DOLAR 32,8440 0.22%
EURO 35,2268 0.37%
ALTIN 2.443,04-0,60
BITCOIN 2149189-1,39%
İstanbul
28°

AÇIK

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
103 okunma

KOBİ’LERİMİZ ÖĞRENİRSE SIRTIMIZ YERE GELMEZ

ABONE OL
12/06/2022 12:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, Türkiye’de sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren yaklaşık 3 milyon 300 bin KOBİ’nin, Türk ekonomisinin belkemiği olduğunu vurguladı. KOBİ’lerin yoğun olduğu illerin başında Başkent Ankara’nın geldiğini ifade eden Başkan Çamur, “Yaklaşık 235 bin 500 KOBİ’nin faaliyet gösterdiği şehrimizde, sanayinin kalbi OSTİM Organize Sanayi Bölgesi de adeta KOBİ deposu konumunda. Çalışan sayısı 250’den az, yıllık net satış hasılatı 125 milyon liranın altında olan her işletmenin KOBİ olarak değerlendirildiği ülkemizde, bu işletmelerin katma değeri yüksek ürünlerin üretimi için ar-ge ve inovasyonda öne çıkması, markalaşması, kurumsallaşması hayati önem taşıyor” dedi.

Toplam İhracatın Sadece Yüzde 36.4’ü

Türkiye İstatistik Kurumu’nun son verilerine göre imalat sanayinde yalnızca 2 bin 442 KOBİ’nin ileri teknoloji sınıfında üretim yaptığını bildiren ORSİAD Başkanı Levent Çamur, “Halbuki ekonomik kalkınmada ihracat itici güç. İhracat için de ileri teknoloji sınıfında üretim şart. Türkiye’deki işletmelerin ezici çoğunluğunun KOBİ niteliğinde olduğu gerçeğinden hareket etmek, KOBİ’lerimize ihracatı öğretmek, ihracat yapmak isteyen KOBİ’lerimizi başta finansmana rahat erişim olmak üzere her konuda desteklemek zorundayız. Bugün Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 36.4’ünü, ithalatın ise yüzde 24’ünü gerçekleştiren KOBİ’ler ancak ihracatta desteklenirse bu oranları en az yüzde 50’inin üzerine çıkarabilir” ifadelerini kullandı.

Hepimize Düşen Görevler Var

Başkan Levent Çamur, ORSİAD’ın öteden beri ihracat yapan üretici sayısını arttırmak için yoğun çaba gösteren bir kuruluş olduğunu, pandemi dönemine rağmen çeşitli kurum ve kuruluşla temaslarını sürdürdüklerini de kaydetti. Sanayi sektöründeki her işletmenin bir ihracatçı adayı olduğunu vurgulayan Başkan Çamur, şöyle devam etti: “Yeter ki fırsat verilsin, yeter ki önündeki engeller kaldırılsın. Türk sanayicisinin, sermayesi ve büyüklüğü ne olursa olsun başaramayacağı hiçbir iş yok. Bugün başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına mal ve hizmet satan Türk ihracatçısı sayısının katlanarak çoğalması için başta ilgili bakanlıklar, dış ticaretle ilgili kurumlar, finans kuruluşları olmak üzere meslek örgütlerine, bizlere çok büyük görevler düşüyor. KOBİ’ler ihracatı öğrenirse ülke olarak sırtımız yere gelmez; üretim, yatırım ve istihdam artışının, sürdürülebilir büyümenin önünde hiçbir güç duramaz…”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r