaman üstünde durduğum gibi toplumsal fayda yaratmak için güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Çalışmalarımızı sürdürürken ölçülebilir ve sosyal etkisi yüksek programlara imza atmayı önemsiyoruz. Odaklandığımız “Gençlik ve İstihdam” alanında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla fikir lideri olarak konumlanıyoruz. Bazı kurumlar fırsat eşitliği yaratma konusunda bize danışıyorlar. Biz de onlara tecrübelerimizden bahsediyoruz. Genç istihdamı konusunda elini taşın altına koyan her kişi ve kurum bizim için çok kıymetli.

Her yıl büyüyerek ve daha fazla sosyal fayda sağlayarak ilerlediğimiz bu yolda, ekosistemimiz ile çok farklı kanallarda iş birlikleri yapıyoruz. Destekçilerimiz programlarımızı desteklerken, fikir lideri olduğumuz alanda da kuvvetli etkiler yaratmış oluyorlar. Esas Sosyal bünyesinde hayata geçirdiğimiz “Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat”, “Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım” ve Mezunlar Programları arasında sinerji oluşturmayı önemsiyoruz. Bu yaklaşımla, Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programımızın kurumsal destekçilerinin bursiyerleri Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım katılımcısı olarak ailemize dâhil oluyor. Böylece fırsat eşitliği yaratma yolculuğumuzda kurum ve kişileri bir araya getirdiğimiz ekosistemimiz birbirini besleyerek büyüyor ve gelişiyor. Aramıza bu yıl katılan kurumsal destekçilerimize tekrar “Hoş geldiniz” diyor, toplumsal fayda yaratma bilincinin dalga dalga topluma yayılmasını diliyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r