DOLAR 32,5972 0.25%
EURO 34,7942 0.36%
ALTIN 2.412,96-0,80
BITCOIN 21599260,36%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

16:54

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İTO MECLİS ÜYELERİ KOMİTELERİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ DİLE GETİRDİ
222 okunma

İTO MECLİS ÜYELERİ KOMİTELERİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ DİLE GETİRDİ

ABONE OL
25/12/2023 19:28
İTO MECLİS ÜYELERİ KOMİTELERİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ DİLE GETİRDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Ticaret Odasında her ay gerçekleşen Meclis Toplantısı İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Dr. Erhan Erken Başkanlığında gündem maddeleri görüşüldükten sonra söz almak isteyen meclis üyeleri komiteleri ile ilgili görüş ve önerilerini kura çekilerek belirlenen sıra ile kürsüden dile getirdiler.

6306 SAYILI KANUN’DA REVİZE 

Naci AY-Konut İnşaatı Meslek Komitesi: Sektörümüzün güncel sorunları konusunda çalışmalar yaptık ve çözüm önerilerimizle birlikte ilgili kamu kurumlarına ilettik. Halen çeşitli sorunlarımız olsa da geçtiğimiz günlerde 6306 sayılı Kanun’da yapılan revizelerle önemli bir kısmının çözüleceğine inanıyoruz. Gerek inşaat sektörü gerek diğer sektörlerden 8 bin 500’den fazla firma temsilcisiyle sürekli iletişim halindeyiz. Sorunların çözümüne katkı sağlamaya devam edeceğiz. Destekleri için İTO Başkanımız Şekib Bey ve İTO Yönetim Kurulu’na da teşekkür ediyoruz. 

TİCARİ KREDİDE FAİZ SORUNU VAR

Veysi Cengiz BALÇIK-İlaç ve Tıbbi Cihaz Meslek Komitesi: Sektörümüzün şu anda en büyük problemi, faiz oranlarının çok yüksek olması. Ticari kredi faiz oranı yüzde 60 seviyesine yükseldi. Kredi kullanan firmalar, bu kredileri ihtiyaçları için kullandı. Ancak bugünkü koşullarda 10 milyon lira kredi kullanan bir firma, üç ayda 1.5 milyon lira faiz ödüyor. Bu soruna bir çözüm bulunmazsa firmalar daha zor duruma düşecek. Firmalar yatırım yapmak için kredi kullandı. Sorunu çözecek yeni bir düzenleme yapılmalı. Kredi faizi sorununa bir an önce önlem alınmalı. Ülkemizin ekonomisine katma değer sunan firmalara destek verilmeli. Üretim yapan firmalara yüzde 60 ile ticari kredi verilmesini adaletsizlik olarak kabul ediyorum.

DERECELENDİRME SİSTEMİ OLMALI

Ahmet SEVİLMİŞ – Makine ve Ekipmanları Meslek Komitesi: e-ticaretin gelişmesiyle kurulan tüketici şikayet siteleri, satın alma kararlarını önemli ölçüde etkiliyor. Tüketiciler bu sitelerde yorum yaparak, hem hak arama çabasına girer hem de başkalarını uyarmak ister. Ancak bu durum kimi zaman kötüye kullanılıyor. İlgili firma tüketicinin mağduriyetini gidermesine rağmen o şikayet siteden kaldırılmıyor. Siteler genel hukuki kurallar haricinde özel bir düzenlemeye tabi değil. Tüketiciler gerçek kimliklerini belirtmeden şikayet yazabiliyor. Haksız şikayetlerden en çok KOBİ’ler zarar görüyor. Sistem tek taraflı işliyor. Ürün ve hizmet satanlar mağdur oluyor. Çözüm ise bu sitelerin kimsenin mağdur olmayacağı şekilde disipline edilmesi. Müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik ürün ve firma derecelendirme sistemine ihtiyaç var.

FISTIK SORUNU DEVAM EDİYOR

Mehmet YILDIRIM-Baklava, Pasta ve Şekerli Mamülleri Meslek Komitesi: 15 yıldır Antep fıstığıyla ilgili sorunumuz devam ediyor. Bir önceki mahsul zamanı 360 lira olan Antep fıstığının 500 lira olması beklenirken, 900 liraya kadar çıkmıştı. Stokçular ve karaborsacılar geçen sene ellerinde ürün olduğu için fiyatı yükseltti. Bununla ilgili iletişimlerimiz sonucu Rekabet Kurumu Gaziantep’te 38 firmaya soruşturma açtı. Bunun kalıcı çözüm olmadığını düşünüyoruz. Ürünün bir an önce kayıt altına alınmasını istiyoruz. 

MALİ SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

Engin GÜVEN-Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi: Ülkemizde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri 1980’li yıllarda başladı, 1990’lı yıllarda ivme kazandı. Devletimiz 2005 yılında bir kanun çıkardı ve sigorta şartı olmadan herkese özel eğitim hakkı getirdi. Bugün Türkiye’de yaklaşık 600 bin öğrencimize, 3 bin 260 özel eğitim kurumuyla hizmet veriliyor. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıyız. Kurumlara verilen ücreti belirleyen bakanlık ise Maliye Bakanlığı. Mali konuda sorunlarımız var. 2005 yılında bir öğrenci için bir asgari ücret alınıyordu. Bugün ise asgari ücretin yüzde 28’i alınıyor. Mali sorunlar öğretmenlerimizin maaşlarına da yansıyor. Eğitim verdiğimiz öğrenci için devletten alınan ücretin asgari ücretin yarısına çıkarılmasını talep ediyoruz. Bu konuda destek istiyoruz. 

STAJ ŞARTI DEVAM ETMELİ

Hakan AKDOĞAN-Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi: Sektörde kayıt dışının bitmesi, haksız rekabetin önlenmesi ve hizmet kalitesinin artması için 2018 yılında Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği devreye alındı. Bu düzenlemeyle mesleğe yönelik önemli şartlar ve kriterler belirlendi. Yeni dönemde taşınmaz ticareti yetki belgesi ile işlem yapılabiliyordu. Ancak revizeler yapılmaya başlandı. Mesela bir revize ile lise mezunu şartı ilkokula düşürüldü. Staj şartının kaldırılması da gündeme geldi. Mesleğimizin itibarı, hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyeti için staj şartı devam etmeli. 

ENERJİDE YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Bülent ŞEN-Enerji Meslek Komitesi: Türkiye’de kömür santralleri çok iyi çalışıyor. Çünkü ithal kömür fiyatları düşük. Türkiye enerjisinin üçte birini kömürden karşılıyor. Yüzde 40’ını ise yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor. Bu yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Konferansı’ndan (COP28) çıkan karara göre; 2030 yılına kadar küresel yenilenebilir enerji üç katına yükseltilecek. Yine 2030’a kadar da enerji verimliliği iki katına çıkarılacak. Bununla ilgili yapacak çok işimiz var. Buzdolabını her açtığınızda 1 lira kaybediyorsunuz. Özellikle nükleer enerjide farklı bir boyuta geliyoruz. Isı pompaları hayatımıza girecek. 

DEPREME HAZIRLANALIM

Ramazan KIRCA-Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesi: Sektörümüzde çalışacak ara personel açığıyla ilgili çalışma yürütüyoruz. Ama Türkiye’nin ana personel sorunu var. Bu konuyla ilgili meclisimizin ciddi çalışma yürütmesi lazım. Ülkemizde deprem gerçeği var. İstanbul bunların başında geliyor. Her geçen gün sallanan ülkede ne gibi önlemler alınabilir diye çalışma yürüttük. Çözüm önerilerini rapor haline getirdik. İTO’ya kayıtlı 700 bin firma içinde deprem ve sertifikasyon eğitimi almış kişi sayısı az. İTO olarak bu konuda öncü olursak, firmalarımıza eğitim verirsek, deprem anında 100 bin gönüllü birey ortaya çıkar. Tarihi eserlerin ve kültürel varlıkların yeniden restore edilmesi ve korunmasıyla ilgili sıkıntılar var. Kamu ve resmi kurumların belirli bütçeleri bulunmuyor. Yaptığımız görüşmeler neticesinde sponsorluk çalışması yürütebiliriz. Asıl amaç tarihi eserlerimizin ayakta durmasını sağlamak. İstanbul’da 40 binin üzerinde tarihi eser var. 20 bine yakın taşınmaz kültürel varlığın olduğu yerde yönetim kurulumuzdan çalışma yürütmesini talep ediyoruz.

KOBİ’LERE DESTEK ŞARTLARI ESNETİLMELİ

Oğuz AKYÜZ-Takım Tezgâhları ve Otomasyon Meslek Komitesi: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sanayide yeşil dönüşüm için Dünya Bankası’ndan 450 milyon dolar finansman aldı. İşletmeleri yüzde 60 hibe ile dönüştürme imkanı var. Sektörlere duyurulması ve bu imkanın kullanılması gerekiyor. Yatırım taahhütlü üretim odaklı teşviklerde olumlu bir süreç vardı. Ancak şartlar ağırlaştırıldı ve KOBİ’lerin bu imkanı kullanması zorlaştı. Şartların KOBİ’ler lehine esnetilmesini öneriyorum. Filistin’deki gelişmeleri ve BM’deki engellemeleri üzülerek izliyoruz. İsrail ile 1996’da yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması askıya alınmalı. Ticaret Bakanlığı’na bu öneri götürülmeli.

PROSEDÜRLE İLGİLİ GÖRÜŞ RİCA EDİYORUZ

Mustafa MANAV-Meyve ve Sebze Meslek Komitesi: Bundan üç ay önce büyük bir zincir market, sorunlarla ilgili komitemizden görüşme talep etti. İstişare ettikten sonra kabul ettik. Ancak neticede bir STK temsilcisi değildi. Yarın başkaları da talep edebilir. Mesela müstakil bir market işletmesi gelip sorunlarını anlatmayı isteyebilir. Bundan sonra nasıl bir prosedür izlememiz gerektiği konusunda görüş rica ediyoruz.

KREDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ

Ali KILIÇ–Kimyevi Madde Meslek Komitesi: 2024 yılı, 2023’ü aratacak. Krediye, paraya ulaşmak, pazar bulmak ve satış yapmak zor olacak. Enerji maliyetleri artacak. Bir yandan mevcut durumu koruyup, diğer yandan ihracatı büyütmek kolay olmayacak. Mali yapıyı güçlendirmek lazım. Ya öz kaynaklarınızı artıracaksınız ya da dışarıdan uygun kredi bulacaksınız. Yurt dışından kredi bulmak bizi sıkıntıya sokuyor. 6 ay önce krediye ulaşmak için çabalıyorduk. Şimdi ise kredi faizleri ile boğuşuyoruz. Kredi bulduk ama alamıyoruz. Kredi maliyetlerinin düşürülmesini istiyoruz. İthalatın ve cari açığın azaltılması için yeni enerji kaynakları devreye alınmalı. Diğer bir sorunumuz da gümrüklerde ardiye ve diğer işlemlerin maliyetleri.

140 BİN KİŞİ MAĞDUR DURUMDA

Fahrettin ERTEMEL-Taşıt Kiralama ve İlgili Hizmetler Meslek Komitesi: Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), iki sigorta şirketinin faaliyetlerini durdurdu. 140 bin poliçe iptal oldu. 140 bin kişi sıkıntı yaşıyor. Çok fazla acente ve sigorta sahipleri de mağdur oldu. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.