DOLAR 32,9208 0.27%
EURO 35,4022 0.67%
ALTIN 2.468,070,72
BITCOIN 1951526-7,08%
İstanbul
28°

AZ BULUTLU

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
167 okunma

MOSDER’de büyük buluşma

ABONE OL
05/06/2022 07:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dört nesildir orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Yıldız Ailesi’nin şirketlerinden biri olan Starwood’un destekleri ve Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı programına, Türkiye’nin farklı şehirlerinden MOSDER üyeleri katılım sağladı. NG Sapanca Hotel’de iki gün boyunca gerçekleşen buluşma kapsamında üyeler, sektördeki paydaşlarıyla bir araya gelerek fikir alışverişlerinde bulunma fırsatı yakaladılar.

Dr. Eyüp Vural’ın mobilya sektörünü analiz ettiği ekonomik görünüm başlıklı sunumu, Reklamcı Onur Yanık’ın içinde bulunduğumuz pandemi dönemini de kapsayan markalaşmaya dair değerlendirmelerinin yer aldığı “Yeni Dünyada Markalaşma” konulu içeriği ve MOSDER’in en yeni üyesi olan Vivense’nin Kurucusu Kemal Erol’un, markasının büyüme süreciyle ilgili yaptığı sunumu toplantı kapsamında izleyicilerden büyük ilgi gördü.

MOSDER Başkanı Mustafa Balcı: “Fuarcılıkta ve İhracatta MOSDER Üyeleri öne geçecek”

Üye toplantısının açılış konuşmasını yapan MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Türkiye mobilya sanayisi son 10 yıldır müthiş bir büyüme ivmesi yakaladı. Türk mobilyasının tasarım, kalite, hızlı üretim ve iş gücü ile birlikte jeopolitik gücünün de lojistik anlamda büyük bir avantaj sağlayarak ulaştığı bir başarı hikayesidir” diye belirtti. Başkan Mustafa Balcı, “Türkiye’de dış ticaret fazlası veren sektörlerin başında gelen mobilya sanayisinin dünya genelindeki yükselişi devam ediyor. 2021 yılı sonunda sektör 4,3 milyar dolarla kapatmayı hedefliyor” dedi.

 

Fuarların bu büyümeye katkısı çok büyük diye belirten MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Ocak 2022’de kıtaları kesiştiren İstanbul’da, Avrupa’nın en büyük mobilya fuarına imza atacağız. İki fuar merkezinde aynı anda düzenlenecek olan bu büyük buluşmada eş zamanlı olarak; 260 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek. İstanbul Mobilya Fuarı; ürün gruplarına göre ayrılmış 23 Salonda 3000’den fazla yerli ve yabancı markanın katılımı ile ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük fuarı olma konumuna erişecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmacılar arasında yer alan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç ise mobilya sektörünün parlak bir geleceği olduğuna değinerek “Dünya genelinde 6 basamak birden yükselerek dünya 8’incisi olduk. Bu rekorla beraber 2020’de de ihracatını düşürmeyen sektörler arasında yer aldık. Türk mobilyası imajıyla ilgili çok ciddi anlamda büyük pazarlarda büyüyoruz. ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere başta olmak üzere mobilyanın değerli görüldüğü ülkelerde büyüyoruz. Bu bizim en büyük kazanımımız oldu” diye ifade etti.

Volkan Yıldız – Starwood: “Hammadde konusunda müşterilerimizin yanındayız”

MOSDER üye buluşmasının ikinci gününde gerçekleşen toplantı kapsamındaki konuşmacılar arasında yer alan Starwood’dan Volkan Yıldız, katılımcıların mobilya sanayinde hammadde de yaşanan krize istinaden yönelttikleri sorulara, “Türkiye mobilya sektöründe iç piyasanın en önemli üreticilerinden biri olan markalarının her zaman müşterilerinin yanında olduğunu belirtti. Volkan Yıldız “Türkiye’de tek çatı altında en yüksek hacimde levha üretimi yapan şirket, 3 adet yonga levha üretim hattında günde 4 bin metreküp yonga levha, 2 adet MDF üretim hattında günde 2 bin metreküp MDF üretimini de gerçekleştiriyoruz” diye ifade etti. Özellikle 1,5 milimetre’den 8 milimetre’ye kadar ince MDF üretiminde uzmanlaştıklarını belirten Yıldız, İnegöl’de 290 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 520 bin metrekare’de üretim yaparak Türkiye geneline hammadde tedarik ettiklerini belirtti.

Tasarım Panelinde 2022 vizyonu masaya yatırıldı

Dr. Eyüp Vural’ın moderatörlüğünde gerçekleşen; “Mobilya Sektöründe Tasarımı Yönetmek” konu başlıklı panelin zenginleştirdiği buluşmada, Endüstriyel Tasarımcı ve İç Mimar Ece Yalım ile yine uzun yıllardır mobilya sektöründeki tasarımlarıyla bilinen Mehmet Altay trendler ve tasarımın mobilya sanayindeki önemine değindiler. Buna göre 2022’de, tasarımda özgünlüğün hakim olacağı, zıtlıkların buluşacağı birbirinden farklı modeller kullanıcıları bekliyor olacak.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r