DOLAR 32,2025 0%
EURO 35,0562 0.27%
ALTIN 2.462,260,05
BITCOIN 2233266-0,44%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

113 okunma

Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu yola çıktı

ABONE OL
25/09/2022 15:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (BSMMMO) 24.Olağan Genel Kurulu haziran ayında yapılacak. Seçimlerde yönetime aday olan Bursa Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu, düzenlediği basın toplantısı ile projelerini kamuoyu ile paylaştı.

Başkan Adayı Fatih Arslan yaptığı konuşmada, Bursa Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu’nun Osman Çetinkaya, Hayrettin Çakmak, Niyazi Pakyürek, Harun Akın, Osman Arıcı, Fikri Pala, Recai Ekmekçi, Cemil Tekin, Burhan Özen, Ebubekir Şimşek, Ali Nazım Tekelioğlu, Ali Çevdir, Asım Karaman ve pek çok değerli ve Bursa kamuoyunun da yakından tanıdığı isimlerin içinde yer aldığı 32 yıllık geçmişe sahip büyük ve kurumsal bir yapı olduğunu söyledi. Daha iyisini, daha güzelini yapacaklarına inandıkları için yola çıktıklarını kaydeden Arslan, “Eğer meslektaşlarımız da bize inanır ve güvenirse hem odamız hem de meslektaşlarımız için düşündüğümüz projelerimizi hayata geçirmekten büyük bir mutluluk ve onur duyacağız” dedi.

SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETECEK KARARLIKTAYIZ

Fatih Arslan, muhasebecilik mesleğinin temel ve kronik sorunlarını çözmek için çalışacaklarını ve gerekli desteği almak için lazım olan başta networke ve reçetelere sahip olduklarını vurgulayarak, “İş yaşamı, günden güne daha karmaşık ve daha zor bir hal alıyor. Dünyanın değişiminden ister istemez mesleğimiz de etkileniyor. Her geçen gün karmaşıklaşan işimizi kolaylaştıracak ve sadeleştirecek projelerimizi yetkili kurullarımız vasıtasıyla ilgili devlet kurumlarını ikna ederek hayata geçirmek istiyoruz. Bizim mesleğimizde temelde iki grup vardır. Birinci grup serbest çalışan muhasebeci ve mali müşavirlerdir. Müşavirlik kapsamında kendilerine ait bürolarda vergi mükellefi müşterilerinin ilgili kurum ve kuruluşlara olan yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri için hizmet verirler. Diğer bir grup ise bağımlı çalışanlar olarak tanımlanan şirketlerde çalışan profesyonellerdir. Her iki grubun da odamızdan beklentileri bulunmaktadır. Bu beklentileri dikkate alacak, çözüm üretecek ve kararlılıkla hayata geçirecek bir yönetime ihtiyacımız olduğu aşikardır. İşte bu yüzden biz adayız” diye konuştu.

TEKNOLOJİ BİZİM MESLEĞİMİZİ DE DEĞİŞTİRECEK

Dünyada her alanda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını, sanayi şehri olan Bursa’da fabrikaların birer birer endüstri 4.0 yatırımları yaptığına şahit olduklarını dile getiren Arslan, şunları kaydetti:

“Aynı şekilde gelişen teknolojinin bizim mesleğimizi de yakın zamanda değiştireceği aşikardır. Bugün bazı işletmelerde ön muhasebe işlemleri için robot yazılımlar kullanılmaya başlandığına şahit oluyoruz. Bu daha başlangıç. İşte odamızın geleceği doğru okuyup mesleğimizin dönüşümünü bugünden planlaması ve bir vizyon ortaya koyması son derece önemlidir. Facitlerden bilgisayarlara, defterlerden excel tablolarına yaşanan dönüşüm kuşkusuz devam edecek. Özellikle genç meslektaşlarımızı geleceğe hazırlamak odamızın temel görevlerinin başında yer almalıdır. İşte bu yüzden biz adayız. Nüfusumuzun yarısını temsil eden kadınların iş yaşamında da aynı oranda temsil edilmesi, eşit haklara ve eşit şartlara sahip olması için odamızın ivedilikle bir yol haritası ortaya koyması gerekmektedir. Kadın olmanın getirdiği fizyolojik ve biyolojik farklılıkların kariyerlerindeki gelişimi engelleyen şartların bertaraf edilmesi için çalışılması gerekiyor. İşte bu yüzden adayız. Mesleğimizin ve odamızın hem itibarını hem de maddi olanaklarını geliştirmek, haksız rekabeti önlemek, adaleti sağlamak ve mesleğimizi geleceğe hazırlamak için çok çalışmak gerekiyor. İşte bu yüzden adayız.”

ODANIZA VE MESLEĞİNİZE SAHİP ÇIKIN

Arslan, deneyimli, çalışkan, dürüst ve aynı ideal etrafında kenetlenmiş bir ekip ile yola çıktıklarını da sözlerine ekleyerek, “Elbette son sözü üyelerimiz söyleyecek. Sandıktan çıkacak her sonucun başımızın üstünde yeri vardır. Ancak bir şeylerin değişmesi için bir şeyin değişmesi gerekiyor ki o da yönetim anlayışıdır. Üyelerimiz haziran ayında aynı düzenin devam etmesine mi yoksa yeni bir şeyler yapmanın zamanı gelip gelmediğine karar verecekler. Genel Kurulumuzun 3 yılda bir yapıldığı göz önüne alınırsa, ülkemiz için, odamız için, mesleğimiz için ve insan için uzun bir süre olan bu zamanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Sizin aracılığınızla üyelerimize seslenmek istiyorum. Bu oda hepimizin. Lütfen genel kurul tarihinde odanıza ve mesleğinize sahip çıkın. Kararınız ne olursa olsun ama mutlaka odaya gelerek oyunuzu kullanın. Odamızı ve mesleğimizi geliştirmenin ilk adımı oda yönetimimizi seçmekle başlayacaktır. Gelişim, değişim ile başlayacak” ifadelerini kullandı.

Bursa Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu’nun yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Yönetim Kurulu:  Fatih Arslan, Adnan Türkyılmaz, Aziz Ok, Bünyamin Çolak, Cem Ağ, Cemil Gicvan, Melek Dönmez, Osman Yıldırım, Yasin Sözer

Denetleme Kurulu: Birnur Gürkirpik, Nurcan Işıldak, Soner Duman

Disiplin Kurulu: Ali Matışlı, Hamza Türk, İbrahim Kaya, Muhammed Aktürk, Nihal Altunkaya,

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r