DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21667260,17%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Mudanya Belediyesi Depreme Dayanıklı Hastane Projesine Hayır Diyor
254 okunma

Mudanya Belediyesi Depreme Dayanıklı Hastane Projesine Hayır Diyor

ABONE OL
05/03/2023 21:55
Mudanya Belediyesi Depreme Dayanıklı Hastane Projesine Hayır Diyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Son Çarem Açlık Grevi” demişti. 15 gündür açlık grevi yapan doktor bir kez daha isyan etti… Mudanya’da hayata geçirmek istediği hastane projesi, Sağlık Bakanlığı’nın verdiği izin süresi dolmak üzere olduğu halde geciktirildiği için 15 gündür açlık grevi yapan Ortopedi ve Travmatoloji cerrahı Doktor Kayhan Turan: Bence Başkan yanlış bilgilendiriliyor. Bundan sonra Sn. Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanımızdan da yardım ve destek isteyeceğim.

“Depremde yıkılmayacak hastane, okul, ev, yani depreme dayanıklı kent inşa etmek, hepimizin en önemli sorumluluğudur”

Bursa Mudanya’ya yapacağı ortopedi ve travmatoloji hastanesi projesini belediyenin çeşitli gerekçeler göstererek geciktirdiği gerekçesiyle 15 gündür belediye binası önündeki parkta açlık grevi yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Kayhan Turan düzenlediği basın toplantısında, asılsız olduğunu iddia ettiği suçlama ve eleştirilere, kurduğu dev ekranda tüm belge ve fotoğrafları yayınlayarak cevap verdi.

Mudanya Belediye Başkanı’nın son açıklamasında kendisinden “doktor olduğunu söyleyen biri” diye söz etmesinin ardından, bir gün önce de zabıtaların açlık grevi yaptığı parktaki banka baskın yaparak kendisini “banka battaniye koyarak vatandaşın oturmasına engel olmakla” suçlayıp oradan uzaklaştırmaya çalışıldığını anlattı.

Çok sayıda vatandaşın da katıldığı toplantıda Dr. Kayhan Turan, Mudanya Belediye Başkanı’nın “yok” dediği veya yanlış bilgi verdiği, kendisi tarafından onaylanmış yapı izin belgesi, onaylanmış mimari proje, zemin etüd raporlarıyla sondaj çalışması ve hastanenin maket fotoğrafları ile diğer belgeleri de göstererek açıklamalarda bulundu.

Dr Kayhan Turan Mudanya Belediyesi Depreme Dayanıklı Hastane Projesine Hayır Diyor
Dr Kayhan Turan Mudanya Belediyesi Depreme Dayanıklı Hastane Projesine Hayır Diyor

Açlık grevi de yetmedi. Cumhurbaşkanı ve Kemal Kılıçdaroğlu’ndan destek isteyecek.

“Karşılaştığım engeller karşısında son çare olarak açlık grevine başlamıştım. Unutmayalım ki depremde yıkılmayacak hastane, okul, ev yani depreme dayanıklı kent inşa etmek, hepimizin en önemli sorumluluğudur. Konunun ciddiyetini anlamaktan uzak bir yöneticiyle karşı karşıya olduğumuz gerçeğini görmüş olduk. Ben de bundan sonra açlık grevine başlama nedenlerimle ilgili beklentilerimi, kendisinin mensubu olduğu partinin Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a iletmeye çalışarak, çözüm için yardım ve destek isteyeceğim” dedi.

Başkan’ın kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum, bence yanlış bilgilendiriliyor.

Siz başkanımızın yerinde olsaydınız hareket tarzınız ne olurdu?sorusunu yanıtlayan Dr. Kayhan Turan,  “Başkanın kötü niyetli olduğunu düşünmek istemiyorum. Bugün gelse, doktor olduğunu sanan adama -basın toplantısında benden böyle söz etmişti ki bunu bile söyleyebilir, önemli değil- bu soruna çözüm bulalım dese, ben masaya oturup konuşurum çünkü benim amacım birileriyle uğraşmak değil, benim amacım ve hayalim sadece ama sadece hastaneyi kurmak” diye cevap veren Dr.Turan “Mudanya’da devlet hastanesi var, böyle bir hastaneye gerek var mı?”sorusuna da

“Mudanya Devlet Hastanesi gayet güzel çalışmakta ama Başkan’a farkı bir türlü anlatamadım. Bizim kuracağımız hastane; dal hastanesi, uzmanlık hastanesi. Sadece Mudanya’ya Bursa’ya değil, Türkiye’ye hatta belki kıtalara hizmet edecek. Şimdiki kliniğimizde bile Amerika’dan, Rusya’dan, Türki Cumhuriyetlerden, Afrika’dan, Ukrayna’dan, birçok ülkeden gelen hastamız var. Devlet Hastanesi ile bizimki gibi dal hastanesi farkı anlaşılmayacak birşey değil sanırım. Üstelik bilim insanlarının Marmara Depremi uyarıları bu kadar ciddileşmişken bölgede özel olarak depreme dayanıklı yapılmış böyle bir dal hastanesinin varlığının önemi açık değil mi?” dedi.

Dr Kayhan Turan Mudanya Belediyesi Depreme Dayanıklı Hastane Projesine Hayır Diyor
Dr Kayhan Turan Mudanya Belediyesi Depreme Dayanıklı Hastane Projesine Hayır Diyor

Başkanın sağlık hizmetleri ile ne derdi var anlamıyoruz. Acil sağlık hizmetinde dakikalar önemlidir, belediyede evrak dolaştırmaya benzemez.

Dr. Kayhan Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir gazete haberini paylaşmak istiyorum. Bu haber üzerine yaptığımız araştırmada da öğrendik ki; Başkan Mudanya’ya 112 Acil İstasyonu kurulmasını bile engelliyormuş̧!Gerçekten de şu anda “Mudanya 3 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu” olarak belirlenen istasyon, Güzelyalı’da yer verilmediği için, Balat bölgesinden hizmet veriyormuş̧. “Mudanya 3 Nolu Acil Sağlık Hizmet İstasyonu”nun kurulmasını engelleyerek 1 ve 2 nolu 112 istasyonlarının yoğunluğu da arttırıyorsunuz. Dolayısıyla da ambulansın acil durumlarda hastaya ulaşma süresinin de uzamasına neden oluyorsunuz. 10 dakikalık bir gecikme dahi insanların hayatını kaybetmesine veya sakat kalmalarına neden olabilir. Bu iş Belediye’de evrak geciktirmeye benzemez. İnsan hayatına mal olur. Bu bir insanlık suçudur. Benim hastane proje sorunumdan da önce, bu sorunun yarın acilen çözülmesi gerekir. Mudanya halkının sağlığı için en kısa sürede “Mudanya 3 Nolu Acil Sağlık Hizmet İstasyonu” nun Güzelyalı’da kurulması için uygun yer verilmelidir. Başkanın sağlık hizmetleri ile ne alıp veremediği var bilemiyoruz ve bu tutumunu da anlayamıyoruz.

Dr Kayhan Turan Mudanya Belediyesi Depreme Dayanıklı Hastane Projesine Hayır Diyor
Dr Kayhan Turan Mudanya Belediyesi Depreme Dayanıklı Hastane Projesine Hayır Diyor

Başkanın yok dediği veya yanlış bilgilendi(rildi)ği bazı başlıklar ve belgeleri:

 • Projemiz için güya JEOLOJİK /JEOTEKNİK ETÜT RAPORU hazırlanmamışmış. Yanlış. Hem de yetkili iki ayrı merkezden gelen uzmanlar gerekli sondajlar ve teknik incelemeleri yaparak rapor verdiler. Ekranda alınan raporlardan birini görüyorsunuz.
 • Yapılacak hastane 11-12 kat olacakmış. Yanlış. Ben 8 kat diyorum. Proje onaylanmış haliyle ellerinde ve işte burada. Saymak çok kolay.
 • Başkan son açıklamasında hastane yerimizin eskiden zeytinlik olduğuna vurgu yaparak, amacının zeytinlikleri korumak olduğuna dair bir algı yaratmaya çalışıyor. Yanlış. Ekranda göreve geldiği 2014’den ve 2022’den çeşitli bölgelerin uydu görüntülerini gösteriyorum. Birçok yer villalarla dolmuş. Nedense, zeytinlikler hastane yapılacağı zaman aklına geliyor… Ayrıca aynı bölgeden bir gün zeytinlik diye söz ederken, başka gün “burası konut alanıdır, hastane olur mu?” diyor, Kendi onayladığı projelerde zeytinlik değil, konut alanı; hastane projesine gelince kesinlikle zeytinlik.
  Kaldı ki hastane yapacağımız bölge zaten 1/5000’lik planda Özel Sağlık Tesisi olarak ayrılmış. Yani buraya ister biz yapalım, ister başkası yapsın, sonuçta sadece hastane yapılabilir. Ne diyeceğimi bilemiyorum.
 • Kendi verdiği ruhsata muhalefet eden bir Başkan var karşımızda.

Başkanı olduğu dönemde Mudanya Belediyesinin verdiği ruhsatı görmezden geliyor. Bizim zeytinliğe, yanmış orman alanına ve imarsız alana bina dikeceğimizi söylüyor. Hepsi yanlış ama öyle olsaydı da itiraf etmiş olalım: Biz ne yaptıysak Sayın Başkanımla birlikte yaptık. Eğer bir suç varsa; verdiği inşaat ruhsatı da bu suçun (!) belgesidir.

 • Ama Başkanla anlaştığımız önemli bir nokta var:

YASALARA AYKIRI BİR ŞEY YAPILMAYACAK! Ben ZATEN yasadışı bir şey İS-TE-Mİ-YO-RUM.

Kendisinden yasadışı uygulamalar istediğim yalanına gelince:

Başkan 26.12.2022 tarihinde bizim, hazırlamakta oldukları 1/1000’lik planda eski haklarımızın korunması talebi ile dilekçe verdiğimizi, ama sonra fikir değiştirdiğimizi ve etap etap yapılmasını talep ettiğimizi söylüyor.  Talebimiz hep aynı, biz Sağlık Bakanlığı ön izin süremiz bitmeden önce, onayladığınız hastane projemizi yapmak istiyoruz. Bunun için yasal çerçevede her ne yetkiniz var ise onları kullanmanızı istiyoruz diyoruz. Tabii ki eski haklarımızın korunmasını da isteyeceğiz; işin çabuklaştırılması için planın etaplar halinde yapılmasını da. Bunda bir çelişki yok.

Hata yapmamak için hiçbir şey yapmamak!

Belediye başkanına “halkın en önemli taleplerinden birinin önünü açmak için yasal yetkilerinizi kullanmaktan imtina ediyorsunuz. Belki de hiç hata yapmamak için hiçbir şey yapmıyorsunuz. Bu nasıl bir hizmet anlayışıdır” diye seslenen Dr. Turan “Açlık grevine başladığımda, Mudanya Belediyesi’nin gerçekleri görüp, gereken girişimleri yapacağını umuyordum ama, ne yazık ki Başkan, bir yöneticiye yakışmayacak bir üslupla, bana hakaret ve aşağılamalarla dolu konuşmalar yaptı.
Sorduğum sorulara cevap vermek yerine ya çarpıtma ya da yanlış açıklamalarda bulundu. Yetmedi, üzerime zabıta ekipleri gönderdi. Hakkımda açtığı asılsız “Belediyeyi küçük düşürme, halkı kin ve düşmanlığa sevk etme” davası ise bir utanç belgesi olarak kalacak”
dedi.

Dünya çapında bir ortopedi hastanesi…

Dr. Kayhan Turan sözlerini “Biz bu hastane projesini gerçekleştirirsek Türkiye’ye, depreme dayanıklı yapılmış dünya çapında bir Ortopedi hastanesi kazandırmış olacağız. Ama biz bu hayalimizi gerçekleştiremezsek bile, bu mücadelemizin, bu tip zihniyetlere karşı ülkemizin depreme hazırlık çalışmalarının fitilini ateşleyeceğine inanıyoruz. Umudumuz hiç bitmeyecek. Hayallerimiz hep canlı kalacak diyerek bitirdi.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250
  300x250r