DOLAR 32,9330 0.29%
EURO 35,4037 0.68%
ALTIN 2.468,010,72
BITCOIN 1974397-6,13%
İstanbul
28°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

kurbanumraniye
82 okunma

Katmerciler, ikisini ilk kez tanıttığı dört zırhlı aracıyla IDEF’21 Fuarında

ABONE OL
11/06/2022 18:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Katmerciler 4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ ile Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı Uzaktan Kumandalı Atış Platformu UKAP’ı da standında sergiliyor.

Türkiye savunma sektörünün yenilikçi ve dinamik gücü Katmerciler, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’21’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı lansmanla iki yeni zırhlısını tanıttı. Sektörün merakla beklediği, Eren Bülbül’ün adının verildiği 4×4 Meskûn Mahal Müdahale Aracı EREN, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın huzurunda ilk kez açılıp görüntülendi. 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR’ın daha üst versiyonu olan HIZIR II de şirketin lansmanını yaptığı ikinci araç olarak fuarda yerini aldı.

Beraberindeki üst düzey heyetle Katmerciler standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, İcra Kurulu Başkanı Mehmet Katmerci ve İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci karşıladı.

Lansman araçlarının örtülerinin kaldırılmasının ardından bir müddet yeni zırhlıları inceleyen ve şirket yöneticilerinden araçlar hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayırlı olsun” diyerek başarılarının devamı dileğini iletti.

Katmerciler, lansmanını yaptığı zırhlılarla birlikte ülkemizin savunma ve güvenlik envanterine kazandırdığı araçlardan iki tanesini daha standında sergiliyor. 4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ ile İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin Türkiye’deki ilk örneği olan ve mini tank olarak da adlandırılan Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2) UKAP’ı Katmerciler standında görmek mümkün.

Lansman sonrası kısa bir açıklama yapan Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, “Bizleri yüreklendirip cesaretlendiren, her daim sektörümüzün yanında yer alan, lansmanımıza katılarak bizleri onurlandıran, sektörün ve ülkemizin gelişmesinin mimarı olan Sayın Cumhurbaşkanımıza en içten duygularla şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Misafirlerini Salon 7’de bulunan 702A nolu standında ağırlayan Katmerciler’in sergilediği EREN, HIZIR II, KIRAÇ ve UKAP’ın temel özellikleri şöyle:

EREN: Terörle Mücadelede Etkin Güç

4×4 Meskûn Mahal Müdahale Aracı EREN, adını, 11 Ağustos 2017 tarihinde Trabzon Maçka’da 15 yaşında terör örgütü tarafından katledilen Eren Bülbül’den alıyor. Aynı zamanda Eren Bülbül’ü kurtarmak isterken onunla birlikte şehit düşen Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’e saygının ifadesi.

İki terör şehidinin hatırasını terörle etkin mücadelede yaşatacak EREN, 250 beygir gücünde, zırhlı bir araç. EREN, düşük silueti, dar ve kısa gövde yapısı, kısa dönüş yarıçapı ile meskûn mahalde yüksek manevra ve performans sergileyecek yapıya sahip. Yüksek karın altı mesafesi, üstün tırmanma ve yan eğim kabiliyetleri, yüksek yaklaşma ve uzaklaşma açıları ile göz dolduruyor. Araç 5 kişilik olup 7 kişiye kadar çıkartılabiliyor.

Yüksek balistik korumaya sahip araç, hafif monokok gövde yapısına karşın, kullanılan zırh teknolojisi ile mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı üstün koruma sağlıyor.

Yüksek ivmelenme ve azami sürate karşın 4×4 tahrik sistemi ve helezon yaylı tam bağımsız süspansiyon sistemi gibi özellikleri sayesinde üstün arazi kabiliyeti sunuyor. Güçlü motoru, tam otomatik şanzımanı, alçak ve yüksek hızlı devir olmak üzere iki hızlı transfer kutusu ve diferansiyel kilit sistemine sahip dingilleri ile donatılan araç, şehir içi kullanımında olduğu kadar off-road koşullarında da kullanıcıya konfor ve kullanım kolaylığı sunuyor.

Uzaktan kumandalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli hedeflere atış yapabiliyor, otomatik hedef takip sistemi bulunuyor. Gece-gündüz görüşü, balistik hesaplama, mesafe ölçme, bilgisayar tabanlı atış kontrol fonksiyonları, mühimmat sonu uyarısı, ihtiyaç halinde manuel kullanım imkanı, yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir direksiyon, patlak-gider lastik EREN’i güçlü kılan diğer bazı özellikler. Sıcak ve soğuk iklim şartlarına (NATO standartlarına uygun) olarak tasarlanan araç 360 derece çevresel farkındalık sistemi, kurtarma vinci, sis havanı, otomatik yangın söndürme sistemi gibi opsiyonel sistemlerle sunuluyor.

 • HIZIR II: Daha Heybetli, Agresif ve Korkutucu

Lansmanı 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç HIZIR, segmentinin en güçlü muharebe aracı olarak tanındı ve ilgi çekti. Üstün özellikleriyle uluslararası alanda da beğeni yarattı ve sadece ülkemiz envanterine girmekle kalmadı, dost ülkelerin envanterlerine girmeye başladı.

HIZIR’ın tasarımı yenilenmiş, teknik kapasitesi artırılmış, geliştirilmiş bir üst versiyonu olarak tanımlanabilecek HIZIR II’yi HIZIR’dan farklı kılan temel özellikleri şöyle özetlemek mümkün.

Personel kapasitesi 9’dan 14’e çıkarılarak daha çok personel taşıma imkanı sunuluyor. Kuleli HIZIR II’lerde ise personel sayısı 13 olacak. Arka kapak yerine arka tarafa rampa konularak daha hızlı inme binme imkanı sağlandı. Standart öne doğru oturma düzeni, diz mesafesi artırılmış olarak karşılıklı oturulacak şekilde değiştirildi. Böylece arkadaki 12 personelin daha rahat oturabileceği bir oturma düzeni getirildi. Toplamda operasyonel gücü artırıldı.

HIZIR II, HIZIR’a göre daha heybetli görünümüyle düşmana korku salacak bir araç. Araç burnu yeniden tasarlandı. Standart görünüm yerine daha agresif bir görünüm kazandırıldı. İki parça olan ön cam tek parça halinde genişletilerek görüntü alanı iyileştirildi.

Stepne piyasadaki diğer zırhlı araçlarda olduğu gibi HIZIR’da da araç arkasındayken HIZIR-II’de karın altına alındı. Böylece araç ağırlık merkezi yere yaklaşarak ekstrem sürüş koşullarında devrilmelere karşı çok daha dengeli ve daha iyi slalom sürüş özellikleri olan bir araç ortaya çıktı.  Ayrıca lastik değiştirme operasyonu kolay ve hızlı hale geldi.

Diğer Katmerciler araçlarında olduğu gibi tamamen Türk mühendisliğinin ürünü olan HIZIR II, HIZIR’daki diğer tüm üstün özellikleri devam ettiren bir araç. NATO standartlarında geliştirilen araç güçlü zırhı ve V tipi monokok gövdesiyle mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlıyor. Mayına dayanıklı, enerjiyi emen özellikteki koltuk, personelin korumasını artırıyor. 400 beygir gücündeki araç, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlandı. Uzaktan komutalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli hedeflere ateş edebiliyor.

 • KIRAÇ: Emniyet’in Aktif Kullanımında

4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’nın ihtiyacına yönelik, tamamen özgün bir çalışma olarak geliştirildi. Daha önce üretilen olay yeri inceleme araçlarından çok daha üstün özelliklerle donatılmış olay yeri inceleme ve mobil kriminal inceleme aracının içinde ofis bölümü, delil muhafaza bölümü, laboratuvar bölümü gibi çeşitli bölümler bulunuyor.

KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü için üç farklı konfigürasyonda üretildi: Zırhsız Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhsız Kriminal Laboratuvar İnceleme Aracı. Aktif olarak sahada kullanılmakta olan araçlarda; atış mesafesini ve yönünü tespit sisteminden delil analiz cihazlarına, otomatik parmak izi sisteminden (APFIS) kimyasal analize, delil muhafaza sisteminden internet ve uydu sistemine birçok sistem yer alıyor.

Tasarıma bağlı olarak, 27+1+1 personele kadar taşıma kapasitesi bulunuyor. Ekstra yük kapasitesi, farklı seviyelerde balistik koruma ve çok yönlü ekipman kullanımına olanak sağlıyor. Opsiyonel olarak gizli zırhlandırma yapılabiliyor.

 • UKAP: İHA ve SİHA’dan Sonra Sıra İKA’da, İlk Örnek Mini Tank

Ülkemizdeki İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin ilk örneği olan ve Türkiye’nin ilk insansız mini tankı olarak da adlandırılan Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP), Katmerciler’in İKA konseptinin de ilk ürünü. UKAP, bir kumanda kiti aracılığıyla tüm fonksiyonları uzaktan yönetilebilen, farklı ihtiyaçlara göre kolaylıkla konfigüre edilebilen, zırhlı ve paletli bir platform.

Üzerinde Aselsan’ın SARP atış kulesi, yani Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve uydu haberleşme sistemi bulunan ilk İKA örneği olan Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2), Katmerciler-Aselsan işbirliğiyle Türk savunma envanterinde yerini almaya hazırlanıyor. Dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bu imkan ülkemizin ihracat potansiyelini de yükseltiyor. İHA ve SİHA’larda olduğu gibi İKA’larda da ülkemizin önü açık.

Çok farklı işlevlere yönelik araçların geliştirilebildiği bir platform olma özelliğine sahip. SARP sistemiyle koordineli çalışacak elektro optik sistemi, radar sistemi, haberleşme sistemi vb. sistemler de araca entegre edilebiliyor. Uydu kontrol sistemiyle 5 kilometre mesafeye kadar uzaktan kumanda edilebiliyor. Elektrikli ve hibrit modelleri bulunuyor.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250
  300x250r