DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21500591,15%
İstanbul
17°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İSTİB’in 9 Altın Yılına damgasını vuran Başkan Ali Kopuz oy birliği ile yeniden seçildi
1012 okunma

İSTİB’in 9 Altın Yılına damgasını vuran Başkan Ali Kopuz oy birliği ile yeniden seçildi

Ali Kopuz: “Çok daha deneyimli ve güçlü olarak yola devam ediyoruz. Her arkadaşımın kendi alanında sektörel deneyimi yüksek. İSTİB temsil ettiği sektörlerin çözüm ortağı olmaya devam edecek”

ABONE OL
12/11/2022 21:51
İSTİB’in 9 Altın Yılına damgasını vuran Başkan Ali Kopuz oy birliği ile yeniden seçildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Ali Kopuz: “Çok daha deneyimli ve güçlü olarak yola devam ediyoruz. Her arkadaşımın kendi alanında sektörel deneyimi yüksek. İSTİB temsil ettiği sektörlerin çözüm ortağı olmaya devam edecek”

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Yönetim Kurulu Başkanlık görevini Meclis Başkanı Bülent Kasap ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile 9 Altın Yıl olarak adlandıran Başkan Ali KOPUZ 22 Ekim 2022 tarihinde yapılan Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri seçimlerinde üyelerin oylarıyla İSTİB’i yönetmeye devam ediyor.

Seçimlerin ardından Esnaf Bülteni Dergisi olarak hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğumuz 9 Altın Yıla İmza atan İSTİB Genel Başkanı Ali Kopuz’a geçmiş 9 yılda yaptıkları hizmetleri ve bundan sonra yapmak istediklerini sorduk. Başkan Ali Kopuz bizi kırmayıp sorularımızı içtenlikle ve samimi olarak cevapladı. Keyifli sohbette yazdıklarımızı keyifle okumanızı dileriz.

İSTİB Yönetim Kurulu Başkan Ali Kopuz’un dergimizle ilgili bizleri onurlandıran sözleri içinde ayrıca teşekkür ederiz.

Başkan Ali Kopuz ; “Öncelikle seçimlerin ardından hayırlı olsun ziyaretine gelen ilk medya organı Esnaf Bülteni Dergisi ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz sefa geldiniz. İlk tebrike gelen siz olduğunuza göre yeni dönemin ilk röportajını da sizinle yapmaktan ve bize sayfalarınızda yer ayırmanızdan onur duyduğumu belirtmek isterim” dedi.

İSTİB YÖNETİM KURULU BAŞKAN ALİ KOPUZ 9 ALTIN YILIN ÖZETİNİ VE BUNDAN SONRA YAPACAKLARINI İSE ŞU SÖZLERLE ANLATTI; 

“İstanbul Ticaret Borsası, son 9 yılda, hizmette üye ve sektör odaklı yeni bir dönem yaşattık. 9 yıllık başkanlığım süresince, çok kıymetli Meclis Başkanımız Bülent Kasap’ın yanı sıra Meslek Komiteleri ve Meclis Üyelerimiz ile birlikte borsa hizmetlerini geliştirdik, sektörel sorunlara çözümler ürettik, üyelerimizin rekabet güçlerini artırmak amacıyla yeni hizmetler sunmaya başladık.”

BORSACILIK HİZMETLERİ

Yasayla tanımlanmış borsacılık hizmetlerinin eksiksiz ve kaliteli bir biçimde gerçekleştirilmesi için borsa organlarını etkin olarak çalıştırdık, hizmet kalitesinin artırılması için konusunda uzman eğitmenler ile kesintisiz eğitimler düzenledik. 

Haftalık Yönetim Kurulu, aylık meclis ve meslek komiteleri toplantılarını aksatmadan gerçekleştirdik. Bu toplantılarda üyelerin sektörel sorunları ele alınıyor, çözüm önerileri geliştirilerek karar alıcılara iletiliyor. Yılda iki kez gerçekleştirilen meslek komiteleri müşterek toplantılarında alınan kararlar madde madde takip edilip uygulanıyor.

Pandemi dönemi tam kapanma sürecinde dahi online toplantılar ile eğitim çalışmaları kararlılıkla sürdürüldü, üyelerimizin gelişim sürecine katkı kesintiye uğratılmadı. İSTİB Akademi çatısında kurumsallaşan eğitim faaliyetleriyle hem çalışanlar hem de üyelerimize yönelik eğitimler düzenledik, borsanın hizmet kalitesi geliştirilirken, üyelerin rekabet gücüne katkı sağlandı. Borsa hizmet kalitesinin artırılması için eğitim çalışmalarının yanında bilgi işlem altyapısı sürekli geliştirilip, iş süreçleri hızlandırıldı.

Bu dönemde iki kez hazırlanan stratejik planlar sayesinde geliştirme çalışmalarının sürdürülebilir hale gelmesi de sağlandı.

7 YILDIZLI HİZMETE ÖDÜL

Hem kanunla verilmiş görevlerimizi hakkıyla yerine getirmemiz, hem de üye odaklı çalışmalarımız TOBB nezdinde de takdir gördü.İstanbul Ticaret Borsası, tüm bu çalışmaların etkisiyle TOBB A Sınıfı Akredite Borsa olmaya hak kazandı. İstanbul Ticaret Borsası, kaliteli hizmet anlayışının bir başka yansıması olan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesine de sahip olarak çalışmalarını sürdürüyor. 

İstanbul Ticaret Borsası hizmet kalitesini artırarak üyelerine daha iyi borsacılık hizmeti vermek için dünya çapında birçok ticaret borsasının işleyişi ile ilgili araştırmalar yapıyor. Uluslararası borsaların çalışmalarını izlemenin yanında hem kardeş borsalar, hem de Türkiye’nin önemli borsalarıyla kıyaslama çalışmaları yürütüyor, bu sayede hizmet kalitesini çeşitlendiriyor ve mükemmelleştiriyoruz.

İSTANBUL TİCARET BORSASI’NA YENİ BİNALAR DA KAZANDIRDIK;

Mevcut binaların geliştirilmesi çalışmalarını gerçekleştirdik. Borsa üyelerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği Bayrampaşa’da 16 bin metrekarelik bir ofis binası ve tarihi yarımadanın en önemli binalarından biri olan Eminönü’ndeki Güneş Han satın alındı, Tuzla Hizmet birimi yenilendi ve fiziksel kapasitesi artırıldı.

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU’NA TEŞEKKÜR BORCUMUZ VAR;

İSTİB üyelerinin sektörel sorunlarına çözümler geliştirmek ve rekabet güçlerini artırmak için çabalıyoruz. Bunu başarmak için Yönetim Kurulu, Meclis, Meslek Komiteleri ve meslek komitesi müşterek toplantıları ile yetinmiyor, sektörel toplantılar da gerçekleştiriyoruz.

Böylece farklı sektörlerin benzer sorunlarını öğrenme, beraber çözüm üretme olanağı yakalıyoruz… Bu toplantılarda aldığımız kararları ve çözüm önerilerini madde madde takip ediyoruz. Bilhassa pandeminin ortaya çıkmasıyla hemen aksiyon aldık ve saat mefhumu gözetmeden üyelerimizin sorunlarını TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğluna aktardık. O süreçte yapılan yoğun mesainin yakın şahidi olarak, Sayın TOBB Başkanımıza teşekkürü bir borç biliyorum.

ÜYE ODAKLI BORSACILIK ÇALIŞMALARI

İstanbul Ticaret Borsası, sürekli geliştirdiği borsacılık hizmetlerini üye ve sektör odaklı çalışmalarıyla taçlandırdı… 2013 ve 2018 yıllarındaki seçimlerden sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı olarak görev aldım ve üye sorunlarının çözümü için etkin çalışmalar gerçekleştirdim.

Yerel Yönetimlerden Bakanlıklara ve Cumhurbaşkanlığına kadar, yapılan girişimlerle birçok sorun çözüme kavuşturuldu. Benim ve Meclis Başkanımız Bülent Kasap’ın vizyonlarıyla, 2013 yılından beri önemli akademisyenlerle çalıştık. İstanbul Ticaret Borsası, bu sayede ayağı yere basan, kanunlarla uyumlu çözümler üretiyor ve sonuç alıyor.

İSTANBUL TİCARET BORSASI’NIN AKTİF OLARAK DÂHİL OLDUĞU HİZMET VE ÇALIŞMALARDAN BAZILARINI ŞÖYLE SIRALAYABİLİRİZ;

Çeşitli ürünlerin gümrük tarifelerinin düzenlenmesi. Tarımsal ürünlerde İthalat ve ihracat kısıtlamalarıyla ilgili gelişmeler. Yem ve gübrede KDV istisnası. Bazı baharat ürününde gümrük vergisi indirimi. Taşınır rehin kanunu. Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesinin arttırılması. Defalarca tekrarlanan TOBB Nefes Kredisi. Covid 19 pandemisi sürecindeki çalışmalar

İstanbul Ticaret Borsası ulusal ve uluslararası ticareti ve sektörleri temsil eden organizasyon ve kurumlarda üye olarak, temsil ettiği sektörlerin sorunlarının çözümüne katkı sağlıyor. Bununla birlikte Hissedarı olduğumuz; önemli kuruluşların çalışmalarına aktif olarak katılıyor, Türk ekonomisine değer katmak için çabalıyoruz.

BORSA MEYDANI TOPLANTILARINI BAŞLATTIK;

Bu başarılarımızın nedenlerinden birinin de Meclis ve Meslek Komitelerimizin temsil kabiliyetini artırmamız olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz üzere 2018 Nisanında yapılan seçimlerden önce Meslek Komitelerini 17’den 27’ye çıkararak güçlendirmiştik.  Böylece 85 olan Meslek Komiteleri üyesi sayısı 139’a, Meclis üyesi sayısı ise 34’ten 56’ya çıkmış oldu. Bu sayede her sektör daha güçlü biçimde temsil edilmeye başladı.

Türkiye’deki oda ve borsalara örnek olacak bir çalışma başlattık. Düzenlemeye başladığımız Borsa Meydanı toplantılarında, bürokrasi, üniversite, sivil toplum ve sektör temsilcileri sorun ve çözüm önerilerini dile getiriyorlar. Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz bu toplantıların sonuçları medyada geniş yankı buluyor.

İSTİB KART

Sağlık hizmetlerinden eğitime, akaryakıttan konaklamaya, yeme-içmeden özel etkinliklere, giyimden teknolojiye kadar uzanan geniş bir yelpazede, çeşitli markalarla iş birliği yaparak ayrıcalıklı fırsatlar ve faydalar sunma amacıyla hazırlanan İSTİB Kartlar üyelerimize dağıtılıyor. İstanbul Ticaret Borsası üyesi olmanın avantajını yaşatan İSTİB Kart ile onlarca firmadan sayısız ürün ve hizmete avantajlı bedellerle ulaşılabiliyor, anlaşmalı firmalara her geçen gün yenileri ekleniyor.

COVİD-19

İstanbul Ticaret Borsası, tüm dünyayı etkileyen COVİD 19 pandemi süresince üyelerinin sorunlarına çözüm önerileri sunmanın yanında gıda tedariki ve güvenliği konusunda çeşitli çalışmalara imza attı.

Özellikle kapanmalar sırasında bazı sektörlerin açık kalabilecek işyerleri arasına alınması, devlet desteklerinin genişletilmesi ve artırılması, gıda konusundaki bilgi kirliliğinin giderilmesi amacıyla basın bültenleri hazırlanması ve televizyon röportajlarına katılınması yanında tüm bu çalışmaların özetlendiği bir de kitap yayınladık.

GIDA İSRAFI ÖNLEME VE TOHUM ISLAHI

Yıllardır süren Borsa depolarındaki kadim tohumların ıslahı gibi önemli projelerine yenilerini ekleyen İstanbul Ticaret Borsası, son yıllarda gıda israfının önlenmesine yönelik çalışmalarıyla öne çıktı.

Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşturulan Gıda İsrafının Engellenmesi Komitesi üyeleri; kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla kamu spotları hazırladı. Siyaset, bürokrasi, belediyeler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak çözüm önerileri araştırdı. Basın bültenleri yayınladı. Röportajlar verdi. Çeşitli panel ve konferanslara katıldı.

Tüm bu çalışmalar, üniversite öğrencilerinin katılımına açık önemli bir yarışma ile taçlandırıldı. Üniversite öğrencilerinin gıda israfının önlenmesine yönelik projeleriyle katıldığı yarışmada 48 üniversiteden 76 proje değerlendirildi. Ödüle layık görülen 5 proje toplam 130 bin lira para ödülü ile desteklendi.

TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI ACENTELİĞİ

İstanbul Ticaret Borsası, tarım bazlı ticarete önemli katkı sağlayacağına inandığı Ürün İhtisas Borsası çalışmalarına aktif olarak katılıyor. TÜRİB’in İstanbul’daki tek temsilcisi olarak Türkiye Ürün İhtisas Borsası Acenteliği çalışmalarımız sürüyor. Burada kayıtlı üye sayısı gün geçtikçe artıyor ve gün itibarıyla TÜRİB’de işlem yapan yatırımcı sayımız 800’e dayanmış durumda.

İSTİB-AKADEMİ

Yeni dönemde kurulan İSTİB Akademi’de üyelerin taleplerine göre eğitimler veriliyor. Bugüne kadar onlarca eğitim programından yüzlerce üyemiz yararlandı.

ULUSAL VE ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM

İstanbul Ticaret Borsası, üyelerinin Avrupa ve dünyanın en önemli gıda fuarlarına ziyaretçi ve iştirakçi olarak katılmalarını sağlıyor. Üyelerinin Türkiye’deki fuarlara Borsa standında katılmaları için yer tahsis ediyor.

BİLGİ, RAPOR VE İSTATİSTİKLER

İstanbul Ticaret Borsası konusunda uzman akademisyenlerin katkıları ile gıda sektörleri hakkında raporlar ve kitaplar hazırlayarak üyelerinin ilgisine sunuyor. Ayrıca, ulusal ve uluslararası istatistikleri ve fiyat bültenlerini üyelerinin bilgisine günlük olarak sunmaya devam ediyor.

BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

İki ayda bir yayınlanan Borsa Aktüel dergisi ve ayda bir yayınlanan İSTİB Haber gazetesi ile üyelere, karar alıcı ve paydaşlara borsanın sesi ulaştırılıyor, çalışmalarımızla ilgili bilgiler veriliyor.

Üniversitelerle işbirliği yapılarak hazırlanan sektörel kitaplara sürekli yenileri ekleniyor. Web sitesi, sosyal medya hesapları ve maillerle üyelerimizin ilgi duyacağı gelişmeler paylaşılıyor, borsa faaliyetleri duyuruluyor.

93 YILLIK BİRİKİM KAYIT ALTINDA

İstanbul Ticaret Borsası’nın kurulduğu 1924 yılından bu güne kadar almış olduğu tüm yönetim kurulu ve meclis kararları taranarak dijital ortama aktarıldı ve araştırmacıların hizmetine sunuldu.

SOSYAL SORUMLULUK

Burslar ve okul yardımlarının yanında, ramazan yardımları, afet yardımları ve devletimizin desteklediği kampanyalara verdiğimiz katkılarla, kurucu üye olduğumuz ve temsil edildiğimiz kurum ve kuruluşlardaki çalışmalarımızla, sosyal sorumluluk çalışmalarımızı çeşitlendiriyoruz.

PROJELER VE ALTYAPI ÇALIŞMALARI

Bu dönemde İstanbul Ticaret Borsası’na yeni binalar da kazandırdık. Gerçekleştirilen bu çalışmalardan aldığımız güçle, geleceğin borsası için de projelerimizi sürekli geliştiriyoruz. Bayrampaşa’da 16 bin metrekarelik bir ofis binasını ve Eminönü’ndeki Güneş Hanı satın almayı başardık. Ayrıca merkez binamızda düzenlemeler yaptık ve Tuzla Hizmet birimini de yeniledik.

Yeni hizmet binamızda hizmete sunacağımız uluslararası kalitede akredite laboratuvar. Çok yakında hizmete girecek zeytinyağı tadım laboratuvarı. Tuzla Hizmet Binasında güneş enerjisi üretim tesisi. Katma değerli tarım ürünlerini yaygınlaştırmayı hedefleyen yeni projesi, yarının İstanbul Ticaret Borsası’nın habercisi çalışmalar.

SADECE BORSA DEĞİL

İstanbul Ticaret Borsası son 9 yılda gerçek bir sivil toplum kuruluşu gibi çalıştı, üyelerinin haklarını korumak, pazarlarını geliştirmek, sektörün sorunları çözerek üretim ve hizmet süreçlerini iyileştirmek için çaba gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz.

İstanbul Ticaret Borsası üyeleri için sadece borsa değil gerçek bir çatı örgütü olduk ve olmaya da devam edeceğiz.

İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz Meslek Komiteleri seçimlerinin ardından 28 Ekim Cuma günü Yönetim Kurulu,  Disiplin Kurulu ve TOBB Delegeleri seçimleri yapıldı. Ali Kopuz bu seçimde oyların tamamını alarak yeniden başkan seçildi.  

İSTANBUL TİCARET BORSASI’NIN ORGAN ÜYELERİ BELİRLENDİ

İstanbul Ticaret Borsası Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri seçimleri tamamlandı. 22 Ekim 2022 Cumartesi günü yargı gözetiminde gerçekleşen Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri seçimlerine İstanbul Ticaret Borsası üyeleri yoğun ilgi gösterdi. 27 Ekim 2022 tarihinde kesinleşen seçimin ardından Yönetim Kurulu,  Disiplin Kurulu ve TOBB Delegeleri seçimi, 28 Ekim 2022 Cuma günü yapıldı.

Yönetim Kurulu seçiminde iki dönemdir Başkanlık görevini sürdüren Ali Kopuz’un listesi oyların tamamını alırken, Ahmet Bülent Kasap da oy birliğiyle Meclis Başkanlığı görevine üçüncü kez seçildi.

Seçimler sonrasında bir açıklama yapan İSTİB Başkanı Ali Kopuz, “Milletimize ve camiamıza hayırlı olsun. Seçimlerimiz yüksek bir katılımla gerçekleşti. Bu güne kadar hizmet yarışında olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çok daha deneyimli ve güçlü olarak yola devam ediyoruz. Her arkadaşımın kendi alanında sektörel deneyimi yüksek. İstanbul Ticaret Borsası, son yıllarda çok aktif bir sivil toplum kuruluşu gibi çalışıyor. İSTİB temsil ettiği sektörlerin çözüm ortağı olmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Yeni dönem, daha çok atılım, daha çok proje getirecek

2013 yılında yapılan seçimlerin ardından İstanbul Ticaret Borsasının Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Ali Kopuz ve Meclis Başkanı Ahmet Bülent Kasap, aradan geçen 9 yıl boyunca birçok yeniliğe imza attılar. Yönetim ekibi ile birlikte üye odaklı bir çalışma yöntemini benimseyen Kopuz, çağdaş, aktif ve temsil gücü yüksek bir İstanbul Ticaret Borsasının inşasını sağladı. İSTİB Başkanı Ali Kopuz “ilk iki dönemde, daha güçlü yol alabilmek için yaptığımız birçok çalışmanın karşılığını yeni dönemde daha çok atılım ve daha çok proje olarak alacağız. İstanbul Ticaret Borsası 100’üncü yılında temsil ettiği sektörlerin sesi ve çözüm adresi olacak. Artık her birimiz daha tecrübeli. İSTİB Yönetimine geldiğimizden bu yana en etkili dönemimiz olacak.” şeklinde konuştu.

İSTİB YÖNETİM KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU;

Ali KOPUZ, İlhan KOYUNSEVEN, Hakkı İsmet ARAL, Recep Salih AL, Ömer TEKİNASLAN, Ali Taş GÜLEN, Alaattin ALTUNTAŞ, Zülküf KOPUZ, Zeki ASLAN, Mehmet Beşir KILIÇ, Yavuz HACIÖMEROĞLU,

İSTİB MECLİSİ BAŞKANLIK DİVANI

Başkan; Ahmet Bülent KASAP, Başkan Yardımcısı; Murat ÇALIŞKAN, Başkan Yardımcısı; Muhammet Ali KILIÇ, Kâtip Üye; Emre ACAR,

İSTİB MECLİSİ

Şenol GÜNTÜRK, Hüseyin GÜLLÜ, Yavuz HACIÖMEROĞLU, Cemal PARLAK, Hakkı İsmet ARAL, Işılay Reis YORGUN, Emre ACAR, Zeki ASLAN, Alaattin ALTUNTAŞ, İhsan KORKMAZ, İsmail BOĞAZ, Hüseyin YILDIZ, Semet ÖZER, Abdullah ÇERMAN, Memet YALÇIN, Talat ÜSTÜNER, Mehmet Beşir KILIÇ, Ahmet Bülent KASAP, Orhan ÖZDEMİR, Osman BERBEROĞLU, Atilla Hasan AKINCI, Necip KUZU, İlhan KOYUNSEVEN, Recep Salih AL, Selim KÜÇÜKKAYA, İsmail Ersin ERSOY, Soner TOPAL,  Celal ÇEVİK, Talet YAMAN, Çetin TOPALOĞLU, Ömer TEKİNASLAN, Ahmet ARSLAN, Ahmet YÜCESAN, Abdulkadir KOPUZ, Ömer YILMAZ,  Zülküf KOPUZ, Ali KOPUZ, Ahmet Zeki GÖNCÜOĞLU, Mehmet Fethi KOPUZ, Ali Taş GÜLEN, Yılmaz POLAT, Necati YILDIRIM, Atilla SÜMER, Muhammet Ali KILIÇ, Emrah ÖZDURAN, Turgay ÖZEN, Hasan ACAR, Emin DEMİRCİ, Yunis AKSU, Süleyman TARAKÇI, Ahmet TOPÇU, Şerafettin TAŞTAN, Selahattin BİLĞİŞ, Hacı Mehmet KÖSE, Murat ÇALIŞKAN, Ergül MENGÜLOĞULU,

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r