DOLAR 33,0781 0.02%
EURO 36,2158 0%
ALTIN 2.615,130,05
BITCOIN 2109376-0,33%
İstanbul
34°

AÇIK

20:42

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kız Kardeşim Projesi, Girişimci Kadınların Yanında Olmaya Devam Ediyor
752 okunma

Kız Kardeşim Projesi, Girişimci Kadınların Yanında Olmaya Devam Ediyor

ABONE OL
22/11/2022 10:46
Kız Kardeşim Projesi, Girişimci Kadınların Yanında Olmaya Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Coca-Cola Türkiye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği işbirliği ile hayata geçirilen Kız Kardeşim Projesi ile bugüne kadar 450 binin üzerinde kadına eğitim, hibe programları ve ilham buluşmaları ile ulaşıldı. 2022 sonuna kadar 700 bin kadının hayatına değer katmayı hedefleyen Kız Kardeşim Projesi, yeni işbirlikleri, hibe programları ve yeni eğitim programları ile yolculuğunu 7 yıldır kesintisiz sürdürüyor.

Kız Kardeşim Projesi Üçüncü Hibe Programı kapsamında, hibe almaya hak kazanan girişimci kadınlar 7 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen törenle açıklandı. Bu yıl hibe verilen girişimci kadın sayısı ve hibe miktarı iki kat artırıldı. 60 girişimci kadına 50 biner TL olmak üzere toplamda 3 milyon TL’lik destek sağlandı.

Hibe programının kapsamı yeni sektörlerle genişletildi

2022 yılı Hibe Programı 4 aşama halinde gerçekleştirildi. Kapsamı, imalat, yeme ve içme, bilgi ve iletişim, konaklama sektörlerini içine alacak şekilde genişletilen programda, online başvuruların tamamlanmasının ardından değerlendirme sürecine geçildi. Bu sürecin ardından bölgesel mülakatlar gerçekleştirildi. Bölgesel mülakatı başarıyla geçen girişimci kadınlar Hibe Programı Eğitim Kampı’na katılarak kamp müfredatlarını içeren eğitimler aldı. Final değerlendirmelerini başarıyla tamamlayan 60 girişimci kadın, iş geliştirme hibesiyle desteklendi. Projenin finansal kurum ortağı olan Akbank’ın avantajlı destek paketlerinden yararlanmaya hak kazandı.

Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca ödül töreni açılış konuşmasında, Coca-Cola Türkiye olarak yedi yıldır projeye kesintisiz destek vermekten büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti.  Karaca, “Hepimiz kadınların daha iyi bir yere gelmesi için çalışmalıyız. Hibe almaya hak kazanan kadın girişimcilerin kadın istihdamına katkısını sahada görüyorum. Bu da bizlere daima cesaret veriyor” diye konuştu.

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nesrin Serin Onkardeşler ise konuşmasında; “2022 yılı itibariyle, hibe programında yer alan sektörler daha kapsayıcı hale geldi. Bu yıl yeme & içme, bilgi & iletişim, imalat ve konaklama sektörlerine yönelik çalışan, halihazırda işletme sahibi olan 60 girişimci kadına işletmelerini geliştirebilmeleri için hibe desteği sağlanıyor. Bu hibelerin, özellikle pandemi döneminden sonra, kadın girişimciler üzerinde yaratmış olduğu ekonomik sorunları bir nebze de olsa azaltabilmesi en büyük umudumuz’’ diye belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ise, il ve ilçelerdeki kadın girişimcilerin kendilerine büyük bir cesaret verdiğini belirtti. Günay, 2022 yılında projenin etkisinin daha da büyüdüğünü sözlerine ekledi. Günay, bugün burada hibe kazansın ya da kazanmasın Kız Kardeşim programına katılan herkesi kutlarken tüm girişimci kadınlara kapılarının açık olduğunu belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r