DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22015823,67%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

127 okunma

“SANAYİDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM” MÜSİAD TÜİT ZİRVESİNDE ELE ALINDI

ABONE OL
06/11/2022 00:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Türkiye İstişare Toplantısı (TÜİT) programı “Sanayide Dijital Dönüşüm” temasıyla Kocaeli Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirildi. MÜSİAD Gebze Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede, Dr. Çetin Ali Dönmez, MÜSİAD Gebze Şube Başkanı Serkan Beyaz ve Türkiye’nin dört bir yanından MÜSİAD üyeleri katıldı.

MÜSİAD Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Komisyonu koordinasyonunda gerçekleştirilen programda değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, dönüşen dünyada dijitalleşmenin giderek önem kazandığını ifade etti. İklim değişikliği ve dijitalleşme gibi konuların sürdürülebilir sanayi politikalarını tetiklediğini söyleyen Başkan Asmalı, iş dünyasının çalışmalarını bu kapsamda revize etmesinin gelecek dönemde olumlu sonuçlar ortaya koyacağını vurguladı.

“İnovatif fikirler cesaretle başarıya ulaşır”

MÜSİAD’ın kuruluşundan bu yana güçlü Türkiye idealiyle yoluna devam ettiğini ifade eden MÜSİAD Genel Başkanı, yerli ve milli projelere desteğin devam edeceğini ifade etti. Başkan Asmalı son 20 yılda teknoloji alanında hayata geçirilen projelere değinirken, inovatif fikirlerin cesaretle başarıya ulaştığının altını çizdi.

Başkan Asmalı konuşmasına şöyle devam etti:

“Geçmişte hayal edenler, hayallerini cesaretleriyle gerçeğe dönüştürmeyi başardılar. Aynı zamanda heyecanla attıkları adımları, imkân sağlandığında nasıl göklere taşıyacaklarını da gösterdiler. Bugün, dünya Türk İHA’larının başarısını konuşuyor. Bugün, Türkiye’nin otomobili dünya fuarlarında ilgi odağı oluyor. Türkiye’nin çok daha rekabetçi bir konuma ulaşabilmesi; üretim ve sanayi odaklı her sektörün, bu alanlarda ürün ve iş modeli geliştirebilmesiyle doğru orantılı. Hızla değişen ve gelişen dünyada artık daha çok çalışmalı, yerli ve milli sanayimizi yeniliklere süratle adapte olacak şekilde güncellemeliyiz. Eğitim alanındaki revizyonlarla bu güncellemeyi sürdürülebilir bir zemin üzerinde inşa etmemiz mümkün.”

“Türkiye’nin potansiyeline güveniyoruz”

MÜSİAD’ın Yatırım Yılı projeksiyonu kapsamında hayata geçirilecek adımlara da değinen MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, ilk etapta gerçekleştirilecek 25 milyar TL’lik yatırım ile 25 bin yeni istihdam oluşturulacağını belirtti.

Başkan Asmalı, şu ifadeleri kullandı:

“Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz MÜSİAD Vizyoner’21 Zirvemizde İklim Manifestomuzu açıklayarak sanayide yeşil dönüşümün yol haritasını aktardık. Ocak ayında Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi’ni başlattık. Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz dedik. Yatırım Yılı ilanımız da bu inancın göstergesi. Sadece bir buçuk aylık dönemde hayata geçirilen 20 milyar TL’lik yatırım söz konusu. MÜSİAD üyelerimizle birlikte ilk etapta 25 milyar TL’lik yatırım hedefliyoruz. Bu yatırımlar tamamlandığında 25 bin yeni istihdam oluşturacak.”

TÜİT Zirvesinde, Dijital Dönüşüm, Yeşil Mutabakat, Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 panel oturumları düzenlendi

MÜSİAD TÜİT Zirvesi kapsamında düzenlenen panel oturumlarda “Dijital Dönüşüm ve Yeşil Mutabakat” panel oturumu Albayrak Holding CTO’su Erdal Nalbant’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturumda MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Altuğ Karataş, ASAŞ Alüminyum Enerji Otomasyon Müdürü Hasan Basri Taşkın ve ROBO CEO’su Haluk Özcan düşüncelerini paylaştı.

MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkanı İsmail Somalı moderatörlüğünde düzenlenen “Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0” panel oturumunda MITSUBISHI Elektrik Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Can Bizel, Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Sina Kuseyri ve MCS Otomasyon Yönetim Kurulu Başkanı Adem Kayar değerlendirmelerde bulundu.

MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Koşar moderatörlüğünde düzenlenen “Endüstri 4.0 Uygulayıcısı Şirketler Oturumu”nda ise AkPlas Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Böyet, Kalkancı Pres Döküm Genel Müdür Yardımcısı Ali Davut ve SMS Tork Genel Müdür Yardımcısı Ömer Kaya çalışmalarını aktardı.

TÜİT programı kapsamında düzenlenen “Startalks” bölümünde “AugeLab Görüntü İşleme” ve “Niocycle” platformları incelendi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r