DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2167439-0,10%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nda Başvuru Rekoru Kırıldı
495 okunma

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nda Başvuru Rekoru Kırıldı

ABONE OL
12/02/2023 14:56
Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nda Başvuru Rekoru Kırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 14. Sezon başvuruları sona erdi. Programa bu yıl Türkiye’nin 80 ilinden 4.034 başvuru alınarak rekor kırıldı. Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Vakıf olarak öncelikli hedefimiz, sosyal değişimi ve fark yaratan hikayeleri ülkemizin geneline yaymak. Fark Yaratanlar programına Türkiye’nin neredeyse tüm şehirlerinden rekor sayıda başvuru almak, bu yolda başarıya ulaştığımızı gösteriyor.” dedi.

Sabancı Vakfı’nın 2009 yılından bu yana, Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunan bireylerin ve kurumların yaptıkları çalışmalarla yarattıkları olağanüstü etkileri görünür kılmak ve topluma ilham vermek amacıyla yürüttüğü “Fark Yaratanlar” programının 14. Sezon başvuruları tamamlandı. Programa bu yıl 1-30 Kasım 2022 tarihleri arasında Türkiye’nin 80 ilinden toplam 4.034 başvuru alındı ve böylece bugüne kadar alınan en yüksek başvuru rakamına ulaşıldı.

Eğitim, sağlık, toplumsal adalet, yurttaş katılımı, ekonomik gelişme ve çevre olmak üzere toplam 6 kategoride başvuru alan programda, bu sezon en yüksek başvuru 1.937 ile eğitim kategorisinden alındı. Eğitim kategorisini sırasıyla 749 başvuru ile çevre, 505 başvuru ile sağlık, 393 başvuru ile ekonomik gelişme, 241 başvuru ile yurttaş katılımı ve 209 başvuru ile toplumsal adalet kategorileri izledi. Bu yıl büyük bir ilgi gören programa, en çok başvuru İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli ve Sivas’tan gelirken Türkiye’nin 80 ilinden başvurular alındı.

Fark Yaratanlar Programı’na başvuru rekorunun kırılmasının toplumsal gelişim için önemine değinen Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Vakıf olarak öncelikli hedefimiz, sosyal değişimi ve fark yaratan hikayeleri ülkemizin geneline yaymak. Bu kapsamda da Fark Yaratanlar programımıza Türkiye’nin neredeyse tüm şehirlerinden rekor sayıda başvuru almak bu yolda başarıya ulaştığımızı gösteriyor. Fark Yaratanlar programı 13 yılda 44 şehirden toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler üreten 204 bireyi ve kurumu Türkiye’ye tanıttı. Bu yıl da, ‘şikâyet etmeyip harekete geçen’ kişilerin ve kurumların hikayelerini ülkemizle paylaşacağız. Toplumsal sorunların çözülmesinin mümkün olduğuna dair umudumuzu canlı tutan, programa başvuru yapan, toplumsal dönüşüme öncülük etmek için çalışan kişi ve kurumlara teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. 

14 yılda 81 ilden 14 bine yakın başvuru

Bugüne kadar 81 ilden 204 Fark Yaratan’ın ilham veren hikayelerini toplumla buluşturan program; 14. Sezon ile birlikte Türkiye’nin her ilinden toplamda 14.000’e yakın başvuru aldı. Sivil toplumun gelişimi için bireylerin ve kurumların desteklenmesini ve daha görünür olmasını hedefleyen Fark Yaratanlar programı, sosyal fayda sağlamasının yanı sıra bireyleri ve kurumları fark yaratmaları için de teşvik ediyor.

Toplumsal sorunların bireysel ve örgütlü çaba ve aktif vatandaşlık örneğiyle nasıl çözülebileceğine dair topluma ilham vermeyi hedefleyen programın yeni döneminde de adayların belirledikleri sorunlara getirdikleri çözümlerin somut değişim yaratması; yaratıcı, sürdürülebilir, yaygınlaştırılabilir, şeffaf ve güvenilir olması beklendi. Sürecin adil ve şeffaf olması adına Fark Yaratanlar bağımsız bir danışma kurulu eşliğinde yapılacak değerlendirmeler sonrasında belirlenecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r