DOLAR 32,7102 1.34%
EURO 34,9614 0.15%
ALTIN 2.448,892,43
BITCOIN 21898890,77%
İstanbul
24°

HAFİF YAĞMUR

20:43

AKŞAM'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Küresel stoksuz satış pazarının büyüklüğü 2031’de 1,6 trilyon doları aşacak
337 okunma

Küresel stoksuz satış pazarının büyüklüğü 2031’de 1,6 trilyon doları aşacak

ABONE OL
26/01/2023 20:02
Küresel stoksuz satış pazarının büyüklüğü 2031’de 1,6 trilyon doları aşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ürün siparişlerinin alıcıya doğrudan tedarikçi üzerinden ulaştığı e-ticaret modelini tanımlayan ve dropshipping olarak bilinen stoksuz satış, popülaritesini koruyor. Pazar büyüklüğünün 2031’e kadar 1,6 trilyon doları aşacağı düşünülürken, “dropshipping” kavramının Türkiye’deki arama hacimleri son 5 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Girişimcilerin çok küçük sermayelerle e-ticarete girmesine olanak tanıyan, depolama, lojistik ve sipariş yönetimi gibi ayrıntıları tedarikçiye devreden stoksuz satış modeli, son yılların en popüler e-ticaret modellerinden biri oldu. Allied Market Research tarafından yürütülen araştırmada, dropshipping olarak da bilinen ve 2021’de 155,6 milyar dolar büyüklüğe sahip olan pazarın her yıl ortalama %27 bileşik büyümeyle 2031’de 1,6 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edildi. Öte yandan Google’ın arama hacimlerindeki değişimleri ölçen Trends servisinin verileri, Türkiye’de dropshipping kavramının arama hacminin son 5 yılın en yüksek seviyelerinde olduğunu gösterdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan biggamz Kurucusu Hasan Can Çap, “Stoksuz satış, yurt dışındaki ürünleri tüm operasyonel süreçleri tedarikçinin üstlendiği bir yöntemle başka ülkelere ulaştırmak isteyen girişimciler için oldukça ideal ve popüler bir model. Yine de doğru ürünü seçmek, doğru pazaryerinde stoksuz satışa başlamak önem arz ediyor. biggamz olarak bu süreçleri biz yönetiyoruz” dedi.

Düşük yatırım gereksinimi stoksuz satışa talebi artırıyor

Stoksuz e-ticarette girişimcilerin envanter, lojistik, stok yönetimi, satış karşılama gibi süreçlerle ilgilenmesi gerekmiyor. Dropshipping, örneğin Amazon’un ABD’deki mağazasında sattığı bir ürünü, üzerine kâr payı da ekleyerek Kanada’daki mağazasında yeniden satmayı tanımlıyor. Bu modelin satıcılara geniş bir ürün portföyü sunabilmeleri yönünde avantaj sağladığını belirten Hasan Can Çap, “Ayrıca depo, lojistik, nakliye, üretim gibi alanlarda yatırıma ihtiyaç duyulmuyor. Dropshipping, halihazırda var olan, üretilen ve bir pazarda sunulan bir ürünün, başka bir pazarda kâr payıyla, doğrudan tedarikçiden tüketiciye ulaştırılması anlamına geliyor. biggamz olarak Amazon’da yürütülen stoksuz e-ticaret süreçlerinde edindiğimiz bilgi ve deneyimi başka bir iş modeline dönüştürüyoruz ve yalnızca sermayeyle bu işe girmek isteyen girişimciler için ek bir kazanç modeli sunuyoruz. Ürünler, siparişler, nakliye süreci, hesap sağlığı gibi tüm başlıkları biz kontrol ediyor, müşteriye raporluyoruz. Başlangıç sermayesiyle bu modele dahil olan girişimciler, saat farkını da hesaba kattığımızda, tabiri caizse uyurken dahi gelir elde edebiliyor” diye konuştu.

“Herkes stoksuz ticaretten bilgi veya deneyimi olmadan da yararlanabiliyor”

Stoksuz e-ticareti bir anlamda yönetilen bir servise dönüştürdüklerini vurgulayan biggamz Kurucusu Hasan Can Çap, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Küresel e-ticaret büyümesini de destekleyen stoksuz satışı herkesin, herhangi bir bilgi veya deneyimi olmadan yararlanabileceği bir hizmet olarak sunuyoruz. 55 bin TL hizmet ücreti ödeyen herkes, biggamz ağına katılabiliyor. İlk 3 ay komisyon vermediği gibi, satışlardan elde edilen kâr üzerinden komisyon kesintisi yapılıyor ve kalan tutar girişim sahibine ulaştırılıyor. Ayrıca referans modeliyle sisteme yakınlarını dahil eden girişimciler de kişi başına ödenen komisyondan yararlanabiliyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r