DOLAR 32,8349 0.19%
EURO 35,2385 0.4%
ALTIN 2.447,45-0,42
BITCOIN 21917330,44%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

kurbanumraniye
91 okunma

ÖZBEKİSTAN BAŞBAKANI’NDAN İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASINA DESTEK SÖZÜ

ABONE OL
04/06/2022 05:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Görüşmede GEBKİM’in imzaladığı iş birliği anlaşması ve gelecek projeler istişare edildi.

Kocaeli-Gebze V Kimya İhtisas OSB (GEBKİM) Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı ve Yönetim Kurulu Üyesi Cem Yelten, 17-18 Ağustos 2021 tarihleri arasında Özbekistan’ın en büyük kimya şirketlerinden Uzkimyosanoat tesislerine iade ziyareti düzenledi. 24 Temmuz 2021 tarihinde GEBKİM’i inceleyen Uzkimyosanoat ve RF Tataristan Cumhuriyeti Ticaret Ofisi temsilcileri GEBKİM’i rol model alacak kimya organize sanayi bölgelerinin Tataristan ve Özbekistan’da kurulması için ön görüşme gerçekleştirmişlerdi.

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Ziyaretin ilk gününde Özbekistan Uzkimyosanoat tesislerini ziyaret eden GEBKİM temsilcileri burada bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya, RF Tataristan Cumhuriyeti Ticaret Ofisi Başkanı Ramil Mavlyutov, Uzkimyosanoatın Yönetim Kurulu Başkanı Jubarek Mirzamahmudov, Dian Grup Yönetim Kurulu Başkanı Azamat Sultanmuratov, Çinli kimya şirketi CC7 temsilcileri, Navoi Valisi Abdurazakovic Khasanov ve GEBKİM’i temsilen GEBKİM YKB’si V. İbrahim Aracı ile GEBKİM YKÜ Cem Yelten katıldı. Toplantıda, GEBKİM, Uzkimyosanoat ve RF Tataristan Cumhuriyeti Ticaret Ofisi arasında kimya organize sanayi bölgelerinin yapımı ve yönetimi konusunda iş birliği niyet protokolü imzalandı.

ÖZBEKİSTAN BAŞBAKANI’NDAN İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASINA DESTEK

Programın ikinci gününde GEBKİM heyeti başkent Taşkent’e geçerek Özbekistan Başbakanı Abdullah Aripov tarafından kabul edildi. Başbakan Aripov, Özbekistan Hükümeti’nin yapılan iş birliği anlaşmasına destek verdiğini ifade ederek, GEBKİM ile yapılabilecek başka projelerin olabileceğini vurguladı. Görüşmenin ardından Mendeleyev Kimya Teknolojileri Üniversitesi Taşkent Enstitüsü’nü ziyaret eden GEBKİM temsilcileri, ayrıca üniversite rektörü olan Jubarek Mirzamahmudov ile kökeni 1880’e dayanan enstitünün olanaklarını inceledi.

“GEBKİM KİMYA OSB’LERE ROL MODEL OLACAK”

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM’in rol model alınacağını belirten Vefa İbrahim Aracı, “GEBKİM’de kurduğumuz ekosistem, kimya üreticilerini tek bir çatı altında toplayarak lojistik sorununu ortadan kaldırıyor. Firmalar arasında sağlanan veri ve mal akışı daha verimli çalışmamıza olanak sağlıyor. Uzkimyosanoat ve Tataristan Ticaret Ofisi temsilcilerinin GEBKİM ziyaretinde gündeme gelen GEBKİM’in kimya OSB’lere rol model olması konusu imzaladığımız iş birliği niyet protokolüyle gerçeğe dönüşecek” ifadelerini kullandı.  

GEBKİM Hakkında

Sanayileşmenin” kent-insan-çevre” bağlamında uyumunun sağlanması gerektiği ilkesi ve “yaşanabilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma” felsefesi esas alınarak sanayileşmenin düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılandırılması amacıyla, Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurma girişimi başlatılmıştır.

Bu bağlamda kimya sanayicilerinin oluşturduğu KOSDER (Kimya İşverenleri Organize Sanayi Bölgeleri Derneği) 1998 tarihinde tüzel kişilik kazanarak, Kocaeli – Gebze bölgesinde bir OSB kurabilmek için faaliyete geçmiştir.

Yapılan çalışmalarda, İstanbul ve Kocaeli – Gebze ‘de halen üretime devam eden, büyümek isteyen ve dağınık bir halde bulunan kimya sanayi tesislerinin bir İhtisas OSB çatısı altıda birleştirilmesinin gerektiği görülmüştür. Kentin içinde veya yakınında kalan işletmeler, düzensiz kentleşmeye sebep olmakta, bunun sonucu olarak da kentin alt yapı kapasitesi zorlanmaktadır. Bu durumu engelleyebilmek amacıyla altyapısı mükemmel, çevreye saygılı, yatırıma elverişli bir alanda OSB kurulması hedeflenmiştir.

Araştırmalar neticesinde, Kocaeli İli Gebze İlçesi Kocabayır Tepe Mevkiinde TEM yoluna yaklaşık 3 km, limana ise 4 km uzaklıkta yer tespiti yapılan GEBKİM – Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi “Kuruluş Protokolünün” 08.12.2000 tarihinde onaylanmasıyla tüzel kişilik özelliğini kazanmıştır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r