DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21513831,45%
İstanbul
17°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KOBİ’LER İÇİN ETKİLİ SİBER GÜVENLİK STRATEJİSİ GELİŞTİRMENİN 5 ÖNEMLİ UNSURU!
362 okunma

KOBİ’LER İÇİN ETKİLİ SİBER GÜVENLİK STRATEJİSİ GELİŞTİRMENİN 5 ÖNEMLİ UNSURU!

ABONE OL
19/11/2022 21:17
KOBİ’LER İÇİN ETKİLİ SİBER GÜVENLİK STRATEJİSİ GELİŞTİRMENİN 5 ÖNEMLİ UNSURU!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siber saldırı riskleri büyük ölçekli şirketleri etkilediği gibi KOBİ’leri de aynı doğrultuda etkiliyor. Komtera Teknoloji Satış Direktörü Gürsel Tursun, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olan Ekim ayına özel KOBİ’ler için etkili siber güvenlik stratejisi geliştirmenin yollarını 5 adımda paylaştı.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak hackerlar da saldırı şekillerini günden güne değiştiriyor. Hem büyük ölçekli şirketleri hem de KOBİ’leri hedef alan hacker saldırıları, kurumlar için büyük kayıplara sebep oluyor. Veri ihlallerinden etkilenen KOBİ’lerin %46 oranında olduğunu ve bu oranın dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Komtera Teknoloji Satış Direktörü Gürsel Tursun, siber saldırılar karşısında KOBİ’lerin siber güvenlik ile ilgili daha fazla bilinçlenmesi gerektiğini vurgularken alınması gereken güvenlik önlemlerini 5 adımda aktardı.

1. Çalışanlarınızı siber güvenlik konusunda eğitin.
KOBİ’lerin siber saldırılarla mücadelede en etkili yollarından biri siber güvenlik konusunda iyi eğitilmiş çalışanlara sahip olmasından geçiyor. Öyle ki çalışanlara yönelik farkındalık projeleri ve uygulamalı eğitim çalışmaları KOBİ’leri siber riskler karşısında oldukça önemli bir konuma getiriyor.

2. Gerçekleşebilecek siber saldırıları göz önünde bulundurun.
KOBİ’leri etkileyen sayısız siber saldırı türü bulunsa da KOBİ’leri en çok etkileyen saldırıların başında sosyal mühendislik saldırıları yer alıyor. Bu nedenle kurumların gerçekleşebilecek siber saldırıları ve türlerini göz önünde bulundurarak hareket etmesi büyük önem taşıyor.

3. Parolalarınızı kişiselleştirin ve antivirüs programları kullanın.
Güçlü, kişiselleştirilmiş parolalar ve güncel antivirüs programları kullanmak genel bir siber güvenlik çözümünün parçası olarak KOBİ’lerin uygulaması gereken adımların en önemlilerinden birisi olarak sıralanıyor.

4. Etkili bir yedekleme sistemi geliştirin.
KOBİ’ler için etkili güvenlik stratejisi geliştirmenin en önemli unsurlarından biri de verilerin düzenli olarak yedeklenmesidir. Belirli aralıklarla ve sistematik olarak yapılan yedeklemeler, KOBİ’lerin topladığı verileri güvende tutma konusunda kritik önem taşıyor.

5. Olağanüstü durum kurtarma planı hazırlayın.
KOBİ’lerin siber saldırılar karşısında olağanüstü durum kurtarma planlarının eksik olduğu durumlarda iş operasyonları sekteye uğrayabiliyor. Bu nedenle sorumluluk sahibi kişilerin, bu eksiklikleri tespit edip zayıflıkları gidermesi gerekiyor. İyi bir kurtarma planı KOBİ’lere BT arızasından sonra kayıpları minimumda tutmasına yardımcı oluyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r