DOLAR 32,2287 0.14%
EURO 35,0775 0.61%
ALTIN 2.450,17-0,46
BITCOIN 2248805-0,13%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

100 okunma

Kıtalararası İşbirliği B2B Zirvesi’nde “Hedef Kamerun”

ABONE OL
07/09/2022 02:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin, ekonomik sıkıntılardan kurtuluş reçetesi olan ihracata destek amacıyla düzenlenen ‘Kıtalararası İşbirliği Zirvesi’, ‘Hedef Afrika’ sloganıyla iki kıtadaki ülkeleri ve iş insanlarını bir araya getirmeye devam ediyor. Bu yılki hedef ülke, Kamerun.

24 Eylül 2022 tarihinde Saat 09.00’da kayıtların alınması ile başlayacak etkinlikte; Mali Müşavir – Yazar Sadettin Turhan moderatörlüğünde Sanayici – İş İnsanı Zorman Bayramoğlu. İş İnsanı Oktay Mermer ve Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu. Kıtalararası İşbirliği Zirvesi’nin önemine ve Afrika pazarındaki fırsatlara dair mini bir söyleşi yapacaklar. Söyleşinin ardından B2B görüşmelerine geçilecek ve saat 19.00’da da katılımcılar ve misafirler, gala yemeğinde buluşacaklar.

Protokol katılımın yanı sıra iş dünyasından da pek çok ismin, Türkiye-Kamerun Sektörler Arası B2B Platformu etkinliğine iştirak etmesi bekleniyor. Organizasyonun onur konuğu ise Kamerun Batı Bölge (Bamena) Kralı Majesteleri Alexandre Joukwe Nietcho ve ailesi. Kral, 1995’ten bu yana tahtta. Bamena halkı kendisine gerçek manada hayran ki bu da onun dinamizminden ve sağduyusundan kaynaklanıyor.

Hedef Afrika; Kamerun’dan Sonra 15 Ülkeyle İşbirliği Yapılacak

İnşaat ve taahhüt sektöründeki 30 yıllık ticari bilgi birikimiyle fark yaratan HBS Mimarlık,  OCO Group ve Focus on Export sponsorluğunda gerçekleştirdiği Kıtalararası İşbirliği Zirvesi ile Türkiye’nin cari açığının kapanmasına destek olma amacı güdüyor. Süreç içerisinde Afrika’daki iş insanlarıyla kurulan ticari ve insani münasebetler neticesinde oluşan networku ülkesinin istifadesine sunmak isteyen HBS Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Sıraç Tanır, Afrikalı dostlarından gelen talepleri kurumsal bir kisveye büründürerek sektörel alım heyetleriyle Türk iş insanlarını / firmalarını bir araya getirmeyi kendisine ödev edinmiş. Organizasyona katılım şartlarına bakıldığında neredeyse sembolik rakamların olduğunu görüyoruz. Tanır bu durumla ilgili şunları söylüyor: ‘Ben burada, ülkeme ne kadar daha fazla para girer onun derdini taşıyorum. Belki organizasyon olarak bir kazanç elde etmiyoruz ama heyetler ve ikili iş görüşmeleri neticesinde oluşacak iş potansiyeli sebebiyle ülkeme katma değer sağlayabileceksem bu bana yeter. Cari açığın kapanmasına katkı vermek isteyen üretici firmalarımızın ihracatla tanışmalarını, pazara daha rahat girmelerini sağlamak amacıyla B2B organizasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Şu an için hedefimiz Afrika. Sonrasında tüm Dünya ile dirsek temasında olacağız. Kamerun’dan sonra Afrika kıtasından 15 ülke ile aynı çerçevede belki daha kapsamlı etkinlikler düzenleyeceğiz. Senegal bu doğrultuda ikinci hedef ülkemiz. Takım arkadaşlarımla bu manada bir güç birliği yaptık ve emin adımlarla gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz. Hedefimiz Büyük ve Güçlü Türkiye’nin inşasına içten ve kalıcı katkılar sunabilmektir.’

20 Sektör Temsilcisi, Türkiye ile İş Bağlantısı Yapacak

Organizasyonun Yaounde Temsilcisi Monique Lore Kengne ve İstanbul temsilcisi, aynı zamanda Majestelerinin Oğlu S.M. Mekep sa’a ngon Ferdinand’ın gayretleri neticesinde Kamerun’dan 20 sektöre temsilcisi ve alım heyeti 24 Eylül’de Türk meslektaşlarıyla işbirliği yapmak üzere Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde bir araya gelecek. Etkinliğe Kamerun’dan katılacak sektörler şöyle;

 1. İnşaat-Taahhüt
 2. İnşaat malzemeleri
 3. Elektrik malzemeleri
 4. Yazılım, E-ticaret
 5. Kozmetik
 6. Tarım makineleri
 7. Meyve-sebze ihracatçıları
 8. Mimari otel dekorasyon, otel mobilyası
 9. Otel tekstili
 10. Hazır mobilya
 11. Gastronomi ve Soğutma sistemleri
 12. Ekmek makineleri
 13. Gıda
 14. Tekstil
 15. Gıda işletme tesisleri
 16. Yenilenebilir enerji kaynakları (güneş enerjisi)
 17. Haberleşme teknolojisi
 18. Tarım ve hayvancılık
 19. Genel ticaret (ithalat ve ihracatçılar)
 20. Mobil konteyner-karavan
 21. Medikal ürünler, organik ilaçlar, eczacılık

Kamerun, İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesinde Muafiyet Tanınan Ülkeler Listesinde Yer Alıyor

Merkez Bankası tarafından yayınlanan İhracat Genelgesi ile ihracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin usul ve esasların güncellenmesi sonucunda yalnızca İran, Suriye ve Lübnan’a tanınan muafiyet, yeni eklentilerle birlikte toplam 29 ülkeye tanınmış oldu. Bu ülkelerin arasında Kamerun da yer alıyor.

Kamerun Hakkında:

Orta Batı Afrika’da yer alan Kamerun; kıtada enerji, altyapı ve ticaret faaliyetlerinde yatırım ve iş birliği olanağı sunan başlıca ülkeler arasında yer almaktadır. Yatırım Ajansının yabancı yatırımları teşvik amacıyla sağladığı imkânlar, ülkeyi ticari bakımdan ilgi çekici hale getiriyor. Kamerun’da Fransızca ve İngilizce olmak üzere iki resmî dilin kullanılması ise yatırımcılara ve her sektörden iş insanına kolaylık sağlıyor. Ayrıca 25 milyonluk nüfusun yüzde 42’sinin 0 -14 yaş aralığında olması, dinamik ve güçlü̈ insan kaynağı potansiyelinin en büyük göstergesi.

Kamerun, tüm bu avantajlarının yanında Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi denize kıyısı olmayan komşu ülkelerinin deniz taşımacılığını sağlaması açısından da stratejik önem arz ediyor. Bu ticari potansiyeli değerlendiren Türk firmalarının sayısındaki artış̧, iki ülke arasındaki iş hacminin yakın gelecekte daha da güçleneceği öngörüşünü destekler nitelikte. Türkiye’nin Kamerun’da bugüne kadar tamamladığı ve halen devam ettirmekte olduğu, toplam bedeli yaklaşık 500 milyon doları bulan projeler sayesinde ülkede, Türk hizmet ve ürünlerine olan ilgi giderek artıyor.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250
  300x250r