DOLAR 32,8534 0.24%
EURO 35,2592 0.46%
ALTIN 2.448,72-0,36
BITCOIN 21869580,36%
İstanbul
28°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
118 okunma

MÜSİAD Kripto Varlıklara İlişkin Hukuki Düzenleme Raporu

ABONE OL
12/03/2022 13:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan Kripto Para Yasa Tasarısı hakkında Dijital Dönüşüm Sektör Kurulumuz tarafından ayrıntılı bir çalışma gerçekleştirilmiş ve yasa tasarısında yer alması gereken hususlar rapor haline getirilmiştir. Dijital Dönüşüm Sektör Kurulu Blokzincir ve Metaverse Çalışma Grubu tarafından kripto varlıklara ilişkin yapılacak olan kanuni düzenlemede yer alması gereken hususlar hakkında ayrıntılı bir rapor hazırlanmıştır. Çalışma grubumuzun raporunda; hukuki düzenlemede yer alması elzem olan tüm hususlar yerel ve uluslararası boyutuyla ele alınmış; kripto varlıklara ilişkin mevcut yönetmeliğin uygulamadaki karşılığı, halihazırda taslak kanun metni, 28 başlık altında kripto varlıkların devlet düzenine ve ekonomisine katkısının sağlanması ile yatırımcının korunması amacıyla taslak metne ilişkin öneriler ve kanunda yer alması gereken teknik ayrıntılar, kolay ve denetimi mümkün vergisel düzenleme, ödeme sistemleri mevzuatı, SPK, Bankacılık Kanunu, MASAK yönetmeliği ve diğer kanunlarla ilintili kısımların değerlendirilmesine yer verilmiştir.

Raporda özel cüzdanlar, yurt dışı borsaları ve vergilendirme konularına da kamu kurumları ve yatırımcılar için yapıcı ve pratik çözüm önerileri sunulmuştur.

Yurt dışından lisans almış kripto varlık alım satım platformları için kanun tasarısında bir esneklik getirilmesi gerektiği, uluslararası geçerliliği, lisans ve denetimi olan ülkelerden lisans almış kripto varlık alım satım platformları için ayrı bir düzenleme yapılması veya bu yasa kapsamına alınması gerektiği ifade edilmiştir.

 

Kripto varlığın borsada ve bankada tutulabilmesinin yanında özel cüzdanda da tutulmasının yasal zemine oturtulmasının elzem olduğu, ‘’bu benim kişisel cüzdanımdır’’ beyanının e-devletten yapılmasının özel cüzdanlara hukuki statü kazandırılması açısından önem arz ettiği belirtilmiştir.

Birincil ve ikincil düzenlemeler ayrımına gidilmiş ve ilk düzenlemenin ana amacı borsaların düzenlenmesi olsa da; vergilendirmenin, alım esnasında %1, kripto varlığın itibari paraya çevrilmesi esnasında %1 ve toplamda %2 vergi alınmasının uygun olacağı, ilk alım ve itibari paraya çevirme dışındaki kar oranlarının vergilendirmesinin kripto varlığın ruhuna ve varlık amacına aykırı olacağı belirtilmiştir.

Çalışma Raporu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunulmuş ve Bakanlığımız tarafından da büyük bir ilgiyle karşılanmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 26.01.2022 tarihinde Kripto Para Yasa Tasarısı’na ilişkin alanında uzman Kamu ve Özel Sektör temsilcilerinin katıldığı Kripto Para Yasa Tasarısı hakkında istişare toplantısı gerçekleştirildi. Raporumuz aynı tarihte Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunulmuştur. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından organize edilen Dijital Dönüşüm Sektör Kurulu Başkanı Sayın Fahrettin Oylum’un da davet edildiği, SPK, TOBB, TBB, Tübisad, TÜSİAD ve birçok sektör temsilcisi ile kamu kurumunun katıldığı toplantıda MÜSİAD; Blokzincir ve Metaverse Çalışma Grubu Başkanı Mustafa El Aliwat ve çalışma grubu üyemiz Av. Büşra ALTUNAY tarafından temsil edilmiştir. Çalışma grubumuz tarafından yapılan çalışma, bugüne kadar hiç değinilmeyen başlıklara değinilmiş olması ve birçok probleme çözüm getirmiş olması sebebiyle Bakan Yardımcımız Murat ZAMAN memnuniyetini ifade etmiş ve toplantıya katılan temsilcilerimiz ile hukuki düzenleme sürecine ilişkin özel görüşme talep etmiştir. MÜSİAD olarak böyle bir çalışma içinde yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz.

MÜSİAD olarak Kripto Para Yasa Tasarısı üzerinde yapılan çalışmalarımızı, dijital çağın getirdiği yenilikler üzerindeki çalışmalarımız takip etmektedir. Sanayi Devrimi’ni kaçırmış bir millet olarak, dijital çağı ülkemizin yakalaması için her türlü önlemi alacak ve bu bilinçle hız kesmeden inisiyatif almaya devam edeceğimizi bilginize sunarız.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r