DOLAR 32,1899 0.1%
EURO 34,9271 -0.15%
ALTIN 2.469,92-1,31
BITCOIN 2248649-1,26%
İstanbul
22°

AÇIK

20:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İTÜ 250. Yaşını Kutlamaya Hazırlanırken “Geleceği Dönüştür” Mottosuyla Mühendislik Eğitimine Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor.
526 okunma

İTÜ 250. Yaşını Kutlamaya Hazırlanırken “Geleceği Dönüştür” Mottosuyla Mühendislik Eğitimine Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor.

ABONE OL
19/11/2022 21:48
İTÜ 250. Yaşını Kutlamaya Hazırlanırken “Geleceği Dönüştür” Mottosuyla Mühendislik Eğitimine Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor.
1

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Teknik Üniversitesi, kuruluşunun 250. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanırken, yıl boyunca yapacağı kapsamlı etkinlikleri düzenlediği bir basın toplantısıyla duyurdu. İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, İTÜ mezunları olan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Feryal Gülman, Burak Talu, Gönül Talu, Neviye Aksoy, Harun Erdenay, Çağla Kubat, Aslı Elif Tanuğur Samancı gibi kültür, sanat, spor ve iş dünyasının önde gelen isimleri de katıldı.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu yaptığı konuşmasında, İTÜ’nün “250. Yıl” hedefleri ve gelecek vizyonunu davetlilerle paylaştı: “Bildiğiniz gibi, 2023’te Cumhuriyetimiz 100. yaşına girmiş olacak. Bu açıdan çok heyecanlıyız. 2023 yılını bizim için daha özel yapan ise, aynı zamanda İTÜ’nün 250. yılını da kutlayacak olmamızdır. 1773 yılındaki Mühendishane-i Bahri Hümayun’dan, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne…”

İTÜ, “GELECEĞİ DÖNÜŞTÜR” MOTTOSUYLA MÜHENDİSLİĞİ YENİDEN TANIMLIYOR!

Prof. Dr. Koyuncu, İTÜ’nün çok önemli tarihsel bir misyonu olduğunu; bu anlamıyla geleceği belirleyen, öncü, yol gösterici ve lider bir üniversite olma sorumluluğunu her zaman taşıdığını belirterek şunları dile getirdi: “Hedeflerimiz doğrultusunda ‘Geleceği Dönüştürürken’ üniversitemizin vizyonunu ortaya koyan üç temel başlıktan hareket edeceğiz. Bunlar; aktif öğrenme, etki odaklı Ar-Ge, teknolojik ve dijital dönüşüm modelleri. Esasında, son yıllarda yaptığımız birçok çalışmayla bu vizyonumuzun altyapısını ortaya koyan adımları da atmış bulunduk. Üstelik yalnızca ülkemizde değil, Avrupa’da ve dünyada da bu açılımı getirme çabası içindeyiz. İTÜ, bir Avrupa Üniversitesi konsorsiyumu olan EELISA (Avrupa Mühendislik, Öğrenim, İnovasyon ve Bilim Birliği) içinde tüm Avrupa coğrafyasında mühendislik eğitimine yön veren lider bir üniversite konumunda yer alıyor.”

250. YIL COŞKUSU

Prof. Dr. Koyuncu, 250. Yılda İTÜ’nün evrensel düzeydeki gücünü ve etkisini daha iyi anlatabilmek adına İTÜ aidiyetine özel bir vurgu yaptıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında bütün bu çalışmalarla amaçladığımız ve öne çıkarmaya çalıştığımız en önemli husus şu: İTÜ’lü olmanın, iki buçuk asırlık bir aileye mensup olmanın haklı gururunu hissetmek… Bugün İTÜ çatısı altında eğitimlerini sürdürmekte olan tüm öğrencilerimiz başta olmak üzere, İTÜ’ye emek veren akademisyenlerimize ve idari personelimize, değerli mezunlarımıza, işbirliği yürüttüğümüz firmalara, kamu kurumlarına, kısacası tüm paydaşlarımıza; İTÜ’nün geçmişten günümüze yaptığı yolculuğu göstermek ve ‘250. Yıl ruhu’nu, coşkusunu herkese hissettirmek istiyoruz.”

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ,ÜLKEMİZDEKİ BİRÇOK YENİLİĞİN DE MİMARİ KONUMUNDADIR

Ar-Ge, teknoloji ve dijitalleşmenin ön planda olduğu, disiplinlerarası bir bakışa sahip, sürdürülebilirliğe ve küresel sorunlara dair kalıcı çözümler üreten ve girişimci öğrenci yetiştirme amaçlı bir yöntemi ön plana çıkaran İstanbul Teknik Üniversitesi, ülkemizdeki birçok yeniliğin de mimari konumundadır. Mühendislikten mimariye, yapay zekâdan robotiğe kadar teknolojiyi en üst düzeyde geliştirirken, aynı zamanda inşa ettiği yeni öğrenme ve deneyimleme biçimleri ile Ar-Ge ve teknolojideki öncülüğü, uluslararası düzeydeki başarıları, paydaşlarıyla geliştirdiği aktif işbirliği modelleri ve güçlü mezun ağı, her zaman onu, birkaç adım öne çıkarmıştır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r