DOLAR 32,2353 0.13%
EURO 34,8576 -0.02%
ALTIN 2.415,500,25
BITCOIN 2179492-2,59%
İstanbul
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Prof. Dr. Osman Can Ünver, Birleşmiş Milletler Göçmen İşçiler Komitesi üyeliğine seçildi
111 okunma

Prof. Dr. Osman Can Ünver, Birleşmiş Milletler Göçmen İşçiler Komitesi üyeliğine seçildi

ABONE OL
09/07/2023 11:04
Prof. Dr. Osman Can Ünver, Birleşmiş Milletler Göçmen İşçiler Komitesi üyeliğine seçildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstinye Üniversitesi (İSÜ) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Can Ünver, Birleşmiş Milletler Tüm Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunması Komitesi üyeliğine seçildi. Üçüncü kez komite üyeliğine seçilen Ünver, göçmen işçilerin ve aile fertlerinin yaşam koşullarını iyileştirmek, insan haklarını korumak ve adil bir göç politikası oluşturmak için Türkiye adına çalışmalara katılacak.

Birleşmiş Milletler (BM) Tüm Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunması Komitesi’nin 2024-2027 döneminde görev yapacak üyelerinin belirlendiği seçimlerde İstinye Üniversitesi (İSÜ) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Can Ünver, yeniden komite üyeliğine seçildi. Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve 2024-2027 dönemi için komite üyelerinin belirlendiği seçimler konusunda Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Ünver’in Sözleşmeye Taraf Ülkelerin 11. Toplantısı seçimlerinde Türkiye adayı olduğu ve üçüncü kez komite üyeliğine seçildiği duyuruldu. Daha önce 2016-2019 ve 2020-2023 dönemlerinde komite üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Ünver, 2018-2019’da Komite Başkan Yardımcılığı ve 2019-2022’de Komite Başkanlığı görevlerini üstlendi.  

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında diasporada yüksek sayıda göçmen işçisi olan ve aynı zamanda çok sayıda yabancı işgücüne ev sahipliği yapan Türkiye’nin, göçmenlerin ve mültecilerin sorunlarına kalıcı çözümler bulunması yönünde çaba harcamakta olduğu ve Türkiye’nin, 2018 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen ve içeriğinde göçmen işçilere ilişkin atıfların da bulunduğu Küresel Göç Mutabakatının müzakerelerinde aktif rol oynayarak, önemli katkı sağladığı da vurgulandı.

Türkiye adil bir göç politikası oluşturmak için çaba sarf ediyor

Türkiye’nin BM nezdinde büyük önem verdiği konular arasında, Tüm Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunması Komitesi’nin çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülmesi ve uluslararası sözleşmenin adil ve eksiksiz bir şekilde uygulanması yer alıyor. Türkiye, göçmen işçilerin ve aile fertlerinin haklarının korunması konusunda duyarlı bir yaklaşım benimsiyor ve bu alandaki uluslararası normların takipçisi olmayı hedefliyor. Söz konusu komiteyle iş birliği yaparak, göçmen işçilerin ve aile fertlerinin yaşam koşullarını iyileştirmek, insan haklarını korumak ve adil bir göç politikası oluşturmak için çaba sarf ediyor. 2018 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen ve göçmen işçilere ilişkin atıflar içeren Küresel Göç Mutabakatı’nın müzakerelerinde aktif bir rol oynayarak önemli katkılar sağlayan Türkiye, Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkelerin Tüm Göçmen İşçiler ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunması Uluslararası Sözleşmesi’ne taraf olmasına büyük önem veriyor.

İstinye Üniversitesi hakkında:

İstinye Üniversitesi, “Liv Hospital”, “Medical Park” ve “VM Medical Park” olmak üzere üç ayrı hastane markasını tek çatı altında buluşturan ve sağlık sektöründe 25 yılı aşan bilgi, birikim ve yatırımları olan MLP CARE Grubu’nun desteğiyle 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kuruldu. Odak noktasında yapay zekâ ve dijitalleşmenin yer aldığı üniversite, güçlü akademik kadrosuyla, eğitim ve araştırma performansıyla ve her alandaki AR-GE çalışmalarıyla çağımızın bilgisinin üretilmesine katkıda bulunuyor. Öğrencilerini bilimin gücüne güvenen, eleştirel düşünebilen, insani ve etik değerlere sahip bireyler olarak yetiştiren İstinye Üniversitesi, sadece teorik bilgiyi odağına almıyor öğrencilerini bilgilerini pratikte de kullanabilecekleri uygulama alanlarına yönlendiriyor. Bünyesinde dokuz fakülte ve iki meslek yüksekokulu yanında lisansüstü eğitim enstitüsü bulunduran üniversite; edebiyattan sanata, sağlıktan mühendisliğe kadar birçok farklı alanda yetkin bireyler yetiştiriyor. Üniversite eğitim, araştırma, yenilik ve teknoloji geliştirmede mükemmeliyeti hedefleyerek dünyanın öncü üniversitelerinden biri olmayı amaçlıyor. İstinye Üniversite’nin ana hedeflerinden bir tanesi ise yerel ve evrensel sorunlara çözümler geliştirerek toplumun gelişimine katkıda bulunmak. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r