DOLAR 32,7259 1.39%
EURO 35,0201 0.31%
ALTIN 2.451,132,53
BITCOIN 2133880-1,00%
İstanbul
24°

HAFİF YAĞMUR

20:43

AKŞAM'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Kimpur, 11. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nden İki Ödülle Döndü!
423 okunma

Kimpur, 11. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nden İki Ödülle Döndü!

ABONE OL
15/12/2022 15:59
Kimpur, 11. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nden İki Ödülle Döndü!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

39 yıllık deneyimi ile poliüretan sektörünün önde gelen şirketlerinden Kimpur, bu yıl 11’incisi düzenlenen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nde iki ödülün sahibi oldu. Yarışmanın Plastik ve Kauçuk Kategorisi’nde ‘Ticari Poliüretan Ses Yalıtım Sisteminde Atık Kaynaklı Grafen ile Performans İyileştirilmesi’ projesi birincilik ödülünü alırken, ‘Biyobazlı Poliüretan Jel Sistemi Geliştirilmesi ve Geri Dönüşümü’ projesi üçüncülük ödülünü aldı. Ödülleri Kimpur Ar-Ge ekibine İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve Genişletilmiş Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Çakar takdim etti.

Kurulduğu yıldan bu yana Ar-Ge yatırımları ile müşterilere özel çözümler üretmeyi sürdüren ve Mayıs 2017’den itibaren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescillenen Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeli poliüretan sistemleri üreticisi Kimpur, 2011 yılından beri düzenlenen ve kimya sektörünün en büyük inovasyon etkinliği olan Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nde iki ödüle birden layık görüldü. 

Kimpur, birinciliğe adını yazdırmayı başardı

Nanografen firmasının otomotiv lastik atıklarının geri dönüşümünden elde ettiği grafeni, otomotivde ses yalıtım sistemlerinin performansını arttırmak amacıyla kullanan Kimpur ‘Ticari Poliüretan Ses Yalıtım Sisteminde Atık Kaynaklı Grafen ile Performans İyileştirilmesi’ projesi Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nde Plastik ve Kauçuk Kategorisi’nde birincilikle ödüllendirildi. 

Yeni ürün ve sistem tasarımları ile müşterilerine özel sıra dışı çözümler sunan Kimpur’un çalışmaları sonucunda elde edilen Grafen esaslı ses yalıtım sistemi, standart sistemlere oranla ses absorpsiyonunda %65’e varan oranlarda iyileştirme sağlıyor. Bu sistem ile elde edilen poliüretan köpükler, hafifliği sayesinde otomobilin toplam ağırlığına neredeyse hiç etki etmeden ses yalıtım performansını artırmayı başarıyor.

Kimpur’dan sürdürülebilir jel sistemi

Ar-Ge çalışmaları doğrultusunda poliüretan jel sistemi üretiminde biyobazlı hammadde kullanarak sürdürülebilir bir ürün elde etmeyi başaran Kimpur, ‘Biyobazlı Poliüretan Jel Sistemi Geliştirilmesi ve Geri Dönüşümü’ projesiyle de aynı kategoride üçüncülük ödülünü aldı.

Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nde üçüncülük ile ödüllendirilen poliüretan jeller; darbe emici pedler, bisiklet seleleri, kask, koruyucu ekipmanlar ve mouse padlerin yanı sıra medikal ürün ve aparatlarda ısıl konfor sağlaması için yastık/yatak yüzeylerinde kullanılabiliyor.

Üretimini yaptığı poliüretan sistemler; ayakkabı, otomotiv, mobilya, yalıtım-inşaat ve ısıtma-soğutma sektörlerinde kullanılan Kimpur, yenilikçi, sektöre öncülük eden Ar-Ge faaliyetlerine hız kesmeden devam edecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r