DOLAR 32,1912 0.09%
EURO 34,8651 -0.34%
ALTIN 2.461,42-1,65
BITCOIN 22415860,36%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

94 okunma

MUHASEBE VE FİNANS, 10 YIL İÇİNDE KURUMLAR İÇİN KİLİT MESLEK OLACAK”

ABONE OL
17/09/2022 09:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ACCA Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz, Eduplus tarafından düzenlenen 12. Finans Zirvesi’nde “Finansın Geleceği ve Z Kuşağı”nı değerlendirdi. Filiz Demiröz yaptığı konuşmada, “Gelecek 10 yılda Muhasebe ve Finans Mesleği güçlenerek 2020’li yıllarda muhasebe ve finans alanını yeniden şekillendirecek. Hem bu sektörde çalışan hem de bu sektöre adım atacak Z Kuşağı’na birçok fırsat sunacak 3 değişim ve fırsat dalgası tespit ettik” dedi.

Filiz Demiröz, konuşmasında şunları söyledi: “Dijitalleşme, küresel ekonomiyi dönüştürecek ve meslekteki işleri, gerçekleştirilen faaliyetleri, bunların nasıl teslim edileceğini, işin nerede ve kimler tarafından yapıldığını yeniden düzenleyip değiştirecek. Ayrıca, kurumların büyümesini desteklemek için muhasebe ve finans mesleğinde ihtiyaç duyulan mesleki yetenekler, iş yeri becerileri ve mesleki eğitim üzerinde önemli değişiklikler olacak. Diğer yandan, değişen iş ihtiyaçları ve iş operasyon modelleri karşısında kariyer yolları da değişecek,”

Bu değişikliklerin muhasebe ve finans mesleği için yeni fırsatları ve bu mesleği seçecek olan Z Kuşağına daha parlak kariyer olanakları sunacağını öngördüklerini de belirten Demiröz, “ACCA olarak, 2020’li yıllarda iş dünyasında yaşanan değişimin hem merkezinde olan hem de bu değişimin temsilcisi olan Z Kuşağı’nı daha yakından tanımak adına, Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) iş birliğiyle, küresel bir araştırma gerçekleştirdik” dedi. Demiröz araştırma bulgularına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Bu ankete dünyada 130’dan fazla ülkeden 9,000’den fazla 18-25 yaş arası Z Kuşağı üyesi katıldı. Katılımcılar; gelecek konusundaki endişelerini ve hayallerini, iş liderleri, muhasebe ve finans mesleği, kariyer hedefleri ve gelişim noktalarıyla teknolojinin iş dünyasına olan etkisi hakkında görüşlerini paylaştı. Z Kuşağı’nın genel bir fotoğrafını çeken bu araştırmada, Türkiye 647 Z Kuşağı üyesiyle küresel araştırmaya en çok katılım sağlayan 4. ülke oldu.”

ACCA Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz, ‘’Z Kuşağı için muhasebe ve finans mesleği, farklı mesleki yetkinliklerin geliştirilmesine izin verdiği ve uluslararası ölçekte uzun vadeli kariyer fırsatları sunduğu için oldukça cazip bir meslek. Ayrıca, Z Kuşağı temsilcilerinin globalde %47’si, Türkiye’de ise  %36’sı muhasebe ve finans mesleğinin çok geniş bir yelpazede farklı mesleki yetkinliklerin geliştirilmesine izin verdiğini düşünüyor. Konuya olan yatkınlık, muhasebe ve finans alanındaki global rollere geçiş fırsatları, muhasebe ve finans alanında atılacak kariyer adımını Z Kuşağı için cazip hale getiriyor’’ dedi. Filiz Demiröz, ACCA olarak Z Kuşağı ile çalışmaya başlayan veya başlamaya hazırlanan işverenler için de şu tavsiyelerde bulundu:

 • Dijital ustalıklarından yararlanın,
 • Kurum içi girişimcilik” kavramı hakkında düşünün,
 • İşe alımlarda sosyal medyadan yararlanın,
 • Özgün olun ve dinleyin,
 • Kişisel sağlık ve iyiliğe odaklanın,
 • Amacı ihtiyaçla eşleştirin,
 • İş birliği fırsatları yaratın,
 • Girdileri değil sonuçları ödüllendirin,
 • Sürekli geri bildirim sağlayın,
 • Öğrenme süreçlerini yeniden gözden geçirerek, kısa ve görsel bilgilerden yararlanın.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250
  300x250r